Kožní soustava


Pokožka slouží jako vnější ochrana těla. V podstatě určuje náš vnější vzhled a je považována za zrcadlo duše. Červenáme se rozpaky nebo bledneme strachem. Fráze jako „To se mi dostává pod kůži“ nebo „Necítím se ve své kůži“ také ukazují na úzké spojení mezi pokožkou a duševním stavem.

Jak funguje pokožka

Se svou plochou cca 2m2 nás pokožka chrání před škodlivými vlivy okolního prostředí. Uchovává vodu a krev, je obranným a imunitním orgánem, regulátorem tepla a zásobárnou tuku. Kůže patří spolu s játry, ledvinami, střevy a plícemi k jedním z pěti vylučovacích a detoxikačních orgánů lidského těla. Detoxikuje mazové a potní žlázy.

Rány a zranění

Fyzické rány jsou poranění tkáně způsobená násilným působením z vnějšího prostředí (mechanická síla, teplo, chlad, chemické látky). Léčivé rostliny jsou velmi účinné na tyto rány a poranění, zejména při samoléčbě použijete na poranění pravděpodobně měsíčkovou mast nebo tinkturu z arniky.

Co dělat, když máte rány nebo zranění?

Drobná poranění se obvykle zahojí sama, pokožka je nechá krvácet a tím se očistí. Chcete-li si pomoci, můžete je vyčistit zředěnou tinkturou z měsíčku lékařského. Větší nebo hlubší bodné rány vyžadují lékařské ošetření.


Co dělat při otevřené a krvácející ráně?

Otevřené, krvácející rány je třeba pečlivě vyčistit zředěnou tinkturou z měsíčku lékařského. Menší rány se pak nechají oschnout na vzduchu, větší rány se chrání před opětovným znečištěním obvazem na rány (lékárna), který také absorbuje sekret z rány. Léčivé masti, které obsahují tuk, nenanášejte přímo na otevřenou ránu; uzavírají ránu, která tak nemůže dýchat a vytváří tak prostředí ve kterém se pak lépe množí choroboplodné zárodky. Navíc masti s tukem zabraňují vytékání sekretu z rány.

Co dělat při mokvající ráně?

Mokvající rány ošetřete nejlépe nejprve vlhkými čajovými obklady z dubové kůry, heřmánku, měsíčku nebo vilínu virginského.

Teprve poté ošetřete ránu mastmi (měsíček, heřmánek), které natřete tence na okraje rány.

Co dělat při infikované, zanícené ráně?

Léčivé rostliny někdy nejsou dostatečně účinné na infikované, zanícené rány, ale můžete si jimi pomoci. Omyjte ránu opatrně výluhem z květů měsíčku lékařského, přesličky, heřmánku či vilínu virginského nebo ji zakryjte obkladem z bylinného výluhu. Před aplikací obvazu nechte ránu vždy důkladně zaschnout. Čerstvá cibulová šťáva nebo potírání rozpůlenou cibulí podporuje hojení ran a jizev. Nebezpečí! Nepoužívejte cibuli na otevřené rány, protože by to mohlo pálit.

Heřmánek zabraňuje tvorbě choroboplodných zárodků v infikované ráně.


Uzavřená rána je poškození tkání a kostí pod kůží bez jakéhokoli vnějšího poškození kůže. Patří mezi ně podvrtnutí a natažení (deformace), modřiny (kontusiomy), nebo pohmožděniny (komprese). Uzavřené rány se také nazývají tupá poranění. Vznikají například nárazem nebo zvrtnutím nohy. To naruší měkké vrstvy tkáně pod povrchem kůže a četné drobné krevní cévy. Zpočátku se tvoří výron krve (hematom), postižené místo oteče, zbarví se do modrofialova a bolí zejména při pohybu

Co dělat při uzavřené ráně?

