Ledviny a močové cesty

Jak fungují ledviny a močové cesty

Ledviny denně „propláchnou“ 1500 litrů krve. Ledviny jsou umístěny jako „dvojité orgány“ vpravo a vlevo od páteře, výše v bederní oblasti, za dutinou břišní. Spolu se dvěma vodiči močového měchýře, močovým měchýřem a močovou trubicí, tvoří močovou soustavu, jejichž nejdůležitějším úkolem je vylučování přebytečných, močových a toxických látek, rozpustných ve vodě. Regulují také vylučování tekutin a elektrolytů, vytváří acidobazickou a hormonální rovnováhu.

Moč vylučovaná ledvinami se ukládá v močovém měchýři. Jakmile se nahromadí dostatečné množství moči (200-350 ml), pociťujeme nutkání k močení a močový měchýř musí být vyprázdněn. Prostata je orgán o velikosti kaštanu, který je umístěný pod polovinou močového měchýře, který obklopuje horní část mužské močové trubice a během ejakulace vylučuje prostatický sekret, který je zodpovědný za pohyblivost spermií.

Onemocnění ledvin

Většina onemocnění ledvin jsou způsobena bakteriemi. V raných stádiích se projevují jen drobnými příznaky a proto často unikají včasné diagnóze. Pokud však ledviny již dostatečně nepracují, označuje se to jako ledvinová slabost nebo ledvinová nedostatečnost. Látky, které by měly být z těla vyloučeny, tak se hromadí v metabolismu a tělo se takříkajíc „samootrávuje“. V pozdních stádiích může pomoci pouze jen „umělá ledvina“ (dialýza) nebo transplantace ledviny, protože těžce poškozená ledvina již nemůže být zotavena. Onemocnění ledvin proto vyžaduje neodkladné lékařské ošetření! Zanedbaný nebo špatně zhojený zánět močových cest má tendenci přejít do chronického onemocnění s rizikem zničení ledvinové tkáně a dokonce může vést k selhání ledvin, právě proto je velmi důležitá prevence infekcí močových cest.

Pečujte o své ledviny dříve, než se objeví příznaky příznaky, vždy dostatečně pijte (alespoň 2 litry čaje nebo vody denně) a udržujte nohy v teple. Onemocnění ledvin vždy vyžaduje lékařské ošetření!

Onemocnění močových cest

Zánět močového měchýře obvykle vzniká díky zvýšenému počtu bakterií (vzácněji virů nebo parazitů). Způsobují „nepohodu“ při močení: pálení, bolest a časté nutkání močit. Vyskytují se častěji u žen kvůli kratší močové trubici a mohou se stát chronickými. Chlad, vlhko a stres zánět podporují.

Co dělat při zánětu močového měchýře?

Při zánětu močového měchýře dbejte na nohy v teple a vyvarujte se studených nápojů. Časté koupele nohou v teplé lázni výrazně zvyšují prokrvení pánve, stejně jako sedací koupele s přesličkou rolní. Vyhněte se stimulantům, které dráždí močové cesty (např. káva, alkohol, ostré koření) a potravinám, které okyselují moč (např. maso, mléko, špenát). Místo toho dejte přednost alkalickým potravinám, jako jsou brambory nebo zelenina. Sáček se sennými květy (lékárna) nebo teplé vlhké obklady s přesličkou rolní tlumí křeče a bolesti.
Při zánětech dolních cest močových (cystitida) jsou přípravky z léčivých rostlin první volbou předepisovaných medikamentů. Jsou účinné, neboť horké čaje proplachují a zahřívají přímo ledviny. Mohou být užívány i pro prevenci zánětu močového měchýře a tvorby žlučových a ledvinových kamenů.
Pijte hodně ředěných, teplých nápojů a

dbejte přitom na to, že není důležité množství, které vypijete, ale množství, které vyloučíte, když vyloučíte denně více než 2 litry, tak to může spolehlivě zabránit šíření infekce. Zředěná moč má kratší dobu setrvání v těle, což zabraňuje bakteriím, aby se uchytili na slizniční tkáni močových cest a zamezuje se tak jejich tvorba a množení. Léčba infekce močových cest by měla být vždy postavena na dvou pilířích: Na jedné straně byste měli užívat přípravky na dezinfekci močových cest, které působí antibakteriálně, zejména při infekcích močového měchýře. Na druhou stranu byste měli vždy provádět proplachovací terapii diuretickými léčivými rostlinami, které také přirozeně vyplavují choroboplodné zárodky.

Zánět močového měchýře nebo kameny v močovodu by měly být vždy léčeny, jelikož jsou natolik bolestivé, že na sebe upozorní!


