Trávicí soustava

Jak funguje trávicí soustava.

Ke trávicí soustavě patří ústa se zuby a slinnými žlázami, jícen, žaludek a střeva, játra, žlučník a slinivka břišní.
Aby tělo mohlo potravu vstřebat, tak se musí potrava rozložit na různé složky a k tomu slouží trávicí trakt. V ústech je strava mechanicky štěpena žvýkáním a promíchána se slinami, v žaludku dezinfikuje a promíchává a ve střevě se pomocí trávicích enzymů rozkládá na jednoduché molekuly, které se následně mohou vstřebat do krevního oběhu a vyživovat tak tělo.

Co dělat při zažívacích potížích?

Na žaludeční a střevní onemocnění je k dispozici velké množství léčivých rostlin.

Určitě se vám již někdy podařilo zmírnit příznaky heřmánkovým nebo mátovým čajem nebo hořkým aperitivem. U vážnějších onemocnění má i léčba léčivými rostlinami své limity, ale často je můžete užívat jako podpůrné prostředky. Můžete užívat čajové směsi stimulujícími sekreci, podporující chuť k jídlu, stimulujícími trávení, spazmolytika, na nadýmání a záněty, byliny které obsahují silice, nebo účinné látky, které chrání sliznici.

Jak funguje žaludek

Žaludek je dutý orgán ze svalové tkáně, který je vystlán speciální sliznicí. Tam se zejména bílkoviny rozkládají na své složky, ještě tuhá směs potravy se smíchá se žaludeční šťávou (zejména pepsinem a kyselinou chlorovodíkovou), zkapalní a tak se připraví k dalšímu trávení. Kyselá žaludeční šťáva zabíjí bakterie a tím chrání před infekcemi. Žaludek je dutý orgán ze svalové tkáně, který je vystlán speciální sliznicí. Tam se zejména bílkoviny rozkládají na své složky, ještě tuhá směs potravy se smíchá se žaludeční šťávou (zejména pepsinem a kyselinou chlorovodíkovou), zkapalní a tak se připraví k dalšímu trávení. Kyselá žaludeční šťáva zabíjí bakterie a tím chrání před infekcemi. Prostřednictvím svalových kontrakcí je potravní směs

transportována k výstupu ze žaludku (vrátníku). Brána žaludku zajišťuje, aby všechny látky zůstaly v žaludku po dostatečnou dobu, byly dostatečně promíchány s trávicími šťávami a byly pomalu a rovnoměrně odváděny do střev.

Nemoci žaludku.

Běžně stačí jíst správnou výživu, aby trávicí systém zůstal zdravý, a aby byly tělu dodány potřebné živiny, stopové prvky, vitamíny a enzymy: Jezte zdravě a pravidelně, pestrá, přírodní a plnohodnotná jídla a důkladně je rozžvýkejte. Bohužel to není tak snadné, jak to v dnešní době zní, protože fastfood, konzervy, stres, nadměrná konzumace alkoholu, tabáku nebo kávy způsobují problémy trávicího traktu. V důsledku nedostatku hořčin a enzymů není potrava dostatečně zpracována.

Složitý trávicí proces je úzce spojen s autonomním nervovým systémem. Emocionální stres může způsobit jeho podráždění natolik, že se začnou tvořit žaludeční vředy. Nemoci žaludku mohou mít příčinu i v psychické oblasti. Zapojte proto do terapie tělo i duši.

Nadýmání je častým doprovodným příznakem zhoršeného trávení s nadměrnou plynatostí v trávicím traktu, která může být velmi bolestivá a často nepříjemně zapáchá. Příčinou může být strava podporující nadýmání, dysfunkce žlučníku nebo slinivky břišní, zácpa, zánětlivá onemocnění střev či alergie na některé potraviny. Pokud je celá dutina břišní v důsledku plynatosti naplněna vzduchem, tak jsou bránice a srdce tlačeny vzhůru, snižuje se průtok krve do srdce a to může vyvolávat bolest srdce, i když je srdce samotné zcela zdravé (tzv. „Roemheldův syndrom“).

Co dělat při nadýmání?

Karminativa (z latiny: „carminare“ = čistit) jsou léčivé rostliny, které rozpouštějí bolestivé hromadění plynu v žaludku a střevech. Kromě toho působí protikřečově a antibakteriálně a podporují také prokrvení žaludeční sliznice. Karminativa také snižují tlak na gastrointestinální

svěrač, čímž usnadňují říhání. Klasická karminativa pravděpodobně znáte jako koření: kmín, fenykl a anýz. Z těchto tří má nejsilnější účinek kmín a nejslabší anýz. Mezi karminativa patří také koriandr, levandule a máta peprná. Při použití koření dbejte na to, abyste je před použitím co nejvíce rozdrtili v hmoždíři nebo mezi 2 lžícemi. Tím se t nich více uvolňují léčivé esenciální oleje. Hořké léky jako je pelyněk černobýl, hořec, puškvorec obecný, řebříček nebo pelyněk pravý zajišťují zdravé trávení a často zabraňují především vzniku plynatosti.
Pokud máte Roemheldův syndrom, vezměte si hloh obecný posilující srdce a dochuťte si jídlo galgánem lékařským, který má účinek proti nadýmání, roztahuje cévy a tím uvolňuje zátěž kardiovaskulárního systému.

Minerální voda podporuje plynatost, proto pijte při zvýšené plynatosti vodu neperlivou.

