Dětská onemocnění

Přírodní péče o děti

Prakticky každé dítě někdy onemocní. V zimě má rýmu a v létě průjem. Modřiny jsou také součástí každodenního života dětí. Osobnost mnoha dětí dozrává právě v těchto obdobích nemoci. Když vše probíhá v pořádku, pozná dítě od rodičů intenzivnější péči a ochranu a díky této zkušenosti se jejich osobnost stává silnější a tělo i duše se lépe uzdravuje. Přírodní léky jsou obecně velmi dobře snášeny, a právě díky tomu jsou ideální i pro děti. Pokud pro své dítě připravíte čaj, tinkturu nebo šťávu, tak to posílí pohodový stav dítěte, neboť od Vás cítí dostatek laskavé péče. Teplý čaj s příjemně aromatickou vůní, uklidňující obklad nebo zklidňující koupel – to vše je pro dítě skvělé a podporuje to léčení. I rituály spojené s přípravou bylinných léků mohou zvyšovat jejich účinnost. Pokud je vaše dítě ale vážně nemocné, tak bude samozřejmě vždy potřebovat lékařské ošetření. Ale pokud má jen obyčejnou rýmu, tak žádné tablety nejsou zapotřebí a nemusíte hned léčit horečku pomocí čípku. To by způsobilo potlačení samoléčebných schopnosti místo toho, abychom dali imunitnímu systému čas na jeho posílení a rozvoj.

Mátový čaj na špatný žaludek, najemno nastrouhané jablko na průjem a vyvolání silného pocení při nachlazení díky čaji z lipových květů – to jsou léčebné metody přímo z přírodní zahrádky. Pokud se jako rodiče pozorně díváte a naučíte se pozorovat, získáte důvěru ve své vlastní léčitelské schopnosti, díky kterým lidstvo přežilo dodnes. K tomu potřebujete čas, trpělivost a samozřejmě ochotu se intenzivně seznamovat s léčebnými metodami, jak fungují a jak je správně používat. Ale můžete svému dítěti věnovat svou lásku, pozornost a čas. Když si sednete k jeho lůžku a dáte mu šálek léčivého čaje nebo vyprávíte pohádku a zároveň přikládáte obklad, stane se to, co nemoc a léčení také zahrnují: Vaše dítě udělá velký skok kupředu ve svém vývoji a bude se cítit milováno a léčeno!

Péče o děti

Děti trpí často nachlazením, nespavostí a gastrointestinálními potížemi, častěji se zraňují a trpí typickými dětskými neduchy. Kromě léčebných tipů v této kapitole můžete dětské neduhy řešit také v kategoriích pro dospělé, kde se můžete podívat, jaké čaje nebo jiné přípravky by byly pro vaše dítě vhodné. Někdy prostě musíte odpovídajícím způsobem snížit dávkování nebo udělat obklad trochu méně horký. Léčba dětí musí být prováděna velmi opatrně.

Mnoho směsí účinných látek zpracovávají nebo vylučují jinak než dospělí, protože jejich orgánové systémy ještě nejsou zcela vyvinuty. U kojenců není ještě vyvinutý detoxikační mechanismus jater a ledvin, jejich tělo má vyšší obsah vody a velmi nízký obsah tuku, proto se např. léky na vodní bázi musí podávat ve vyšších dávkách. Váš imunitní systém se musí nejprve naučit vypořádat se s patogeny. V kojeneckém a batolecím věku se dávkování obvykle odvíjí od tělesné hmotnosti, u starších dětí podle velikosti a věku.

Dbejte na to, jestli Vaše dítě nemá příznaky jako jsou vysoká horečka, bolest na prsou, silné pocení, ztěžka se mu dýchá nebo dýchá rychleji, než obvykle, vibrují mu nosní dírky, pak by se mohlo jednat o zápal plic a to dejte dítě nechat vyšetřit u lékaře.

Horečka není nemoc, ale obranná a léčivá reakce organismu. Kojenci a malé děti reagují velmi rychle horečkou.

Co dělat při horečce?

Pokud má dítě horečku, platí: klid na lůžku, hodně pít a jíst málo pevné stravy, protože ta zbytečně zatěžuje organismus. Pouze když horečka stoupne nad 39 °C, měli byste ji začít snižovat. Toho lze dosáhnout pomocí ochlazovací koupele nohou nebo paží, která rozptyluje teplo a podporuje spánek. Používejte ji však pouze v případě, že má vaše dítě teplé nohy nebo ruce a pouze tak dlouho, dokud se cítí dobře.

Obklady na lýtka s mátovým výluhem pomáhají i při horečce.

Nachlazení a onemocnění dýchacích cest

Skoro žádné dítě není někdy ušetřeno kašle, rýmy, chrapotu a horečky. Naopak, jsou k tomu zvláště náchylní ve svých raných letech. To je dobře, protože imunitní systém se vyvíjí v konfrontací s různými patogeny. Nachlazení tedy nepotlačujte, jen šetrně léčte. Nachlazení způsobují v 95 % případů viry, proto je užívání antibiotik nesmyslné a spíše škodlivé, protože potlačují imunitní systém. Existují výjimky, pokud je virové onemocnění doprovázeno bakteriální infekcí nebo jinými závažnými komplikacemi.

