Zázvor

Zázvor

Zingiber officinalis

Zázvor pochází přímo z pozemské zahrady Eden, podle starých spisů z Orientu před 5000 lety. V pohádkách z 1001 nocí se o tomto zázvorovém koření říkalo, že má magickou moc. Svou roli plní také jako afrodiziakum – není divu s tímto tělo povzbuzujícím teplem. Ti, kteří si v klasickém starověku obohacovali svá jídla o exotický, drahý zázvor, tak rozhodně nepatřili k chudým lidem, protože se zázvorem se obchodovalo jako se zlatem a stříbrem. Cenná hlíza byla od starověku ceněna pro svou chuť a vlastnosti koření. Ať už je zázvor uveden v čínských lékopisech, ve staroindické ájurvédské, řecké a římské medicíně, u Hildegardy z Bingenu, u Paracelsa nebo v bylinných knihách 16. a 17. století – zázvor byl vždy považován za něco výjimečného.

Zázvor patří do čeledi zázvorovité (Zingiberaceae) a je to vytrvalá rostlina s plazivým hlíznatým podnožím. Dorůstá do výšky 1 m, má úzké rákosovité listy a nenápadný hustý květní klas vyrůstající přímo z kořene s krásnými, bílo-žluto-červenými květy, které připomínají květy orchidejí. Léčebně používaný zázvor připomíná zploštělé brambory s mnoha prsty.

Zázvor se pěstuje, vegetativně množí a také sklízí v tropických a subtropických oblastech. Někdy se však zahradníkům se zeleným palcem podaří získat zázvorovou cibulku, aby prospívala i v květináči: oddenek zázvoru (bio obchod) umístěte vodorovně do květináče, že polovina trčí ze země.


Zázvorová cibulka je voňavé, osvěžující koření, takže jako léčivá rostlina zní zázvor obyčejně. Z lékařského hlediska je mimořádně účinný: právě jeho silice a hořké štiplavé látky dělají ze zázvoru léčivou rostlinu a zmírňují zažívací potíže, nachlazení a revmatické potíže. Vzrušují tepelné receptory v ústní sliznici a způsobují výrazný pocit tepla.
V ájurvédské medicíně je zázvor považován za pikantní, hořký lék par excellence, který udržuje mysl v bdělém stavu, prohřívá břicho a povzbuzuje trávení. Hořké štiplavé látky podporují vylučování slin a žaludeční šťávy, stimulují tok žluči, činnost slinivky břišní a střevní peristaltiky a tím napomáhají odstraňovat škodlivé látky z těla Zázvor uvolňuje hladké svalstvo trávicího traktu a působí tak proti podráždění a křečím, zvyšuje krevní oběh v žaludku a tím podporuje trávení a vstřebávání důležitý látek z potravy. Zázvor odstraňuje plynatost a uvolňuje křeče. Díky svým antiseptickým (tj. proti bakteriím, virům a plísním) štiplavým látkám a éterickým olejům se dá použít i při žaludečních křečích a žaludečních infekcích. Zázvor je lékem při nachlazení a náchylnosti k infekcím, při horečce se zimnicí a potřebě tepla, stejně jako

při nemocech z chladu a vlhka. Aplikujte na střevní trakt. Lidé, kteří mají slabý nebo nervózní žaludek, kteří se snadno nafouknou. Zázvor může být příjemným pomocníkem při trávení. Ochucujte jídlo pravidelně čerstvě nastrouhaným zázvorem. To je také povoleno i pokud máte žaludeční vřed.
Zázvor je především nejdůležitějším lékem na „cestovní nevolnost“, kterou provázejí závratě, nevolnost, zvracení a pocení, to věděli již staří námořníci, když žvýkali zázvor v boji proti mořské nemoci. Výhoda zázvoru oproti jiným lékům u kinetózy spočívá v tom, že vás neunavuje, protože má přímý vliv na trávicí systém. Zázvor se také osvědčil při nevolnosti a zvracení po operaci, kdy jsou anestetika špatně snášena. Pokud je Vám nevolno, točí se vám hlava nebo vás bolí hlava, potřete si čelo a krk čerstvě nakrájeným plátkem zázvoru – vyzkoušejte to. Zázvor je obzvláště oblíbený v zimě, protože zázvor prohřívá tělo, pomáhá proti nachlazení. Rozšiřuje cévy a způsobuje pocení, stimuluje krevní oběh a podporuje prokrvení povrchu pokožky, což je ideální při studených rukou a nohou a omrzlinách. Zázvor stimuluje vlastní imunitní obranu těla, snižuje horečku, protože toxiny a viry jsou vylučovány tzv. zdravým potem a nachlazení je rychle vyléčeno.

Zázvor ginger - Zingiber officinalis

Zázvor nepoužívejte pouze při vysoké horečce, jinak bude oběhový systém příliš zatěžován.
Zázvor díky svým hořčinám a flavonoidům snižuje hladinu cholesterolu, posiluje srdce, působí antioxidačně a působí tak i proti kornatění tepen. Zázvor také ulevuje od bolesti a má protizánětlivý účinek na revmatické potíže. V neposlední řadě má kořen zázvoru účinek na zvýšení libida, spouští menstruaci a zvyšuje tonus a svalové pohyby střev. Dávky zázvoru do 36. týdne těhotenství by proto neměly překračovat obvyklé kulinářské množství, aby nedošlo ke spuštění předčasného porodu. I během kojení by se zázvor měl používat pouze jako koření.

Léčivé použití: Zingiberis hizoma
Složení: Silice a štiplavé látky, hořčiny, tuky, cukr, sliz. Vnitřní užívání: pohyb a kinetóza (závratě, nevolnost, zvracení), nevolnost a zvracení v těhotenství (po poradě s lékařem!), pooperační nevolnosti, zažívací potíže jako poruchy trávení tuků s nechutenstvím, plynatost, křeče, např. B. v případech pankreatické slabosti s nedostatečnou tvorbou trávicích enzymů; jako doprovodná terapie pro očistu střev. Při nachlazení a náchylnosti k infekcím, ke zvýšení imunity, k úlevě od bolestí při revmatických potížích, při pocitu chladu a jako stimulant krevního oběhu. Zevní použití: Revmatické svalové a kloubní potíže, oběhové potíže v rukou a nohou, omrzliny a bolesti hlavy způsobené napětím. Komise E: Trávicí potíže Prevence příznaků kinetózy. Denní dávka: 2-4 g kořene. Nežádoucí účinky: Vzácně pálení žáhy, bolesti hlavy nebo alergická dermatitida. Pokud se užívá před spaním, může v jednotlivých případech vést ke změnám snového vzorce a v případě těžkého předávkování může příležitostně vést k halucinacím.
Kontraindikace: Neužívejte při onemocnění ledvin nebo u dětí do 6 let Pokud je o vás známo, že máte onemocnění žlučových kamenů, užívejte jej pouze po konzultaci s lékařem!