Každý, kdo pociťuje nevolnost, má pocit, že se celá jeho existence točí kolem žaludku s doprovodnými vegetativními příznaky, jako jsou poruchy krevního oběhu, pocení a bledost. Příčiny často až spásného „náhlého vyprázdnění žaludečního obsahu“ jsou různé, kromě poruch trávení to mohou být otravy, kardiovaskulární onemocnění nebo onemocnění centrálního nervového systému, migrény nebo záchvat zeleného zákalu (glaukom), ale také psychické příčiny, těhotenství nebo cestování mohou vyvolat nevolnost nebo zvracení.

Co dělat při nevolnosti a zvracení?

Heřmánek se osvědčil jako léčivá byliny na „nafouklý žaludek“. Při potížích s trávením a zvracením v těhotenství máta peprná, heřmánek, meduňka, zázvor a zejména artyčok při poruchách jater a žlučníku. Pijte 1-3 šálky denně ke zmírnění příznaků nebo si kupte vhodné přípravky v lékárně.


K cestovní horečce dochází při jízdě v autě nebo na lodi, protože oko se dokáže přizpůsobit jízdním pohybům, ale rovnováha ve vnitřním uchu nedokáže regulovat neustále se měnící impulsy. K typickým nepříjemným příznakům, jako je neobvyklá bledost, špatný krevní oběh, silné pocení, přetrvávající zvracení a silné vyčerpání, dochází především proto, že orgán rovnováhy, který má narušenou funkci, je napojen na centrum zvracení v mozku.

Co dělat při cestovní horečce?

Léčivé rostliny na výběr jsou zázvor, který působí přímo na trávicí trakt, a proto vás neunaví a máta peprná, která zmírňuje nevolnosti. Nejlépe si před cestou dejte zázvorový čaj a mátu peprnou jako čaj nebo jako mátové sušenky (lékárna: Menthae piperitae rotulae).

Křečovité bolesti žaludku jsou typickým příznakem při přetíženém žaludku, akutní gastritidě nebo podrážděném žaludku.

Co dělat, když máte křeče v oblasti trávicího traktu?

Mochna husí se doporučuje při křečích v oblasti trávicího traktu, protože zklidňuje hladké svalstvo a především žaludeční vrátník (pylorus). Účinný je i protikřečový a protizánětlivý heřmánek a také máta proti křečím. Osvědčil se i silně protizánětlivý a protikřečový kořen lékořice. Pijte 1-3 šálky čaje denně do odeznění příznaků, nebo si kupte vhodné přípravky z lékárny.

Akutní zánět žaludeční sliznice (akutní gastritida) může být způsoben bakteriemi, viry nebo zkaženým jídlem, léky, toxiny, stresem, alergií či nadměrnou konzumací alkoholu a nikotinu. Projevuje se déletrvajícím pálením žáhy, pocitem plnosti, nevolností, zvracením nebo nechutenstvím.

Co dělat při akutním zánětu?

Akutní gastritidu obvykle rychle vyřešíte, pokud zjistíte spouštěcí faktory a odstraníte je. Pro úlevu pijte léčivé bylinné čajové směsi z heřmánku, máty peprné, meduňky, fenyklu nebo mochnu husí. Přikládejte si na žaludek teplé vlhké parní obklady s heřmánkem nebo sennými květy a udělejte si teplou lázeň nohou, to poskytne rychlou úlevu. Pokud příznaky nezmizí, měli byste si nechat diagnostikovat příčinu u lékaře.


Chronické, tedy dlouhodobé žaludeční onemocnění se také nazývá dyspepsie, souhrnné označení pro funkční žaludeční potíže, pro které neexistuje identifikovatelná organická příčina. Obvykle jsou způsobeny nedostatkem trávicích šťáv a enzymů, způsobený např. onemocněním jater, žlučníku nebo slinivky břišní. V důsledku toho se dužina potravy dostatečně nerozkládá, zůstává v žaludku příliš dlouho a způsobuje neustálou ztrátu chuti k jídlu, pocity plnosti a tlaku, nevolnost, pálení žáhy, nadýmání a křeče v horní části břicha. Dlouhotrvající poruchy trávení mohou být způsobeny i nesprávnou funkcí pohybu střev.

Co dělat při funkčních potížích žaludku?

Dlouhodobé žaludeční onemocnění se také nazývá dyspepsie, je to označení pro funkční žaludeční potíže, pro které neexistuje identifikovatelná organická příčina. Obvykle jsou způsobeny nedostatkem trávicích šťáv a enzymů, způsobený např. onemocněním jater, žlučníku nebo slinivky břišní. V důsledku toho se dužina potravy dostatečně nerozkládá, zůstává v žaludku příliš dlouho a způsobuje neustálou ztrátu chuti k jídlu, pocity plnosti a tlaku, nevolnost, pálení žáhy, nadýmání a křeče v horní části břicha. Dlouhotrvající poruchy trávení mohou být způsobeny i nesprávnou funkcí pohybu střev.

Trápí vás časté žaludeční křeče a pálení žáhy? Máte nejasné příznaky s pocitem plnosti, plynatostí a neorganickými kardiovaskulárními poruchami? To je pak označováno jako podrážděný žaludek, který má psychosomatický vliv, je způsoben mimo jiné stresem a často je spojen se syndromem dráždivého tračníku. Trávicí potíže jsou často doprovázeny vegetativními příznaky, jako je špatná výkonnost, vyčerpání nebo dráždivý močový měchýř.