Co dělat při nachlazení a onemocnění dýchacích cest?

Důraz je kladen na zmírnění příznaků pomocí bylinných přípravků na které dětský organismus reaguje obzvláště dobře. Klid a teplo jsou důležitými léčivými faktory zejména pro děti, stejně tak je důležité dostatečně pít: léčivé čaje s květem černého bezu a lípy (vypotí nachlazení a rýmu). Voda, ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy, ale žádné sladké limonády; Dávejte také hodně čerstvého ovoce a zeleniny, jsou lehce stravitelné a obsahují spoustu vitamínů. Některé děti mají rádi teplé koupele nohou.

Takto se to dělá: Naplňte nádobu čajem z květů černého bezu s teplotou kolem 37°C a ponořte do vody nožičky a lýtka dítěte a během cca 15 minut lázně vždy dolejvejte teplou vodu, aby se držela teplota. Poté dítě osušte, oblečte mu teplé ponožky, uložte do předem vyhřáté postele a nezapomeňte při tomto odpočinku dítěti vyprávět nějakou hezkou pohádku.

Pokud nos teče nebo je ucpaný, tak je to vždy nepříjemné, zvláště pro miminka, která jsou ještě kojena!

Co dělat při rýmě?

Při rýmě se postarejte o zvlhčený vzduch v místnosti. Pověste například vlhké ručníky a také nabízet dítěti dostatek pití. Připravte si sáček s cibulí, který dítěti s rýmou usnadní dýchání. Teplé koupele nožiček spontánně poskytnou úlevu. Pokud je nos ucpaný nebo se rýma dokonce rozšířila do vedlejších nosních dutin, tak aplikujte lněné polštářky, abyste podpořili odtok nosního sekretu. Nepoužívejte prosím dekongestantní nosní kapky, vysušují nosní sliznici Parní inhalace s heřmánkem, tymiánem nebo fenyklem ulevují, zklidňují a mají hřejivý účinek na sliznice a rýma rychleji odezní.

Když mají děti rýmu, tak je bolest ucha často přídavnou komplikací.

Co dělat při bolesti ucha?

Bolestí nejlépe zmírníte dobře padnoucím cibulovým obkladem. Jako první opatření můžete do nosánku nakapat nebo nastříkat kapky se solným roztokem (viz kapitola rýma), které také uvolní ušní tlak. Nejlepší je umístit miminko tak, aby mělo zvednutou horní část těla. Také ho případně nakojte, to také uvolní tlak v uších.

Kašel je bolestivý a kašel s hlenem je nepříjemný, ale čistí se tak dýchací cesty. Proto byste kašel neměli tlumit, jinak ztuhne průduškový sekret.

Co dělat při kašli?

Dejte dítěti pít čajové směsi s anýzem a fenyklem, kopretinou, diviznou, lipnice nebo tymiánem, nebo si pořiďte přípravek z břečťanu v lékárně. Čaj oslaďte medem nebo lékořicí.

Podrážděné suché sliznice dýchacích cest při suchém kašli velmi bolí a dokážou velice znepříjemnit noci.

Co dělat při dráždivém kašli?

Když má dítě suchý, dráždivý kašel s mučivým nutkáním ke kašli, tak kašel začnět tlumit tzv. „slizovými“ bylinami, jako je jitrocel nebo květy slézu. Vždy dítěti připomínejte, aby čaj pilo po doušcích, aby se podrážděná sliznice krku opakovaně pokrývala rostlinný sliz snižující podráždění – poskytuje úlevu, rychle ulevuje od bolesti, odstraňuje zánět a umožňuje rychlé zhojení. Dítě můžete nechat často užívat lžičku sirupu proti kašli nebo cucat bonbóny proti kašli, které také zvlhčují sliznice.

Pokud vaše dítě trpí bolestmi v krku, je obtížné polykání nepříjemné a bolestivé.

Co dělat při bolestech v krku?

Pomoci mohou vlhké zábaly krku a kloktání čaje – dle obtíží – ze šalvěje, heřmánku, proskurníku, tymiánu, slézu nebo 0,9% kuchyňského roztoku (lékárna).

Dávejte miminku po lžičkách šalvějový čaj s medem.

Bronchitida se na rozdíl od suchého kašle projevuje vykašláváním s hlenem.

Co dělat při bronchitidě?

Při bronchitidě připravte dítěti cibulový sirup, pokládejte dítěti na hrudník teplé, vlhké obklady nebo mu namažte hrudník mastí s tymiánem, fenyklem nebo anýzem a nechte ho zároveň inhalovat léčivé éterické oleje. To dítěti uleví a bude cítit Vaší péči. Velmi příjemný je zábal ze včelího vosku, který zajišťuje lepší prokrvení v oblasti hrudníku, uvolňuje hleny, zklidňuje a nádherně voní!

