Srdce a oběhový systém

Jak funguje srdce

Úkolem srdce je zásobovat buňky všech orgánů a svalů krví bohatou na živiny a kyslík. Srdce se skládá ze dvou svalů, které zásobují různé okruhy: Pravá polovina srdce pumpuje použitou krev do plicního oběhu, aby se tam obohacovala o kyslík, levá polovina srdce pumpuje do těla krev bohatou na kyslík. Aby toto bylo možné, tak lidské srdce bije v průměru 100 000krát denně a pumpuje kolem 7 litrů krve za minutu přes 100 000 km dlouhou cévní síťí dospělého těla.

Podle toho, čím jsou tělo a duše aktuálně zaneprázdněny, zda někdo často spí, má sedavé zaměstnání nebo namáhavě sportuje, zda má strach, trápí se nebo prožívá život uvolněně a radostně – na to vše musí srdce reagovat a upravovat zásobování těla krví a kyslíkem pomocí frekvence tepů, a to prostřednictvím oběhového srdečního systému. Ten je úzce spojen s neurovegetativním systémem, který ovlivňuje funkce orgánů i psychiku.

Jak funguje krevní oběh

Krevní cévy transportují krev: tepny odvádějí krev bohatou na kyslík ze srdce do orgánů. Rozvětvují se do stále menších cév, „kapilár“, kterými probíhá vlastní výměna kyslíku, důležitých látek a produktů látkové výměny mezi krví a buňkou. Aby se ochuzená krev o kyslík dopravila zpět do srdce, tak se kapiláry opět spojují a vytváří stále větší žíly a cévy, které odvádějí krev zpět přes plíce do srdce. Tento krevní oběh je uzavřený systém, který je zodpovědný za všechny životně důležité funkce: zásobuje tělesné buňky kyslíkem, reguluje v těle rovnováhu vody a soli a dodává do buněk živiny, hormony a další životně důležité látky. Konečné produkty metabolismu a oxid uhličitý jsou transportovány pryč krevním řečištěm a poté mohou být odstraněny v těle prostřednictvím plic nebo ledvin. V závislosti na velikosti krevních cév se liší rychlost průtoku a krevní tlak, který je obecně větší v aortě a v tepnách, než v žilách. Pokud se v cévách vyskytují usazeniny, tok krve se zmenšuje a tlak se zvyšuje.

Neduhy srdce

V případě funkčních srdečních potíží naštěstí nedochází k organickým nálezům, což znamená, že samotné srdce je zdravé. Původ je spíše psychického rázu. Každý z nás určitě někdy zažil typické příznaky: V situacích vzrušení nebo strachu nám srdce buší, ve spojení s vnitřním neklidem a nervozitou, nespavostí, vyčerpáním či pocitem stresu. Ke zmírnění příznaků v těchto případech pomáhají relaxační techniky a zdravý životní styl. Nechte si tyto příznaky vyšetřit u lékaře, zvláště pokud se projevují častěji, stávají se závažnějšími nebo způsobují stavy úzkosti: Opakující se pocity stísněnosti nebo útlaku, tahání a bolest v srdci a paži nebo kolísání krevního tlaku mohou být varovnými příznaky závážných poruch. Prvním rozlišovacím znakem mezi funkčními srdečními problémy a závažnějším srdečním onemocněním je to, že symptomy jsou vnímány spíše jako obtěžující než závažné nebo nesnesitelné a obvykle se při námaze nezhoršují.

Co dělat při funkčních obtížích srdce?

Léčivé rostliny nabízejí dobrou pomoc, pokud nedochází k organickému poškození srdce. Pokud máte funkční nebo nervové srdeční problémy s poruchami spánku, používejte uklidňující rostliny, které jsou tělem dobře snášeny: kozlík lékařský, sporýš lékařský, levandule, meduňka, srdečník lékařský (Leonurus cardiaca) nebo mučenka pletní (Passiflora incarnata). Čajovou směs měňte pravidelně po cca 6 týdnech až do odeznění příznaků, pak můžete takové uklidňující čajové směsi užívat i po delší dobu. Využít můžete i zklidňující koupele, zábaly nebo bylinkové obklady (s levandulí nebo meduňkou).