Co dělat při dráždivém žaludku?

Při léčbě zhodnoťte svou aktuální životní situaci a psychický stav. Přehodnoťte svůj současný životní styl: možná si můžete nastavit nové priority; to je důležitý klíč k uzdravení! Dodatečně si naordinujte uklidňující léčivé rostliny, jako je kozlík lékařský, levandule nebo meduňka. Pijte čaj: 1 šálek 3x denně po dobu 6 týdnů, poté si udělejte 3 týdenní přestávku. Tento cyklus několikrát opakujte. Nebo můžete koupit vhodné preparáty z lékárny, dokud se vaše příznaky nezlepší.

Při těchto potížích nebo onemocněních je narušena funkce žaludečního ochranného systému. Všechny se tedy léčí pomocí stejných léčivých rostlin.

Co dělat, když vás pálí žáha, při chronickém zánětu žaludku, žaludečních a dvanácterníkových vředech?

Upozornění: Pokud trpíte těmito nemocemi, obecně nesmíte užívat hořčiny! Nejvýznamnějšími léčivými rostlinami na tato onemocnění jsou léčivé rostliny chránící sliznice, které tlumí žaludeční kyselinu, svými slizotvornými vlastnostmi kryjí poškození sliznice a zajišťují rychlejší regeneraci zanícené sliznice: ibišek, lněná semínka, sléz. Také protizánětlivé léčivé rostliny: heřmánek, řebříček, lékořice, měsíček, rakytník. Léčivé rostliny působící proti křečím: kozlík lékařský, mochna husí, heřmánek, levandule, meduňka, léčivé rostliny zmírňující nevolnost: máta peprná a léčivé rostliny, které chrání před vředy: heřmánek, lékořice, zelí.


Při pálení žáhy proudí kyselá žaludeční šťáva zpět do jícnu a způsobuje palčivou bolest v oblasti žaludku, jícnu a za hrudní kostí. Na rozdíl od žaludečních stěn nemá jícen žádnou speciální slizniční ochranu proti agresivním žaludečním kyselinám.
Pálení žáhy může mít různé příčiny, způsobené zejména nadměrnou nebo nízkou kyselostí žaludku, dráždivými látkami, jako je káva a ostré koření nebo stres. Pálení žáhy většinou samo odezní. Chce to čas. Jestliže pálení žáhy trvá delší dobu, může to vést k chronickému zánětu sliznice jícnu nebo v horším případě až k rakovině jícnu. Pokud se u Vás objeví pálení žáhy, které přetrvává několik týdnů, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Co dělat při pálení žáhy?

Pijte často malé, teplé doušky vody nebo mléka; tím se zředí žaludeční kyselina. Chléb, který dlouho žvýkejte, ale také suchary, ořechy, dýňová semínka, brambory nebo oves zabraňují přebytečné žaludeční kyselině. Vyhněte se stresu, kouření, tučným nebo velmi sladkým jídlům (zejména večer) a zácpě (zvyšuje tlak v horní části břicha). Nepijte mátový čaj večer, protože uvolňuje žaludeční prstenec (kardii), což může způsobit únik zvýšené žaludeční kyseliny ze žaludku.

Chronický zánět žaludeční sliznice (gastritida) je velmi častý, zejména ve vyšším věku. Sliznice žaludku je zanícená. Často to ze začátku probíhá bez příznaků, ale později se projeví pocit tlaku a plnosti v souvislosti s příjmem potravy, bolestmi v horní části břicha, nevolností, říháním a nesnášenlivostí těžko stravitelných potravin. Příčiny jsou velmi různé, například v důsledku příliš velkého množství žaludeční kyseliny, v důsledku stárnutí nebo užívání léků, které jsou škodlivé pro žaludek. Ale může se vyvinout i z akutního zánětu žaludeční sliznice. Až v 90 % případů je však způsobena infekcí pomocí bakterie Helicobacter pylori. Bakterie mohou přežívat v kyselé žaludeční šťávě, protože enzym (ureáza) proti ní vytváří zásaditou ochrannou vrstvu.

Co dělat při chronickém zánětu žaludeční sliznice?

Proti bakterii Helicobacter pylori jsou účinné zejména sulforafany z brokolice, kyselina glycyrrhizová z lékořice, česnek, který působí na tvorbu bakterií a brusinka americká. 4 týdny po lékařském ošetření můžete opatrně užívat rostliny s hořčinami, jako je andělika, puškvorec obecný (Acorus calamus) nebo řebříček, abyste upravili poměry žaludečních šťáv: Pijte 1-2 šálky čaje každý den po dobu 3-4 týdnů nebo si kupte přípravek v lékárně. Dále k tomu užívejte byliny na ochranu sliznice žaludku.

Chronický zánět žaludeční sliznice se může rozvinout v žaludeční nebo dvanáctníkový vřed.

U žaludečních nebo dvanácterníkových (duodenálních) vředů (Ulcus ventriculi či duodeni) jsou zanícené vrstvy sliznice žaludku nebo tenkého střeva Příčinou bývá psychické napětí a stres, spouštěčem může být i zvýšená tvorba kyseliny chlorovodíkové či pepsinu v žaludku způsobené léky (např. na revma), nadměrnou konzumací alkoholu nebo infekcí pomocí bakterie Helicobacter pylori.
Oba druhy vředů způsobují nechutenství a bolesti žaludku s pocitem nevolností, plnosti, tlaku v horní části břicha a nechutenství na kávu, sladkosti či alkohol.