Pokud je Vaše dítě nachlazené více než šestkrát za rok, tak má pravděpodobně oslabenou imunitu.

Co dělat při oslabené imunitě?

Pokud je vaše dítě obzvláště náchylné k infekcím, nechte ho nejprve terapeuticky vyšetřit Pro podporu imunitního systému mu dávejte šípkový a rakytníkový elixír a nechte ho vypotit pomocí čaje s bezem a lipovým květem. Mnoho bylin má účinky na posílení imunity, takže dodávají imunitnímu systému vzpruhu. Prostřednictvím kontaktu s infekcí získává dětský organismus své samoléčebné síly, které také potřebují. Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) zvyšuje přírodním způsobem v případě potřeby přirozenou obranyschopnost těla. Používá se v pediatrii často, ale často se bohužel nepoužívá správně: Je důležité, abyste omezili celkovou dobu užívání na maximálně 6-8 týdnů, jinak může selhat imunitní systém. Ze stejného důvodu by třapatka měla být užívána v intervalech: Pro prevenci by děti měly užívat 3-5 kapek po dobu 5-6 dnů, poté si dát 3denní přestávku, opakovat tento cyklus po dobu až 5 týdnů a poté udělat několik měsíců přestávku. Podávejte 3x denně 10 kapek. Další možností stimulace imunitního systému je terapie kořenovými extrakty různých druhů jihoafrických pelargonií (Pelargonium sidoides, P. Reniforme).. Je to osvědčený přírodní blokátor infekcí, působí antibakteriálně a antivirově, posiluje imunitu, je expektorační a velmi dobře tělem snášen. Přípravek užívejte dle příbalového letáku.

Zažívací potíže

Všechna trápení leží v bříšku – děti si často stěžují na bolest břicha, i když může být příčinou stesk po domově, bolest uší nebo zubů, když jsou šťastné, nadšené nebo se bojí. Bolest žaludku může mít velmi různé příčiny a musíte je nejprve zjistit.

Téměř každé miminko trpí v prvních měsících života nadýmáním a nadměrným hromaděním plynů v trávicím systému. Máte-li dítě plynatost, potřete mu bříško po směru hodinových ručiček teplýma rukama s fenyklovým nebo kmínovým olejem nebo směsí 30 ml mandlového oleje smíchanou s 1 kapkou fenyklového, kmínového a levandulového esenciálního oleje. Podávat můžete i fenyklový nebo kmínový čaj proti nadýmání: jen nezapomeňte semínka krátce před přípravou rozdrtit, aby mohly působit i léčivé silice! Po obědě položte na stůl jako „zákusek“ malou misku se semeny anýzu, fenyklu nebo koriandru jemné chuti, vaše dítě je může jednoduše žvýkat a působí tak proti nadýmání.

Mnoho dětí trpí kinetózou a cestování autem, autobusem nebo lodí se stává velmi nepříjemné. Nejdůležitějším lékem tu je zázvor: Podávejte buď 1 kapku zázvoru na rok dítěte (lékárna), zázvorový přípravek (lékárna; od 6 let) nebo zázvorový čaj 3x denně.

Některé děti však raději pijí mátový čaj, který také zmírňuje nevolnost. Mátový čaj smíchejte s jablečným džusem, trochou zázvoru, meduňkou (uklidňuje nervózní žaludek) a semínky fenyklu (sladké a uklidňující). Před cestou si z ní připravte „námořnický čaj“. Vypijte 1–2 šálky před a zbytek během cesty a po cestě. (lékárna: Menthae piperitae rotulae).

Když má dítě špatný žaludek, tak se jeho tělo obvykle oprávněně snaží co nejrychleji zbavit toho, co mu nedělá dobře, a vyzvrací obsah žaludku. Když vaše dítě trpí nevolností nebo zvracením, příznaky zmírní čaj s mátou peprnou, heřmánkem, meduňkou nebo zázvorem. Vyzkoušejte, co Vaše dítě nejraději pije. Láhev s horkou vodou nebo teplý vlhký parní obklad s květy heřmánku nebo senných květů na bříšku uklidní podrážděný žaludek.

Otrava jídlem patří ihned do lékařského vyšetření!

Jak často se stává, že vaše dítě dostane na dovolené průjem: Kromě neobvyklých nutričních faktorů bývají cestovní průjem způsobeny viry nebo bakteriemi. V horkém období se u dětí často vyskytuje letní průjem.