Tato „srdeční bylina“ HLOH OBECNÝ (Crataegus monogyna) je bezmála nejdůležitější rostlinou při srdečních potížích. Neměla by proto chybět v čajové směsi. Hloh obecný je jednou z mála rostlin, která ani při dlouhodobém užívání nevykazuje vedlejší účinky!


Srdeční slabost vzniká, když srdce již není dostatečně schopno pumpovat krev dle potřeby plicním nebo systémovým oběhem a pokrýt tak požadavky těla na obsah kyslíku a živin. Srdeční výkon a tím i přísun kyslíku se pak snižuje a vede k únavě a slabosti, později k dušnosti a zrychlení tepu. Pokud je postižena levá strana srdce (levé srdeční selhání), může dojít k městnání plicního oběhu, které se projevuje jako dušnost v klidu a v noci. Pokud je postižena pravá strana srdce (pravé srdeční selhání), vede to především k hromadění vody v nohou (edém).
Fáze srdečního selhání jsou rozdělena do čtyř úrovní závažnosti: Ve fázi I. stále nejsou žádné příznaky a máme normální fyzickou odolnost, ve fázi II. jsou příznaky patrné pouze při velké fyzické námaze. Ve fázi III. lze i při lehké fyzické námaze pociťovat příznaky jako vyčerpání, arytmie, dušnost nebo tíseň u srdce. Ve fázi IV. se symptomy projevují i v klidu. Nejčastějšími příčinami insuficience jsou ischemická choroba srdeční, vysoký krevní tlak a onemocnění srdečního svalu.

Co dělat při srdeční slabosti?

V každém případě byste měli při srdeční slabosti vyhledat lékařské ošetření. Nejdůležitější lék (Digitalis) na srdeční selhání Vám předepíše lékař. Byl vyvinut z náprstníku červeného (Digitalis purpurea) a náprstníku vlnatého (D. lanata), a přípravek je tedy původně rostlinného původu. Dnes se však digitalis používá pouze v čisté syntetické formě, protože musí být dávkován velmi přesně, aby nedocházelo k nebezpečným vedlejším účinkům. Obsažené glykosidy zvyšují objem srdečních tepů a zpomalují srdeční frekvenci. Díky tomu pracuje srdce ekonomičtěji. Podobné, ale se s slabším účinkem jsou glykosidy (nazývané digitaloidy), mohou být předepsány terapeuty pro lehčí případy srdeční slabosti: konvalinka, hlaváček a urginea přímořská. Hloh obecný je naopak vhodný k samoléčbě jako doprovodná nebo preventivní opatření po osobní konzultaci s lékařem. Je to skvělý léčivý prostředek, který zlepšuje sílu srdce, aniž by měl vedlejší účinky. Preparáty s hlohem obecným se dají užívat dlouhodobě a lze je dokonce užívat spolu s digitaloido-glykosidovou terapií ve fázi I.-III.


Při tomto stavu klesající výkonnosti se dýchání stává namáhavějším a srdce vyžaduje delší dobu na zotavení po fyzické zátěži. Tekutina se hromadí ve tkáni, zejména v nohou (edém).

Co dělat při „stárnoucím srdci“?

Hloh jako čaj nebo tinktura je ideální pro stárnoucí srdce, protože podporuje srdce ve všech fázích bez vedlejších účinků.