Co dělat při žaludečních nebo dvanácterníkových vředech?

Když se jedná o bakterii Helicobacter pylori, pamatujte doporučení na léčbu chronického zanícení žaludeční sliznice. Pomáhají i léčivé rostliny, které ochraňují sliznici. Postarejte se o pravidelnou relaxaci a dodržujte dietu. Vyvarujte se „dráždivých“ potravin, jako je káva, vyvarujte se prázdného žaludku, ale nepřejídejte se. Nejezte tučná, smažená a sladká jídla. Vyhněte se alkoholu, cigaretám a ostrému koření. Místo toho jezte hodně zásaditých potravin, jako jsou brambory a zelenina, abyste vyrovnali acidobazickou rovnováhu. Pijte neperlivou minerální vodu a alkalický nápoj (kmín, brambory, lněná semínka a voda), přikládejte si často na břicho teplý obklad ze senných květů, užívejte kúru s heřmánkem a před spaním jezte acidobazické prášky, které váží žaludeční kyselinu (lékárna). Šťáva ze syrových brambor také váže žaludeční kyselinu a chrání žaludeční sliznici před podrážděním.

Podle bolesti můžete diagnostikovat, zda se jedná o žaludeční vřed nebo vřed na dvanácterníku, mimo jiné: při žaludečním vředu vás bolí žaludek ihned po jídle (okamžitá bolest), při dvanácterníkovém vředu vás vřed bolí při prázdném žaludku.

Jak funguje střevo.

Střevo dlouhé 7 metrů je se svými 500 m2 největším lidským orgánem. Spolu s ledvinami, kůží, játry a plícemi je jednou z pěti hlavních detoxikačních stanic v lidském těle. Především jde o největší imunitní orgán v těle: 70 % imunitního systému se nachází v tzv. Peyerových plátech v lymfatické tkáni tenkého střeva. Ačkoliv to zní zvláštně, tak část našeho mozku se nachází ve střevě: nervová soustava, která prochází téměř celým trávicím traktem je napojena na mozek, má mimo mozek největší počet neuronů. Např. serotonin (neurotransmiter, který reguluje náladu) se z 95 % vylučuje ze střeva a pouze 5 % z mozku. Není divu, že se mnoho lidí spoléhá na svůj pocit v břiše. Vnímejte tedy dál svou intuici. Stravu, kterou žaludek připraví ke strávení, se dostane do střeva, nejprve do dvanácterníku. V této první části střeva se vylučují šťávy ze žluči a slinivky břišní, které obsahují enzymy. Zde se dužina potravy enzymaticky štěpí a rozloží na menší složky potravy. Následuje 5 m dlouhé tenké střevo, jehož vnitřní stěna je mnohonásobně zohýbána. Tyto tzv. klky mají obrovskou plochu, na které probíhá zbývající trávení a vstřebávání cukrů, tuků a bílkovin do krve. V následujícím 1,5 m dlouhém tlustém střevě (vzestupném, příčném a sestupném tračníku) dochází k zahuštění potravinové pasty. Zde se mimo jiné zpětně vstřebávají tekutiny a minerální soli zpět do krevního oběhu. Veškerá strava, kterou nelze přijmout nebo vstřebat, vychází přes konečník (rectum) ven z lidského těla.

Onemocnění střev

Střevní onemocnění mají silný vliv na kvalitu našeho života. Ať už se střevo zbavuje svého obsahu příliš rychle a příliš často (průjem) nebo se zpožděním (zácpa), jestli je střevní sliznice podrážděná (syndrom dráždivého tračníku) nebo zanícená (ulcerózní kolitida) – v každém případě je náš pocit pohody silně omezen.

Zánět slepého střeva: Slepé střevo je slepý konec začátku tlustého střeva, kde se nachází červovité slepé střevo (apendix). Pokud se zanítí, nazývá se apendicitida. Není možné ji léčit bylinami a je nutné slepé střevo odstranit chirurgicky!

„Průjem“ znamená, že máte stolici více než 3krát denně kašovitě-vodnaté konzistence nebo dokonce „vodnatý průjem“. Ztráta tekutin a minerálních solí v těle je nebezpečná zejména u kojenců! Akutní průjem je obvykle příznakem infekce bakterií nebo virů. Příčinou ale mohou být i nutriční chyby, otrava nebo užívání antibiotik. Ale někdo si může také „strachem udělat do kalhot“, pak je příčina průjmu psychologická.

Co dělat při akutním průjmu?