K bylinám na desinfekci močových cest patří listy medvědice lékařské (Arctostaphylos uva-ursi), které působí bakteriostaticky, ale pouze v případě, že je moč zásaditá (hodnota pH 8,0). Před užitím čaje byste si proto měli dát lžíci hydrogenuhličitanu sodného (lékárna: nechte si poradit!) a upřednostněte zásaditou stravu (např. s bramborami a spoustou zeleniny). Čaj připravte následovně:
Takto se to dělá: 1 vrchovatou čajovou lžičku (3 g) listů medvědice lékařské smíchejte s 1 šálkem studené vody a nechte 6-12 hodin louhovat. (Tip: Připravte si 3-4 šálky jako denní porci večer předem). Eukalyptový esenciální olej funguje také antibakteriálně a sice při zevním použití jako obklad na močový měchýř Zlatobýl je jednoznačně bylina na ledviny, má inhibiční a čistící účinky na krevní oběh. Lichořeřišnice a křen působí jako přírodní antibiotika při léčbě zánětu močových cest. Klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon), také nazývaná americká brusinka snižuje dle studií zánět močových cest o ca. 50 %. Klikva velkoplodá bývá k dostání jako pastilky nebo šťáva.

Bylina zlatobýl (solidago) desinfikuje a proplachuje.

Léčivé byliny k proplachování těla (diuretika) proplachují močové cesty, ředí moč, zkracují zadržování moči a vedou ke zvýšenému vylučování. Tím se zabrání množení choroboplodných zárodků a jejich uchycení v hlenu na močových cestách. Proplachování těmito bylinami zároveň zabraňuje tvorbě močových a ledvinových kamenů, neboť soli přítomné v moči při velkém zředění moči nezkrystalizují na kamínky. Nejdůležitějšími rostlinami pro proplachování jsou přeslička rolní, bříza, zlatobýl, pampeliška a jalovec. K dochucení čaje použijte semínka ze šípku, která mají diuretický účinek.
Takto se to dělá: Během proplachovací terapie je důležité, abyste vždy pili dostatek tekutin, to znamená, že kromě 3-5 šálků léčivého čaje vypijete ca. 2 litry ředěných tekutin, například ředěné zeleninové nebo ovocné šťávy, zředěný vývar nebo jednoduše horkou vodu. Po odeznění akutního zánětu močových cest pokračujte ještě několik týdnů poté s proplachováním pomocí vhodných léčivých čajů.

Kontraindikace: Proplachovací terapie se nesmí provádět, pokud se v tkáních hromadí voda (edém) v důsledku omezené činnosti srdce nebo ledvin. Zvýšený příjem tekutin je v tomto případě škodlivý kvůli tvorbě otoků, vysokého krevního tlaku nebo možnému selhání ledvin.

Pozor: Těžké horečnaté onemocnění močových cest s přetrvávajícími příznaky a horečkou, s krví a bakteriemi v moči musí vždy léčit lékař! Doporučuje se však i doprovodná proplachovací terapie.

Jarní očistná kúra: Detoxikační byliny se používají mimo jiné také k prevenci a léčbě revmatických onemocnění, kožních a metabolických onemocnění – vždy, když se tělo potřebuje zbavit nepotřebných látek. Účinek se lidově nazývá „čištění krve“. Pravidelná detoxikace je běžnou metodou v naturopatii. Říká se jí „jarní kúra“, protože zejména po zimě se v těle nahromadilo mnoho zplodin metabolismu, které by chtělo vyloučit.

Hyperaktivní močový měchýř je chronický dráždivý stav močového měchýře s příznaky podobnými jako při zánětu močového měchýře: zvýšené, mučivé nutkání na močení s malým množstvím vypouštěné moči a pocitem pálení při močení. Na rozdíl od zánětu močového měchýře zde ale nejsou přítomny žádné patogeny, moč je čistá a v usazeninách není přítomen žádný nález. Předpokládá se, že příčinou je nervová dysfunkce močového měchýře, při které se svaly močového měchýře bolestivě stahují. Odpovídá to chronické prostatitidě u mužů. Takzvaná chronická prostatitida u mužů (nezaměňovat s akutní, febrilní prostatitidou, která se musí léčit u lékaře) je zánět močového měchýře bez průkazu patogenů. Odpovídá hyperaktivnímu močovému měchýři u žen a léčí se stejným způsobem.

Co dělat při zánětu močového měchýře?