Krevní oběh

Česnek je studnicí mládí

Vysoký krevní tlak je při hodnotách 160/95 mmHg. Pokud to ještě přesněji rozlišíme dle věku, je hraniční hodnota vysokého krevního tlaku (hypertenze) u mladých lidí 140/90 mmHg, u dospělých do 50 let při 150/100 mmHg a u starších 50 let při 160/100 mmHg. Příčiny vysokého krevního tlaku jsou většinou způsobeny nezdravým životním stylem, stresem, nadváhou, nedostatkem pohybu, přílišným množstvím alkoholu či zvýšeným množství tuku v krvi (lipoproteiny), ale také ledvinovými, srdečními či hormonálními poruchami. S přibývajícím věkem se cévy stávají méně flexibilními, což také vede k vysokému krevnímu tlaku. Chronicky vysoký krevní tlak dlouhodobě poškozuje cévy, a proto je považován za rizikový faktor arteriosklerózy nebo kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. Vysoký krevní tlak má obvykle chronickou, pozvolnou progresi a často je objeven jen náhodou. Mezi příznaky patří bolesti hlavy, závratě, krvácení z nosu, změny zorného pole v očích nebo hučení v uších.

Pokud se hodnoty krevního tlaku pohybují kolem 140/90 mmHg, jedná se o hraniční hypertenzi a měla by být zahájena léčba. Nejprve se dá léčit léčivými rostlinami. Hlavní důraz je kladen na prevenci kardiovaskulárních onemocnění a regulaci krevního tlaku. Při vyšších hodnotách budou pravděpodobně nutné nasadit syntetické přípravky od lékaře.

Co dělat při vysokém tlaku?

Léčivé potraviny jako česnek, medvědí česnek a cibule snižují krevní tlak. Ale také jmelí bílé (Viscum album) z lékárny) a olivový olej nebo extrakt z olivových listů (hotový přípravek/lékárna). K tomu podpůrné byliny jako hloh obecný, meduňka, kozlík lékařský, levandule nebo mučenka. Vy sami můžete terapii doprovodit relaxačními technikami, jako je autogenní trénink, dostatek spánku, redukce stresu, vytrvalostní tréninky jako turistika, plavání nebo cyklistika, nutriční terapie s ovocnými a zeleninovými šťávami, jablkem, rýží, ovesnými vločkami a bramborami.

Dělá se to takto: Jeden den v týdnu jezte jídla, hlavně s rýží, bramborami, jablky nebo ovsem a pijte dostatek zeleninových a ovocných šťáv. Také zhubnutí a pravidelný pohyb snižují v mnoha případech hodnoty krevního tlaku!


O nízký krevní tlak (hypotenze) se jedná, pokud je horní naměřená hodnota pod 100 mmHg. Pokud máte nízký krevní tlak a cítíte se dobře, nemá na rozdíl od vysokého krevního tlaku žádnou chorobnou hodnotu. Nízký krevní tlak je považován za „vaši životní pojistku“, protože předchází nemocem krevního oběhu a představuje důležitý ochranný faktor proti arterioskleróze. Nízký krevní tlak vás unavuje a vyčerpává, máte sklony k závratím, pocení, kolapsům nebo citlivosti na počasí a máte neustále studené ruce a nohy. I zdánlivě neškodné poruchy regulace mohou omezovat kvalitu a radost ze života. Příčinou nízkého krevního tlaku může být fyzické nebo psychické vyčerpání, chudokrevnost, infekční onemocnění, špatná výživa nebo vedlejší účinek deprese.

Co dělat při nízkém tlaku?

Nejdůležitější léčivou rostlinou je rozmarýn, který aktivuje prokrvování a prohřívání těla. Hloh obecný podporuje srdce a v době většího zatížení organizmu si občas můžete dát ženšen. Do každé čajové směsi byste měli přidat posilující (tonizující) hořčiny, jako je hořec nebo pelyněk. Léčivou rostlinnou terapii můžete podpořit kontrastními sprchami (horká, studená) a cvičením na srdce a oběhový systém, hodně pohybu na čerstvém vzduchu a dostatečným příjmem tekutin a soli: Vypijte nejlépe každý den ráno po probuzení sklenici (250 ml) vody na prázdný žaludek.