Při průjmu jsou na prvním místě léčivé rostliny s tříslovinami, protože mají stahující, vysušující, antisekreční a antibakteriální účinky a utěsňují střevní sliznici: mochna nátržník, ostružina (Rubus fruticosus), kontryhel, mochna husí, borůvka, růže a černý čaj (Camellia sinensis). U černého čaje je důležité, že ho necháte 10-15 minut louhovat, aby se uvolnily blahodárné třísloviny!
Neškodné formy letních či cestovatelských průjmů si můžete sami léčit léčivými rostlinami jako je heřmánek nebo máta peprná a léčivými rostlinami s obsahem tříslovin (viz výše). Čaj pijte 1 až maximálně 7 dní (nebo si kupte preparáty z lékárny). Při cestování určitě dbejte na známé doporučení Angličanů. „Uvařte, oloupejte nebo zapomeňte!“

Obecná terapeutická doporučení: Akutní průjem by neměl být tlumen příliš rychle, protože tělo se nejprve snaží vyloučit patogeny nebo toxiny. Přípravky, které okamžitě zklidňují střeva, tuto ochrannou funkci potlačují a patogeny pak zůstávají déle ve střevech.
Pokud máte jakýkoli průjem, dbejte na dostatečný přísun tekutin a minerálů. Jemně nastrouhaná jablka uvolňují ze svých buněk pektin (čím jemněji strouháte, tím více se pektin uvolňuje), který zahušťuje střevní obsah a váže na sebe toxiny a patogeny. Čerstvě nastrouhané jablko okořeňte skořicí, která uvolňuje střevní křeče a působí proti choroboplodným zárodkům. Živočišné uhlí ve formě uhelných tablet nebo léčivého jílu (lékárna) váže svým značně zvětšeným povrchem vodu, (bakteriální) toxiny a nadýmavé fermentační produkty.

Průjem, který trvá déle než 2-4 týdny, se nazývá chronický průjem. Obvykle je neinfekční. Je spíše výrazem poruchy jater, žlučníku nebo slinivky břišní. Spouštěčem chronického průjmu mohou být nutriční chyby, léky, alergie, zánětlivé onemocnění střev nebo psychogenní faktory. Chronickým zánětlivým onemocněním střev s neznámou příčinou je například Crohnova choroba. Klinický obraz se děje v epizodách, se silnými bolestmi a průjmem (až 15krát denně!), horečkou, hubnutím a těžkým vyčerpáním. Střídají se fáze zánětlivé a nezánětlivé. Ulcerózní kolitida (Colitis ulcerosa) je také chronické zánětlivé onemocnění střev s intermitentní progresí a i zde jsou příčiny nejasné.

Co dělat při chronickém průjmu?

Při chronickém průjmu se vždy nechte vyšetřit a léčit lékařem. Podpořte terapii uklidňujícími léčivými rostlinami. Pokud je hlavní příčinou průjem, používejte léčivé rostliny proti průjmu po dobu 1-7 dnů (viz výše). Máte-li žaludeční křeče, připravte si léčivou směs ulevující od křečí, zklidnění a nadýmání z heřmánku, fenyklu, máty peprné, chmelu a meduňky, slazenou protizánětlivou lékořicí, nebo si můžete pořídit vhodný preparát z lékárny, dokud příznaky neodezní.

Zácpa je častá dysfunkce tlustého střeva, při které vám nemusí být opravdu špatně, ale přesto trpíte výrazným „narušením pohody“ jako jsou bolesti břicha, nadýmání nebo křeče. Akutní zácpa se často objevuje při cestování a je neškodná nevyžaduje nutně léčbu – odezní to samo. Nejlépe uděláte, když budete pít dostatek tekutin, mít dostatek pohybu a jíst stravu bohatou na vlákniny. Pijte hořké bylinné čaje s bylinami jako jablečník obecný, artyčok, andělika, chmel, zázvor, pampeliška, řebříček, nebo si při cestování přibalte do zavazadla hořké léky z lékárny, které stimulují funkci žlučníku.
Chronická zácpa není jen triviální záležitost, protože toxiny zůstávají v konečníku příliš dlouho a částečně se znovu vstřebávají, takže to může vést k jakési samootravě, což může vést k chronickým bolestem hlavy, kožním onemocněním nebo výčnělkům v tlustém střevě (divertikly). Nechte se vyšetřit lékařem a v každém případě zácpu začněte léčit! Příčinou bývá dieta s nízkým obsahem vlákniny, nedostatek pohybu a málo tekutin. Někdy to také vzniká

zvykem na projímadla a od určitého okamžiku se pak již střevo nemůže vyprázdnit bez laxativních pomůcek. Populární, rychlá a stimulující projímadla jako aloe vera (Aloe ferox, A. vera) nebo kassie pravá (Senna alexandrina) s sebou nesou riziko chronického podráždění střevní sliznice, vedou k těžkým křečím a elektrolytické nerovnováze, zejména nedostatkem draslíku. Mohou se proto užívat po dobu maximálně 10 dnů. Tato laxativa mohou také vyvolat kontrakce, těhotné ženy proto projímadla v žádném případě nesmí užívat!

Co dělat při zácpě?

Nejlepší lék na trávení je lněné semínko, které reguluje stolici a jitrocel vejčitý (Plantago ovata). Nejsou považovány za skutečná projímadla, ale jsou vhodné pro dlouhodobé používání. Nazývají se savá nebo bobtnající činidla, protože při vstřebávání tekutin ve střevě nabobtnají na násobek svého původního objemu, zvětší objem střevního obsahu, čímž dojde k protažení střevní stěny a reflexní aktivaci vyprazdňování střev. Terapie však funguje pouze v případě, že pijete

dostatek tekutin. Pokud pijete málo, zvyšuje se sklon k zácpě, protože lněné semínko váže vodu. Na každou polévkovou lžíci lněných semínek proto vždy vypijte sklenici vody (200 ml). Trvá to asi 2-4 týdny, než se stolice vrátí do normálu, proto buďte trpěliví – lněné semínko nemá žádné vedlejší účinky!
Při zácpě užívejte hořké léčivé bylinné čaje, které stimulují funkci žlučníku jako andělika, zázvor, pampeliška, hořec žlutý, řebříček, pelyněk nebo zemědým lékařský a čaj pijte po dibu 3–6 týdnů. Koření podporující sekreci, jako je fenykl, kmín nebo koriandr, také stimulují pohyb střev. Mějte dostatek pohybu, výživu bohatou na vlákniny a dostatečný příjem tekutin, zvláště pokud jste vyššího věku. Ujistěte se, že si ráno uděláte dostatek času na vyprázdnění střev, nepotlačujte to. Po ránu jako první vypijte na prázdný žaludek sklenici vody.