Co dělat při průjmu

Cestovní a letní průjem můžete léčit bylinami s obsahem tříslovin: Sušené borůvky používejte přednostně pro kojence a menší děti, mochna nátržník (Potentilla erecta) pro děti od 3 let. Nebo si můžete připravit směs listů ostružiny, heřmánku, semínek fenyklu a mochnu nátržník. Doporučuje se je nechat alespoň 10 minut louhovat, aby se rozpustily třísloviny. Sušené borůvky jsou obzvlášť dobré, protože také zmírňují nutkání na zvracení a také hojí bolavý zadek. Čaj dávkujte dostatečně silný tak, abyste dosáhli plného účinku: Denní dávka pro kojence: 5-10 g. Batolata: 10-15g. Děti od 4 let: 15-20 g. Dospívající a dospělí 20-60 g. Čaj (z nahrubo namletých plodů borůvek/lékárna) můžete podávat v lahvích nebo si s ním připravit stáčený čaj, nejlépe s 15% rýžovou moukou, která čaj rychle zahustí. Pokud se stolice nevrátí k normálu do 3 dnů, musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc, abyste zjistili příčinu. V každém případě musíte při průjmu zajistit dostatečný příjem tekutin a minerálů, protože kojenci a malé děti se mohou vysokou ztrátou tekutin a minerálů rychle dostat do život ohrožující situace. Kojenci by měli zkonzumovat 150 ml tekutin na kg tělesné hmotnosti denně, dospělí by měli zkonzumovat kolem 30 ml na kg.

Nepije Vaše dítě málo? Osvědčily se klystýry s teplým heřmánkovým nebo borůvkovým čajem. Dejte svému dítěti k pití směs 1 sklenice banánové šťávy (prodejny zdravé výživy), 1 litr minerální vody, 1 lžička soli a 10 lžiček cukru. Nebo můžete obstarat elektrolytický roztok speciálně pro děti (lékárna). Prosím, nedávejte dítětí žádnou Colu: Obsah cukru v Cole je příliš vysoký a obsah kofeinu a oxidu uhličitého má tendenci dráždit střeva! Dítěti je třeba dát dietu, pokud má průjem, zpočátku jen čaj a žádnou pevnou stravu. Teprve po zmírnění příznaků můžete začít s posilujícím jídlem: horkou polévkou z ovesné nebo pšeničné kaše (místo vody přidejte borůvkový čaj), nastrouhaným jablkem, rozmixovanými banány nebo dlouho vařenou a najemno nastrouhanou mrkví a solí. Nejznámější jsou určitě najemno nastrouhaná jablka. Pektin, která při strouhání vychází z dužiny jablka, chrání střevní sliznici, váže na sebe toxiny a choroboplodné zárodky a reguluje střevní flóru, zajišťuje přirozené zahušťování střevního obsahu a tím stimuluje zažívání. Jablko také obsahuje celulózu bohatou na vlákninu a fenolové kyseliny odolné vůči bakteriím. Vysoký obsah draslíku v jablku vyrovnává nedostatek minerálů. Stejně oblíbené jsou banány v pyré. Zmírňují typické příznaky průjmu, protože pektiny se uvolňují v pyré, minerály hořčík a draslík, které obsahují, vyrovnávají ztrátu minerálů a sacharidy poskytují dodatečnou energii. Dlouho vařená mrkvová polévka se solí je oblíbené chutné dietní jídlo v pediatrii. Speciální sacharidy obsažené v mrkvi zabraňují patogenním střevním bakteriím usazovat se na střevní stěně a napomáhají tak jejich vylučování. Teplá, vlhká vložka žaludku vždy uvolní křeče a je pro vás dobrá.

Pozor: Pokud u svého dítěte zaznamenáte jasné známky dehydratace, jako je propadlá fontanela, siln8 apatie, vpadlé oči, více než 10% úbytek na váze nebo kožní záhyb, který zůstane i po štípnutí, pak jej musíte co nejrychleji vzít na kliniku k doplnění tekutin.

Bohužel zácpa je u dětí častější, než je obecně známo, a trápí rodiče i děti. Střevní vyprazdňování způsobuje bolesti, dítě bolí bříško a trpí nevolností a nadýmáním. Nemá chuť k jídlu, je slabé a necítí se dobře. V tomto případě je dobrá masáž bříška s použitím tzv. „větrové masti“. Jemně a pomalu kružte na pupíku teplou rukou s mastičkou ve směru hodinových ručiček – to odpovídá přirozenému chodu střev. Nechte kruhové pohyby zvětšovat a zvětšovat ve tvaru spirály. Při potřebě rychlé pomoci může pomoci zklidňující střevní klystýr (lékárna) s heřmánkovým čajem nebo fyziologickým solným roztokem. Nejdůležitější léčivou rostlinou při zácpě je lněné semínko, které reguluje stolici. V každém případě dbejte na konzumaci dostatečného množství tekutiny (1 polévková lžíce lněného semínka se 150 ml tekutiny), aby semínko mohlo nabobtnat a tím stimulovat střeva Pokud se zácpa zvyšuje, děti ve věku 1-3 let by měly užívat 1 lžičku. (2-4), děti 4-10 let 1L (3-6g), děti nad 10 let 1 téměř polévková lžíce. Užívejte (6-10 g) lněných semínek 2-3x denně, podle potřeby i v malinovém jogurtu a poté vypijte 1-2 šálky vody nebo čaje. Pokračujte v léčbě, dokud nedojde ke zlepšení.

O zácpě se mluví, když dítě nemá vůči zvyklostem více dnů žádnou stolici.