Cévní onemocnění

Ischemická choroba srdeční je porucha krevního oběhu v srdečním svalu v důsledku zúžených koronárních tepen. Obvykle je způsobena mnohaletými usazeninami tuku, vápníku nebo pojivové tkáně. Pak se objeví náhlá bolest v oblasti srdce, trvající několik sekund nebo minut, obvykle za hrudníkem doprovázené s potížemi s dýcháním; ženy si častěji stěžují na bolesti břicha a dušnost. Bolesti, vystřelující do paže nebo krku, jsou typickými příznaky ischemické choroby srdeční (angina pecotris). Tento stísňující pocit (lat. „angus“ těsný) může být doprovázen dušností a těžkou úzkostí, dokonce strachem ze smrti; je hlavním příznakem ischemické choroby srdeční (angina pectoris). Hlavními rizikovými faktory jsou arterioskleróza, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina tuků (lipidy) v krvi, nadměrná konzumace nikotinu, obezita, nedostatek pohybu a dlouhotrvající stres.

UPOZORNĚNÍ: Náhlý záchvat anginy pectoris může být předzvěstí nebo známkou srdečního záchvatu a vyžaduje okamžité lékařské ošetření!

Elastické cévy se považují za fontánu mládí. Lidově řečeno: „Lidé jsou staří tak, jako jejich cévy“. Kornatění tepen (arterioskleróza) je porucha prokrvování cév, která zpočátku začíná nepozorovaně a pozvolna, ale pak postupuje s přibývajícími usazeninami na cévních stěnách a zužováním cév. Protože je srdce nuceno díky zúženým cévám pracovat s větším tlakem, aby dopravilo stejné množství kyslíku a okolních látek do tkáně, zvyšuje se také krevní tlak, což následně poškozuje cévy – začarovaný kruh. Měli byste včas zabránit tomu, aby se z elastické tepny v důsledku narůstajících usazenin stala neohebná trubice.

Arterioskleróza je nejčastější příčinou srdečního infarktu, mozkové mrtvice nebo trombózy. Arterioskleróza dlouho neprojevuje žádné příznaky. Teprve až když se průměr cévy výrazně zmenší nebo se v oblasti usazenin uvolní sraženina (tromba) a vede k uzavření cévy (embolii), tak dochází k příznakům nebo sekundárním onemocněním jako jsou mrtvice nebo infarkt. Důsledkem může být také selhání ledvin v důsledku zúžených krevních cév v ledvinách.
Kromě nedostatku pohybu, obezity, kouření, cukrovky (diabetes mellitus) nebo dědičné predispozice patří mezi hlavní příčiny arteriosklerózy porucha metabolismu tuků. Léčba zvýšené hladiny tuků v krvi (cholesterol, atd.) proto také zabraňuje kornatění tepen.

Co dělat při kornatění tepen?

Léčivé rostliny na kornatění tepen nebo poruchu metabolismu tuků hrají důležitou roli při dlouhodobé léčbě zvýšené hladiny krevních tuků. Jsou tělem dobře snášeny a mají malou míru vedlejších účinků. Preparáty z artyčoku a česneku stejně jako jitrocel vejčitý (Plantago ovata) z lékárny snižují hladinu lipidů v krvi. Přípravky užívejte dlouhodobě a střídejte je mezi sebou po dobu 6-8 týdnů. Hořčiny (viz str. 33) zvyšují vylučování žlučových kyselin přes stolici a tím také snižují hladinu cholesterolu v krvi. Zejména se také osvědčila kurkuma neboli indický šafrán (Curcuma longa), která je k dostání jako koření.
Dostatek pohybu a relaxační cvičení mají pozitivní vliv na zdravotní stav. Vyhněte se stresu, který prokazatelně zvyšuje hladinu tuku v krvi. Vyhněte se cigaretám, kávě a alkoholu. Dbejte spíše na zdravou stravu s dostatkem vlákniny, která snižuje hladinu krevních tuků. Jablka, syrová a najemno nastrouhaná, jsou bohatá na pektin, vážou ve střevech žlučové kyseliny, a proto působí na snížení tuku v krvi.