Pokud se zácpa objeví s krví ve stolici, musíte se urychleně nechat vyšetřit lékařem, protože příčinou může být nádor.


Syndrom dráždivého tračníku (colon irritabile) je často se vyskytující funkční porucha střeva bez výraznějších projevů, která má pravděpodobně psychosomatické příčiny spojené se stresem, který přetěžuje vegetativní nervový systém. Dále nesprávné stravovací návyky (příliš mnoho jídla, příliš hektické či nepravidelné stravování), které se projevují křečovitými, difuzními bolestmi břicha, silnou plynatostí, častou nevolností, potravinovou intolerancí, vyčerpáním a návaly průjmu nebo zácpy.

Co dělat při dráždivém tračníku?

V závislosti na symptomech poskytují úlevu léčivé rostliny jako lněné semínko, relaxační kozlík lékařský, protikřečová máta (obzvláště osvědčený: mátový olej jako lék na tenké střevo v kapslích v lékárně), dále heřmánek a fenykl a proti nadýmání kmín nebo anýz. Doporučují se také čajové kúry na trávení a žlučník (trvající 3-6 týdnů) s hořkými rostlinami, jako je artyčok nebo řebříček. Kurkuma (Curcuma longa) je obzvláště doporučována pro její protizánětlivé, protinadýmavé a protikřečové účinky s pozitivním vlivem na trávení. Kořeňte s kurkumou pravidelně! Máte-li žaludeční křeče, uvolněte pomocí teplých obkladů břicha ze senných květů nebo si na bolestivé břicho krouživými pohyby vtírejte 10% kmínový olej.

Při syndromu dráždivého tračníku se zaměřte na změnu jídelníčku. Nejezte nadýmavá, tučná jídla a místo toho jezte více vlákniny. Hodně se hýbejte, zajistěte si relaxaci a méně stresu.

Hemeroidy jsou uzlovitě rozšířené cévy v konečníku a řiti, obvykle způsobené nedostatkem pohybu, slabým pojivem nebo dědičnou predispozicí. Hemeroidy jsou bolestivé a nepříjemné, často svědí, pálí nebo jsou zanícené. Někdy se objeví jako jasně červená krev ve stolici nebo na toaletním papíru! Pokud máte hemeroidy, dbejte na pravidelnou, „měkkou“ stolici a místo dráždivého toaletního papíru používejte měkké, vlhké čistící útěrky. Pokud hemeroidy krvácejí, je nejlépe se nechat vyšetřit lékařem, abyste vyloučili nádor.

Co dělat při hemeroidech?

Pomocí léčivých rostlin můžete hemoroidům předejít nebo zmírnit příznaky, které způsobují. Střídavě se osvědčily masti, čípky (lékárna), výplachy, obklady a koupele. Užívejte kořen kostivalu, květ heřmánku, slézu nebo řebříčku, dubovou nebo vilínovou kůru, třezalku nebo lněný olej.


Jak fungují játra, žlučník a slinivka břišní

Játra, žlučník a slinivka vzájemně spolupracují a zajišťují vstřebávání a zpracování předtrávené potravy tělem. Pokud má někdo pocit, že mu tzv. „přebíhají vši po játrech“ nebo že se mu „hnulo žlučí “, pozukazuje to na souvislost mezi tělem a duší.
Játra leží pod bránicí v pravé horní části břicha. Jsou centrálním metabolickým orgánem, denně vyprodukuje kolem 1 litru žluči, jsou zodpovědná za trávení tuků a mimo jiné zajišťují trávení, detoxikaci a energetickou rovnováhu těla. Hruškovitý žlučník leží pod polovinou levého laloku jater.

Ukládá a koncentruje žluč, která je produkována v jaterních buňkách. Žluč je žlutozelená a hořká. Po požití tuků nebo olejů se uvolňuje velkým žlučovodem do dvanácterníku, aby se z velkých ve vodě nerozpustných tukových složek vytvořila ve vodě rozpustná jemná emulze, která může být v této formě trávena a absorbována enzymy. Slivnika břišní (Pankreas) o délce 15 cm se nachází v horní části břicha za žaludkem. Je to jedna z největších žláz v těle a plní širokou škálu úkolů: na jedné straně produkuje hormony inzulín a glukagon, které jsou zodpovědné za hladinu cukru v krvi. Na druhou stranu každý den vyprodukuje 1-2 litry silně zásadité trávicí šťávy, kterou vypouští do dvanáctníku. Tam pak probíhá odbourávání živin.