Svědí dítě kůže, je neklidné, nedokáže se soustředit a špatně spí? Pak to mohou být roupy dětské (Enterobius vermicularis). Ve stolici je můžete vidět pouhým okem. Roupy jsou podlouhlé, bílé a až 13 mm dlouhé červíčci. Dbejte na vysokou čistotu. Vaše dítě by mělo jíst syrovou strouhanou mrkev nebo čerstvé borůvky tolik, kolik by rádo po dobu 1-3 dnů. Zároveň můžete uvařit organismus podporující česnekový vývar.

Onemocnění močových cest u dětí

Zejména dívky často trpí zánětem močového měchýře kvůli krátší močové trubici. Často to popisují jako bolest žaludku, ne nutně jako pálení při močení. Je velmi důležité, abyste každou infekci močového měchýře důkladně vyléčili, aby se do ledvin nedostaly žádné bakterie a neoslabovala se funkce močového měchýře
Ujistěte se, že dítě zůstane v posteli a dejte svému mu k pití dostatek horkých léčivých čajů, abyste z těla vyplavili choroboplodné zárodky: Hodí se k tomu zlatobýl obecný, fenykl, bříza nebo pampeliška. Břicho a chodidla udržujte v teple – například teplé lázně nohou. Umístěte svému dítěti (od 3 let věku) na močový měchýř hřejivý, bolest utišující polštářek vyrobený z eukalyptu, dejte mu vypít brusinkovou šťávu (prodejna zdravé výživy, lékárna) a v případě potřeby nechte vyrobit bylinné antibiotikum. z lichořeřišnice a křenu.

K nočnímu pomočování obvykle dochází v důsledku stresových situací u dětí, ať už jsou to strachy, konflikty v rodině, žárlivost, protože se narodil nový sourozenec, stát se může cokoliv, co v tu chvíli dítě špatně zpracovává. Pro jistotu byste měli okamžitě objasnit, že neexistují žádné organické nálezy. Důležité je, abyste na dítě nevyvíjeli tlak, ale spíše ho podporovali
Dejte dítěti pít uklidňující (a chutnou) léčivou čajovou směs vyrobenou z 25 g fenyklu, lípy, levandule a meduňky a 5 g květu pomerančovníku. Ujistěte se, že má nohy v teple a dopřejte mu teplou koupel nohou před spaním. Oblast stehen a třísel potřete třezalkovým olejem, zvýší se tím citlivost svěrače močového měchýře a dítě se včas probudí, když je močový měchýř plný. 10-20 kapek tinktury hořce žlutého a žvýkání chutných dýňových semínek posiluje močový měchýř.

Zánět močového měchýře nechte vždy vyšetřit lékařem. Při horečce, nebo krvi v moči, vyhledejte ihned lékařskou pomoc.

Rány a zranění na těle

Pokud děti běželi příliš rychle, klopýtli nebo uklouzli, tak jejich koleno může být odřené a bolí! Ostré rány hodně bolí, protože vrchní ochranná buněčná vrstva kůže, epidermis, je narušena a obsahuje nespočet nervových zakončení.

Co dělat, když má dítě odřeniny?
Ihned mu kápněte na tričko 1 kapku čistého esenciálního levandulového oleje, dítě zklidní a zároveň zbaví úzkosti a bolesti. Menší, lehce krvácející ranky většinou není potřeba dezinfikovat, můžete je nechat lehce krvácet a tím se ranka sama vyčistí. Pouze pokud je rána špinavá, jemně použijte esenci z květu měsíčku lékařského (lékárna), zřeďěnou v poměru 1:5 s teplou vodou a nalejte ji na odřeninu. V případě větších ran chrání náplast před dalším poškozením a pomůže také ke zklidnění, jinak se rány nejlépe hojí na vzduchu. Když potom nejde náplast lehce sejmout z rány, tak ji zakryjte teplým obkladem (látkový kapesník, kuchyňská utěrka) s měsíčkovým čajem na 15 minut, poté se lepicí okraje náplasti snadno uvolní. Pokud vaše dítě utrpělo bodnou ránu od ostrých předmětů, nechte ránu nejprve důkladně vykrvácet, aby se všechna cizí tělesa, která mohou být přítomna, vyplavila a rána se sama vyčistila. Poté se snažte udržet ránu otevřenou po dobu 4-5 dnů koupelí v bylinném roztoku, aby se vyplavila cizí tělesa, bakterie nebo třísky.

Jistě víte, jak rychle u dětí vznikne při dovádění a šplhání boule, která dál roste, zbarvuje se do modrofialova a začíná být bolestivá? Výrony, natažení a modřiny s otoky jsou u dětí běžné. Nejprve své dítě uklidněte a postižené místo nadzvedněte. Poté můžete použít chladící vlhké obklady. Čím rychleji provedete ošetření, tím více se modřina vyčistí, bolest se zmírní a opět se zlepší pohyblivost. Aplikujte chladivé obklady s tím, co máte po ruce: polštářky s tvarohem, pálenkou, léčivým jílem nebo chladivými polštářky z třešňových pecek na zmírnění bolesti, dále mastí s arnikou, kostivalem nebo kaštanem, třezalkovým olejem nebo vychlazeným čajem, který má protizánětlivý a dekongestantní účinek vyrobený z květů měsíčku lékařského nebo listů máty peprné. Pomáhá i arniková tinktura zředěná v poměru 1:10 studenou vodou.