Do čajové směsi zvolte protizánětlivý zlatobýl nebo heřmánek, zklidňující meduňku, kozlík lékařský nebo chmel; protikřečový heřmánek, mochna husí, řebříček, chmel nebo kořen kopřivy a všechny ostatní léčivé byliny, které mají proplachovací účinek. Dýňová semínka posilují svaly močového měchýře a dají se jednoduše žvýkat a jíst v průběhu dne. Teplo, koupele nohou v teplé vodě, teplé vlhké obklady se senným květem, potírání břicha a horních částí stehen třezalkovým olejem, ale prospěšný je i autogenní trénink či jiné relaxační techniky.

Heřmánek je protizánětlivý.


Jak muži stárnou, mění se i jejich hladina hormonů v těle. To často vede k celkem běžnému, věkem podmíněnému, nezhoubnému zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty). Zvětšená prostata se stává problémem pouze tehdy, když začne zužovat močovou trubici. Následkem je časté močení, zejména v noci, pocit neustálého tlaku v měchýři, aby se moč dostala ven, čekání, až ustane kapání, oslabený proud moči a neúplné vyprázdnění močového měchýře. Postiženo je více než 50 % 50letých mužů a přibližně 75 % mužů ve věku nad 80 let. Existují tři fáze adenomu prostaty:
Fáze I: Oslabení proudu moči, časté močení během dne a noci, kapání moči a noční odkapávání moči.
Fáze II: Chronicky podrážděný močový měchýř, neúplné vyprázdnění močového měchýře se zbytkem moči do 100 ml.

Fáze III: Úplná retence (zadržování) moči. Jedinou možností je zde operace.

Co dělat při zvětšené prostatě?

Preventivně byste se měli vyvarovat chladu, mokru, dlouhému sezení, zácpě, studenému pivu a obecně studeným nápojům. Teplo ulehčuje vyprázdňování močového měchýře. Léčivé rostliny nedokážou v prvních dvou fázích zastavit samotné zvětšování prostaty. Ale působí proti různým symptomům tohoto onemocnění a jejich účinek je rovnocenný, jsou tělem lépe snášeny a jsou mnohem levnější než syntetické prostředky na léčbu prostaty.
Nejdůležitějšími léčivými rostlinami na adenom prostaty jsou: kořen kopřivy nejlépe sbíraný na podzim, serenoa plazivá (Serenona repens), které má protizánětlivé, protiedémové a protikřečové účinky a kromě toho posiluje močový měchýř a prostatu (lékárna). Kromě toho pomáhají dýňová semínka (Cucurbita pepo), která posilují močový měchýř, inhibují choroboplodné zárodky a tlumí záněty v prostatické tkáni: Žvýkejte denně 10 g dýňových semínek, speciální odrůdy (lékárna) jsou vhodné i pro dlouhodobé užívání. Čaj zlatobýl také podporuje terapii.

Kořen kopřivy sbíraný na podzim pomáhá při potížích s prostatou.

Ledvinové a močové kameny vznikají, když je koncentrace určitých látek v moči větší a nejsou schopné se již plně rozpustit, a z tohoto důvodu se tvoří krystalky. Pokud se kameny v ledvinách a močových cestách snaží projít úzkým močovodem do močového měchýře, mohou vyvolat velmi prudkou bolest (koliku). Kolika se projevuje náhlým nástupem silné, křečovité a pravidelně se opakující bolesti, často doprovázené nevolností, zvracením nebo i krví v moči.

Co dělat, když máte ledvinové a močové kameny?

Nejlepší prevencí je detoxikační, proplachová terapie. Dbejte na to, abyste každý den vyměšovali alespoň 1-2 litru moči a zvolte léčivé rostliny, které působí protikřečově nebo protizánětlivě,

například zlatobýl nebo jalovec. Proplachovací terapie má trvat 6-8 týdnů. Dostatečně pijte hlavně večer, protože kamenotvorné látky se vylučují převážně v noci. Pokud máte hodně ledvinových a močových kamenů, můžete jako podpůrné prostředky použít teplo a vodu, např. koupele nohou v teplé vodě nebo horké sedací koupele, horké zábaly (se sennými květy, bramborami, zázvorem, jílovým bahnem) a vyplavte menší (do velikosti hrášku) kamínky pomocí pití velkého množství ředěných tekutin (proplachovací, protikřečové čaje). „Šoková vodní terapie“ pomocí pampelišky, která je bohatá na draslík se ukázala jako obzvláště účinná.
Větší kameny, které často vedou k infekci horních močových cest (pyelonefritida), se buď odstraňují chirurgicky, nebo se v závislosti na složení kamenů rozpouští pomocí speciálních diet nebo minerální vody. K tomu musíte složení kamenů nechat vyšetřit u lékaře.