Akutní zánět žaludeční sliznice (akutní gastritida) může být způsoben bakteriemi, viry nebo zkaženým jídlem, léky, toxiny, stresem, alergií či nadměrnou konzumací alkoholu a nikotinu. Projevuje se déletrvajícím pálením žáhy, pocitem plnosti, nevolností, zvracením nebo nechutenstvím.


Onemocnění jater

Onemocnění jater způsobují především toxiny různého druhu: V případě infekcí zanechávají bakterie nebo viry v těle toxiny a léky proti bolesti a revmatismu, antidepresiva, léky na tuberkulózu, anestetika, sedativa a nadměrná konzumace alkoholu či přílišná spotřeba tuků a bílkovin zatěžují a poškozují játra.
Lidé s onemocněním jater pociťují únavu a trpí nedostatkem výkonnosti, pociťují nevolnost, plynatost, nepohodu v horní části břicha a náhlou nechuť k tučným jídlům. Pokud poškození jater trvá delší dobu, můžete mít pocit zvětšených jater, kůže a spojivka oka jsou žluté (žloutenka), moč je tmavší a stolice světlejší než obvykle. Zánět jater (hepatitida) zpočátku připomíná chřipku. Kromě toho můžete mít bolest pod žeberní klenbou, pociťovat nevolnost a mít odpor k tuku, masu, sladkostem, alkoholu nebo na nikotin. Chronický zánět jater (hepatitida) vzniká,

když jsou játra delší dobu poškozována viry hepatitidy, alkoholem, léky nebo díky metabolickým poruchám. Ke ztučnění jater dochází, když se tuk ukládá v jaterních buňkách. Když jsou játra přetížená metabolickými procesy, tak již zcela nerozkládají tuky z potravy, a naopak tuky více ukládají. Ztučnělá játra mohou následně přejít do konečného stadia chronického onemocnění jater: scvrklá játra (jaterní cirhóza). Nejčastější příčinou je přílišné požívání alkoholu. Zánět jater, toxiny z léků, narkotika nebo metabolické poruchy mohou také způsobovat jaterní cirhózu . V tomto případě poničené jaterní buňky změní pojivovou tkáň a již nejsou schopni plnit svou normální funkci.

Co dělat při onemocnění jater?

Léčivé rostliny na podporu jater (Hepatoprotektiva) jsou artyčok a ostropestřec, které zamezují poškození jater a zrychlují léčbu, zmírňují pocit

plnosti a bolesti v pravém nadbřišku a také pocit vyčerpání. Podpořte terapii řebříčkovým polštářkem v oblasti jater. Postarejte se zdravou střevní flóru, aby již tak namáhaná játra nemusela vykonávat dvojnásobnou práci při detoxikaci organizmu. Jezte spíše méně, než více. Vyvarujte se dráždivých potravin (málo kávy a pálivého koření), jeze lehké a výživné jídlo. Podpořte léčbu pitím čajů z léčivých rostlin na podporu žlučníku (viz níže). Provádějte pravidelné detoxikační kúry, jednou týdně dodržujte půst a pijte mrkvový, jablečný džus a šťávu z červené řepy, to také játrům prospívá.
Při ztučnělých játrech se vyhněte všem toxinům. Játra lze léčit, pouze pokud se zcela vyvarujete alkoholu. Při cirhóze jater, pokud ještě nebylo přeměněno příliš mnoho jaterní tkáně a jsou vynechány všechny škodlivé toxiny, tak se mohou zotavit dokonce i těžce narušená onemocnění jater. Důležitou volbou jsou pak přípravky z byliny ostropestřec mariánský.


Onemocnění žlučníku

Onemocnění žlučníku jsou často doprovázeny silnými příznaky. Významně se na tom podílí nezdravá, tučná a nevyvážená strava. Abyste se vyhnuli problémům se žlučníkem, měli byste zdravé, vyvážené a pestré stravě.přikládat zvláštní význam.

Co dělat při potížích se žlučníkem?

Jezte stravu, která je plnohodnotná, s nízkým obsahem tuku a cholesterolu a hlavně bohatou na vlákniny, protože vláknina váže cholesterol a žlučové soli. Na zánět žlučníku (cholecystitidu) je nejlepší léčivou potravinou čerstvě vymačkaná mrkvová šťáva. Teplé, vlhké zábaly uvolňují a zmírňují bolest (viz str. 28, ne na zánět žlučníku!). Pijte méně alkoholu, snižte nadváhu, vyhýbejte se tukům a smaženým jídlům, klobásám a vepřovému masu, vejcím natvrdo a těžko stravitelným luštěninám. Nejvýznamnější léčivé rostliny na poruchy žlučových cest (cholagogy) jsou artyčok, pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris), zemědým

(Fumaria), Galgán lékařský (Alpinia oficmorum), zázvor, pampeliška, máta peprná, řebříček, vlaštovičník (Chelidonium majus), tymián (Cichorium intybus) a pelyněk pravý. Tyto byliny stimulují tok a tvorbu žluči, vyprazdňování žlučníku, působí proti křečím, proti nadýmání, působí proti tvorbě choroboplodných zárodků a stimulují sekreci slinivky břišní. Mají všechny vlastnosti hořčin. Při jednotlivém úžívání mají byliny spíše slabší účinek, ale v kombinaci více cholagogů (choleretika) se jejich účinek zvyšuje.
Míchejte si čajové směsí na žlučník zcela individuálně a dle Vašich příznaků: při křečích vlaštovičník a zemědým, na nadýmání fenykl, máta peprná, artyčok a pelyněk pravý. Při nevolnosti a zvracení máta peprná, zázvor nebo artyčok. Kurkuma (Curcuma longa) má pozitivní účinek na trávení a žlučník, je protizánětlivý, působí na podráždění žlučníku, proti zvracení, má spazmolytický a ochranný účinek na játra, má inhibiční účinek na choroboplodné zárodky a snižuje zvýšené hladiny krevních lipidů.