Cibule s Vaší kuchyňské
lékárny je terapeutikum na cévní oběh.


S přibývajícím věkem stále více lidí trpí poruchami prokrvení mozku. Funkce mozku, jako je paměť, sluch a zrak se se snižuje v důsledku poruchy prokrvení těch nejmenších kapilár (poruchy mikrocirkulace). K tomu se často mohou přidat závratě, nespavost, bolesti hlavy a depresivní nálady, v pokročilých případech dezorientace, poruchy osobnosti až klinický obraz demence. Demence se nedá vyléčit, ale lze zmírnit její příznaky. Nejlepší prevencí je zdravý životní styl, věrný heslu: „Nejde o to dát životu více let, ale rokům více života“.

Co dělat při poruchách krevního oběhu v mozku?

Ginkgo neboli jinan dvoulaločný (ginkgo biloba) je nejzásadnější léčivá rostlina při poruchách krevního oběhu. Podporuje prokrvování až do těch nejmenších kapilár a může zabránit i pískání v uších (tinnitus). Užívat můžete i pohanku (čaj nebo přípravek), která podporuje mikrocirkulaci, rozmarýn, který podporuje arteriální oběh, dále česnek a cibuli z kuchyňské lékárny, které také zajišťují lepší prokrvení cév.

Jak fungují žíly
Žíly nohou, které vracejí krev do srdce přes velkou dutou žílu v pravé síni, musí působit proti gravitaci. Uvnitř žíly fungují žilní chlopně jako chlopně tím, že zabraňují zpětnému toku. Svalová pumpa (= žilní pumpa) pracuje mimo žílu, například na lýtkách. Stlačuje žíly mezi svaly a tím podporuje průtok krve směrem k srdci – dostatečný pohyb je tedy důležitým předpokladem pro zdraví žil nohou!

Více než polovina všech Čechů trpí žilním onemocněním, což je porucha pojivové tkáně, která způsobuje ochabnutí žil, obvykle způsobené nedostatkem pohybu, obezitou a u žen v těhotenství.
V případě žilního onemocnění dochází po čase k netěsnosti žilních chlopní, rozšiřování cév, zpětnému proudění krve k nohám nebo kolísání mezi jednotlivými úrovněmi žilních chlopní. V důsledku snížené elasticity žil se tvoří křečové žíly, nevratné rozšíření povrchových žil s výdutěmi, která se dají rozpoznat jako namodralá vlákna na pokožce. Pavoučí žíly jsou malé křečové žíly v horních vrstvách kůže. Často nejsou nebezpečné, ale může to být známka hlubší křečové žíly – nechte si je proto vyšetřit lékařem. Při přetrvávajících žilních potížích (chronické žilní insuficienci) je sklon k hromadění tekutin (edém) v postižené noze, k zánětu žil s rizikem trombózy (krevní sraženina v cévě) nebo k ucpání žíla krevní sraženinou (embolie), obávanou komplikací je trombóza. Překrvení také poškozuje stěny žil a zhoršuje metabolismus v této oblasti. Z dlouhodobého hlediska to může vést k obávanému bércovému vředu. Pokud máte unavené, těžké nohy, oteklé kotníky a bolesti při dlouhém stání, měli byste naléhavě věnovat pozornost zdraví svých žil.

Co dělat při žilním onemocnění?

Pokud máte žilní onemocnění, začněte užívat léčivé rostliny co nejdříve. Již se nemohou zvrátit existující patologické změny, kapiláry však můžete utěsnit a zamezit tak hromadění vody v nohou. Nejdůležitějším lékem je jírovec, který můžete užívat vnitřně i zevně jako přípravek. Po každých 6-8 týdnech střídejte s přípravky z pohanky, komonice (Melilotus) a vilínu virginského. Terapie žilních onemocnění je dlouhodobá terapie