Kožní onemocnění u dětí

Neurodermatitida je jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které stále častěji postihuje děti, je chronické a je doprovázeno přecitlivělostí kůže a nesnesitelným svěděním. Obvykle začíná již v kojeneckém a dětském věku a často se projeví strupovitostí.

Strup je zrohovatělá kožní vyrážka na pokožce hlavy miminek, která buď sama zmizí, nebo se v polovině případů jedná o časnou formu neodermatitidy. Žlutočervený zánět kůže na temeni hlavy, někdy i na hlavě tváře nebo obočí.

Co dělat při strupovitosti?

Medikamentózní léčba většinou není nutná. Chcete-li uvolnit stroupky na hlavě, můžete večer vetřít šípkový olej do pokožky hlavy a druhý den ráno hlavu umýt dětským šamponem. Chladivé, vlhké obklady s měsíčkem, maceškou nebo listy heřmánku každé 2-3 hodiny zmírňují svědění.

Zároveň se u miminek může objevit i neurodermatitida, která je doprovázena nesnesitelným svěděním. U neurodermatitidy vypracujte se svým (naturo empatickým) dětským lékařem individuální léčebný a nutriční koncept, protože zde musíte dávat velký pozor a zkoušet stále něco nového. Existuje také mnoho svépomocných skupin, výživových poraden a ambulancí specializovaných na neurodermatitidu, kde může požádat o radu.

Co dělat při neurodermatitidě?

Zbavte se svědění pomocí zevního užívání obkladů s protizánětlivými léčivými rostlinami, jako je dubová kůra, heřmánek, měsíček, vlašský ořech (Juglans regia, lékárna) nebo cist (Cistus incanus, lékárna). Případně užívejte byliny, které působí podobně, jako hormon kortizon: vilín nebo lilek potměchuť (Solanum dulcamara, lékárna). Omývání vodou s mátovým olejem zmírňuje noční svědění. Promíchejte důkladně 3 kapky mátového esenciálního oleje v 1 litru vody. Pro kojence a malé děti použijte mátový čaj nebo čaj s tužebníkem jilmovým.

V mrazáku uchovávejte obklady se solnou vodou nebo s bylinnými výluhy. Často je poškozená pokožka osídlena bakteriemi (stafylokoky). Jako přírodní antibiotikum je velmi účinný třezalkový olej díky obsahu hyperforinu.
Začněte příznaky mírnit i vnitřním užívání uklidňujícími čaji (např. z kozlíku lékařského, chmelu, levandule, meduňky, pomerančů nebo lipových květů) a prostřednictvím směsí podporujících metabolismus (např. z macešky rolní, břízy, sedmikrásky a zlatobýlu). Pupalkový olej můžete užívat vnitřně i zevně. Nechte své dítě dostatečně pít, dostatečně spát a dopřejte jeho pokožce dostatek slunce, vzduchu a vody, to podporuje proces léčení. Ukažte svému dítěti, jak tlačit celou dlaní na svědící pokožku, namísto škrábání. Dopřejte svému děťátku týdenní „Kleopatřinu koupel“

Vyrážka z plenky (dermatitida) je zánět na hýždích v oblasti plen dítěte, která se vyznačuje zarudnutím, mokváním nebo olupováním kůže. Pleny, které vodotěsně a vzduchotěsně utěsní dno, vytvářejí teplé a vlhké prostředí, ve kterém se mohou rychle množit bakterie a plísně. Plenkovou vyrážku může doprovázet i plísňové onemocnění, zejména s kvasinkou Candida albicans, které způsobuje velmi silné svědění. Při napadení pokožky houbou Candida je postižená oblast kůže ostře ohraničená, oteklá červená, s malými uzlíky a šupinatou okrajovou oblastí.

Co dělat při dermatitidě?

Při vyrážce přebalujte dítě co nejčastěji s látkovými plenami. Bolavou pokožku pečlivě dobře osušte nebo jemně fénujte na nejnižší stupeň, měsíčkový krém pak lépe přilne. Je důležité umožnit dítěti co nejvíce vzduchu, protože to podporuje hojení ran. Vyměňujte plenky častěji, aby bolavá pokožka byla co nejméně podrážděna. Důležité je důkladně vysušit pokožku, zejména v kožních záhybech. Obzvláště dobře fungují koupele s dubovou kůrou, heřmánkem, měsíčkem nebo třezalkou. Ke zmírnění příznaků pomáhá i černý čaj bohatý na třísloviny (15 minut nechat louhovat) nebo výluh s vilínem či cistusem.

Nejlepší rada na ochranu dětí před spálením: Při hraní na slunci nebo plavání mít na sobě košili a nanášejte dostatečné množství opalovacího krému. Naprostou nutností je klobouk, nejlépe s ochranou uší a krku. Vyhněte se denní době kolem poledne, která je lepší na odpočinek dětí.