Žlučové kameny jsou pevné usazeniny z cholesterolu a vápníku ve žlučníku. Patří k nejčastějšímu onemocnění žlučníku. Příčiny jsou nejčastěji poruchy látkové výměny v játrech nebo nedostatek žaludečních šťáv. Cca 20 % žlučových kamenů se projevuje znatelným, tupým pocitem tlaku v horní části břicha a poruchami trávení s intolerancí na tuky.

Co dělat při žlučových kamenech?

Žlučové kameny (cholelitiáza) se dají léčit pomocí léčivých bylin na podporu žlučníku (viz. prevence obezity). Pokud úvodní diagnóza nevyžaduje operaci, můžete užívat následující léčivé rostliny nebo přípravky pro lehčí případy žlučových kamenů (cholelitiáza): artyčok, zemědým (Fumaria officinalis), žlutokořen jednoduchý, pampeliška nebo vlaštovičník (Chelidonium majus). Tyto byliny užívejte mezi jídly, protože tok žluči při dlouhých intervalech nalačno stagnuje a riziko tvorby kamenů se tak zvyšuje.


Onemocnění slinivky břišní

Slinivka plní dva velmi odlišné úkoly: na jedné straně produkuje trávicí enzymy (exokrinní podíl) a na druhé straně produkuje důležité hormony (inzulín, glukakgon) ve speciálních buněčných skupinách (inkreční část).
Fytoterapie léčí především onemocnění, při kterých slinivka břišní produkuje příliš málo trávicích enzymů (pro trávení sacharidů, bílkovin a tuků), což způsobuje oslabenou funkci nebo chronický zánět slinivky.

Pozor: Akutní zánět slinivky břišní musí být vždy ošetřen u lékaře!

Co dělat při potížích slinivkou?

Při onemocnění slinivky břišní se zkouší na jednu stranu tlumit projevy a na druhé straně podporovat jakýmkoliv způsobem správné trávení.

Pokud slinivka nefunguje správně (exokrinní pankreatická insuficience), tak produkuje příliš málo trávicích enzymů. V důsledku toho není strava dostatečně enzymaticky

rozložena. Tuky, sacharidy a bílkoviny jsou pouze nedostatečně stráveny nebo absorbovány, fermentují a začnou ve střevech hnít (kvasení a hnilobná dyspepsie). To se pak projevuje nechutenstvím, pocitem plnosti, neustálou plynatostí, silným nadýmáním, silným kručením v břiše, hubnutím, bolestí v levé horní části břicha, opakovaným zvracením a průjmem a kašovitou, zpěněnou, někdy expulzivní stolicí a depresivní náladou. Pokud funkční slabost přetrvává delší dobu, ve 30 % případech vede k cukrovce.

Co dělat při oslabené funkci slinivky?

Tlumte příznaky užíváním bylin, které obsahují hořčiny a stimulují funkci jater a žlučníku (viz výše) a pomocí karminativ, jako je fenykl a kmín. Léčivé rostliny sice nemohou nahradit základní léčbu pomocí enzymů, ale pomáhají zmírnit příznaky. Vypijte 1 šálek před jídlem a střídejte pravidelně hořké byliny mezi sebou.
Haronga (Harungana Madagascariensis) patří do rodiny třezalkovitých a je to jediná léčivá rostlina, jejíž kůra a pankreatický sekret mohou povzbudit sekreci slinivky břišní. Kromě toho může Haronga může zlepšit depresivní stavy pacientů s pankreatem díky hypericinu, který je v rostlině obsažen (např. třezalka tečkovaná; lékárna).

Pijte hodně zázvoru a používejte ho i jako koření, což podpoří a prohřeje celý trávicí systém. Třídenní občasný jablečný půst (v průběhu celého dne požívat 1-2kg strouhaného jablka i se slupkou), půst s mrkvovou polévkou nebo čajový půst (1 šálek 3x denně) s pelyňkem, mátou a fenyklem, což v mnoha poskytuje okamžitou úlevu. Teplé, vlhké obklady ze senných květů nebo řebříčku nebo ozařování červeným světlem je také prospěšné. Obstarejte si zdravou výživu na podporu jater a žlučníku: Vyhýbejte se alkoholu a cukru, živočišným bílkovinám, potravinám, které nadýmají, čerstvému pečivu. Místo toho jezte stravu bohatou na zásadité látky, vařenou zeleninu a brambory, hodně (čerstvého) česneku, rostlinné oleje lisované za studena, mléčně kvašenou zeleninu (např. kysané zelí) a hořká jídla a koření. Získejte dostatek kalorií, vitamínů a minerálů. Potravu vždy důkladně rozžvýkejte, aby se co nejvíce rozložila, než se dostane do střev.

Vzhledem k tomu, že se pankreatická dysfunkce rozvíjí pomalu, ve fázích a nejasnými příznaky, tak trvá často dlouhou dobu, než je diagnóza určena. Nechte se proto včas vyšetřit lékařem!