Co dělat při úžehu a úpalu?

Pokud se pokožka příliš exponovala slunci, pak tvarohové obklady a studené obklady ze směsi léčivých bylinných čajů působí protizánětlivě, proti otokům a tiší bolest. Používejte čajové směsi s květy heřmánku, měsíčku, lučního či slézu, s listy máty peprné, jitrocele nebo vilínu. Ponořte hadřík do vychlazené vody a přiložte na postižené místo. Také můžete použít rozprašovač, naplnit ho výluhem z bylin a dát ho pak dítěti, které si pak postižené místo může stříkat, jak často bude chtít.
Pokud si vaše dítě popálilo prst, existuje na to důmyslný domácí lék.

U všech dětských nemocí dbejte na to, aby jste si udělali dostatek času na péči o své dítě, to podporuje rychlé a nekomplikované uzdravení.

Klasické dětské nemoci

Běžná dětská onemocnění posilují imunitní systém těla a podporují přirozený vývoj dětského organismu. Přesto by měly být dětské nemoci lékařsky doprovázeny, především při vysokých teplotách nebo nějakých komplikacích.
Při svědivých onemocněních jako např. plané neštovice, spalničky nebo zarděnky zmírňují svědění výplachy, obklady nebo (částečné) koupele. Do koupelí přidávejte léčivé rostliny jako je dubová kůra, tužebník nebo vilín, ale také cist (lékárna) nebo černý čaj. Pokud se dítě škrábe, natřete mu místa krémem z měsíčku, heřmánku nebo vilínu. Pořiďte si v lékárně pudr na pleť, poskytuje také úlevu.
Pokud má dítě bronchitický kašel tzv. krup, tak dbejte na vlhké sliznice horních cest dýchacích (inhalace s mátovým nebo heřmánkovým čajem, zvlhčený vzduch v místnosti). Úzkost zažene čajová směs s meduňkou, levandulí a lipovými květy.

Při Pfeifferově žlázové horečce (obzvláště často jsou postiženy děti ve věku 5 až 15 let) obklad krku zmírňuje bolest v krku a otok lymfatických uzlin. K tomu použijte léčivý jíl, který smícháte s čajem z květů heřmánku, kořene anděliky nebo bylinky jetele medového.

Pokud máte spálu, může vaše dítě kloktat šalvějový nebo heřmánkový čaj. Zábal krku aktivuje prokrvení krku, hrtanu a nosu, odvádí teplo, zklidňuje a ulevuje od bolesti: Dělá se to takto: Na zábal ponořte lněnou látku složenou na šířku krku do chladného čaje z léčivých rostlin a 2krát nebo 3krát ji omotejte kolem krku. Měla by dobře sedět, ale neměla by být příliš těsná. Kolem zábalu omotejte suchý hadřík. Obnovujte zábal každých 30 minut, dokud nedojde k zlepšení.

Dávivý kašel
se může pro kojence stát životu nebezpečným. Oteklý hrtan a noční záchvaty kašle ošetřete uklidňujícími vlažnými čaji z kozlíku lékařského, meduňky nebo lipového květu. Ve stádiu bez záchvatů přikládejte na prsa teplé vlhké obklady s tymiánem nebo levandulí a provádějte ranní octové oplachy. Dělá se to takto: Jablečný ocet nařeďte s vlažnou vodou 1:2, namočte do něj žínku, lehce vyždímejte a rychle s ní omývejte tělo. Díte neosušujte, jen ho uložte do teplé postele. To stimuluje krevní oběh v postižené oblasti těla a zvyšuje obranyschopnost. Protikřečově a na vykašlávání působí tyto léčivé rostliny: tymián, rosnatka a břečťan (hotový přípravek/lékárna). Nechte své dítě hodně pít, aby byly sliznice vlhké.

U příušnic je důležitý především klid na lůžku a teplo (ohřívací láhev!). Důležité je také vždy několikrát denně provádět posilující opatření, jako jsou teplé koupele nohou nebo omývání celého těla vodou s jablečným octem (viz výše). Ulevte oteklé oblasti ucha a krku teplými polštářky z třezalkovým olejem, květy jetele nebo sennými květy nebo obklady s mastí z anděliky (lékárna). Vaše dítě by si také mělo několikrát denně vyplachovat ústa šalvějovým nebo heřmánkovým čajem.

Malé děti často nemohou spát. Nejprve si ujasněte, jaké příčiny za tím mohou být. Pokud mají děti potíže s usínáním, pomáhají rituály. Znovu zaveďte rituály, které se konají každý den ve stejném pořadí. Dítěti se například každý večer vypráví pohádka, smí si dát teplou vonnou koupel nohou, dostane k pití lahodný čaj, smí si s sebou do postýlky vzít vonný polštářek nebo něco podobného. K tomu patří také chodit spát pravidelně ve stejnou dobu. Je důležité, aby se krátce před spaním nedělaly žádné vzrušující nebo strašidelné věci, jinak bude dítě příliš vzrušené.

Co dělat při nespavosti?

Pokud je vaše dítě neklidné a poradí si s bylinkami, pak můžete bez obav z vedlejších účinků podávat kozlík lékařský, meduňku a mučenku. Při hromadné laktaci se často hodí teplý bylinkový čaj s kozlíkem, levandulí nebo meduňkou! Připravte svému dítěti čaj a doplňte ho trochou medu. Dopřejte mu plnou nebo ruční koupel s meduňkou, levandulí, lipovým květem nebo medovým jetelem. Budete překvapeni, jak dobře to funguje. Pořiďte svému malému spací polštářek (viz strana 22) a položte ho vedle jeho polštáře. Nebo mu můžete dát na bříško teplý vlhký parní obklad s heřmánkem, meduňkou nebo fenyklem, který uklidní i neposedné děti (od 1 roku). Profesionálně aplikovaný a správně dávkovaný olejový obklad s levandulovým olejem (1-3 roky 1 %, od 3 let 2 %) pomáhá na klidnou noc. Použijte 10-25 kapek olejové směsi (1leté děti 10 kapek, 2leté děti 15 kapek atd.) a zajistěte olejový obklad pomocí např. namočeného trička a nechte ho na dítěti jak dlouho mu to bude vyhovovat, nejlépe přes noc.

Děti ve školním věku si často stěžují na bolesti hlavy. Možná vaše dítě jen málo pilo. Upomínejte ho tedy často na to, aby pilo. Někdy mu škola, kamarádi, rodinné konflikty nebo podobné věci způsobují vysoké napětí / bolesti hlavy. Důvodem může být i špatná strava nebo nedostatek pohybu. A pamatujte: Děti mohou trpět i migrénami! Pokud se bolesti hlavy objevují často, vyhledejte lékařskou pomoc.

Co dělat při bolestech hlavy?

(Napětí) bolesti hlavy zmírní čaj bohatý na salicin z tužebníku jilmového nebo vrbové kůry, který můžete smíchat také s relaxační meduňkou a mátou peprnou. Vaše dítě si může aplikovat rollo-on deodorant s mátou peprnou (10%, lékárna) na spánky nebo bolestivou část hlavy: to poskytuje vynikající úlevu zejména od tenzní bolesti hlavy a bez jakýchkoli vedlejších účinků. Na migrény pomáhá přípravek z devětsilu (Prasites hybridus: lékárna), účinné profylaktikum migrény pro dospělé i děti. Řimbaba obecná také snižuje počet a intenzitu záchvatů migrény, včetně přidružených příznaků, jako je nevolnost a zvracení.

Na hmyzí štípance trpí děti velmi často. Zde poskytují úlevu čerstvě vylisované rostlinné šťávy, například listy jitrocele, sedmikrásky, máty nebo medvědího česneku. Aplikujte několikrát denně přímo na štípance. Účinná je také šťáva z čerstvě nakrájené cibule, nanesený gel z aloe vera, obklady z tvarohu nebo léčivého jílu smíchaného s výluhem z měsíčku lékařského, kdy vytvoříte roztíratelnou pastu, dáte na hadřík a použijete na obklad na otoky. Měňte metody v závislosti na ročním období a použijte to, co máte po ruce.

Děti mají často bradavice a tvoří se jim zejména na rukou a nohou. Množení bradavic podporuje mít studené a vlhké nohy. Nejprve pomáhají teplé koupele nohou, které mají děti moc rádi. Bradavice se objevují v různých formách. Takzvané ploché bradavice se nejčastěji vyskytují u dětí a dospívajících, zejména na obličeji, rukou nebo pažích: Jedná se o ploché, zaoblené bradavičky o velikosti 1 až 5 mm, obvykle měkké, barvy kůže až hnědé, které se přenášejí otěrem. U malých dětí se sklonem k ekzémům se nacházejí tzv. „čočkovité“ bradavice často v kloubních jamkách nebo se šíří po celém těle a pozná se podle lehkých promáčklin.

Co dělat při bradavicích?

Mnoho bradavic zmizí sami od sebe. Pokud ne, tak je více možností, co dělat.

Když se začnou objevovat první zoubky, tak se často projevují bolestí již delší dobu předem: dásně jsou oteklé a někdy krvavé, tváře a okraje jsou bolavé, dítě pláče bolestí a trvá to celý den. Často se objevuje průjem, nachlazení nebo horečka a bolí zadeček.

Co dělat při prořezávání zoubků?

Dejte dítěti něco na žvýkání a kousání (např. kousek jablka, mrkve nebo kousací kroužek) nebo tzv. „fialkový“ kořen z lékárny (voní sice jako fialky, ale je to kořen kosatce německého modréhoIris germanica). Sliz z kořene se při žvýkání uvolňuje a ochlazuje bolavá místa a také příjemně chutná. Sliz je však ideální živnou půdou pro choroboplodné zárodky, proto kořen občas asi 5 minut povařte. Léčivé rostliny, jako je heřmánek nebo hřebíček (Syzygium aromaticum), jejichž silice (eugenol) působí lokálně anesteticky a inhibují choroboplodné zárodky, také tlumí bolest a působí protizánětlivě.