Odpočívejte, postiženou část těla pokud možno nadzvedněte a ochlaďte ji vlhkými obklady ke zmírnění otoků a na bolesti. Zlepšuje pohyblivost a urychlují resorpci modřiny. Nejvýznamnějšími léčivými rostlinami na tupá poranění jsou arnika, kostival, třezalkový olej, jírovec (lékárna) a komonice (melilotus). Tyto protizánětlivé, dekongestantní a bolest tišící léčivé rostliny můžete použít ve formě ředěné tinktury nebo jako čaje na chladivé obklady. Gely, masti nebo pasty můžete buď jednoduše jemně vetřít, použít jako mastný obklad o tloušťce nože nebo je aplikovat jako obklad (např. s kostivalem).

Hromadění hnisu v tkáni (abscesy) a vředy jsou hnisavé, bolestivé záněty kůže. Jsou způsobeny bakteriemi a lze je rozpoznat podle ostře ohraničeného, bolestivého červeného otoku s hnisáním.

Co dělat, když máte abscesy, či vředy?

Abscesy a vředy se musí nechat vyzrát, což usnadňuje odtok hnisu z rány. Provadějte horké obklady s lněným semínkem nebo pískavicí (Trigonella foenum-graecum, lékárna):
Takto se to dělá: 1 polévkovou lžíci rozdrceného semínka pískavice smícháme s trochou horké vody a vytvoříme tak kašičku, kterou rozetřeme na tkaninu. Tento obklad přiložte co nejteplejší na postižené místo a nechte 20 minut působit. Tyto obklady provádějte v případě potřeby 1x denně po dobu 5 dnů. Můžete také provádět obklady z rozmačkaných listů čerstvého zelí. Na menší abscesy postačí obklad s čajovým sáčkem s fenyklem vylouhovaným v horké vodě, který zabraňuje tvorbě zárodků. V akutní fázi ulevují od bolesti chladivé vlhké obklady s heřmánkovým čajem, při velkém zanícení a přehřátí lze krátce přikládat chladivé obklady s ředěnou arnikovou tinkturou nebo tvarohovými obklady (při silných bolestech vmíchejte arnikovou tinkturu).

Pozor! Pokud se Vám vytvoří vřed na obličeji, rozhodně byste měli vyhledat lékařské ošetření, protože patogeny by mohly proniknout až do mozkových blan!

Zánět nehtového lůžka (panaricium) je nejčastěji způsobený bakteriemi. Je to velice bolestivé a postižené místo je silně načervenalé a oteklé.

Co dělat při zánětu nehtového lůžka?

Úlevu získáte pravidelnými koupelemi prstů ve vodním roztoku s léčivým mýdlem a s bylinkami arnika, měsíček, přeslička rolní nebo heřmánku. Prstové koupele pomáhají zmírnit zdroj zánětu. Takto se to dělá:2 polévkové lžíce lékařského mýdla rozpusťte ve 250 ml horkého čaje (viz. výše) a v co možná nejteplejším roztoku koupejte postižené prsty několikrát denně po dobu 10-15 minut.

Ulcus cruris je chronický otevřený bércový vřed na spodní části nohy se zanícenou

kůží, který se někdy týdny nebo měsíce neuzavře. Je střídavě suchý nebo vlhký, zanícený, hnisající nebo obklopený ekzémem. Příčinou bývá dlouhodobé chronické žilní onemocnění.

Co dělat při bércovém vředu?

Vzhledem k tomu, že bércové vředy jsou obvykle způsobeny žilním onemocněním, je nejdůležitějším terapeutickým opatřením odborně přiložený kompresivní obvaz: některé dlouhotrvající vředy se pak zahojí do 3-4 měsíců! Po lékařském vyšetření můžete kompresivní obvaz doprovázet obklady a částečným omýváním, aby rána byla čistá a zamezilo se infekci. K tomu použijte následující léčivé rostliny: Na mokvající vředy, dubovou kůru nebo vilín virginský. Obklady přikládejte tak dlouho, dokud vřed nepřestane mokvat. Pokud je vřed infikován, použijte měsíček lékařský. Podporuje hojení ran a působí protizánětlivě, stimuluje tok lymfy, a proto je dobrý na vředy, které mají tendenci

tvrdnout. Nebo můžete použít heřmánek inhibující choroboplodné zárodky. Chcete-li zaktivovat hojení rány, použijte přesličku polní.

Dekubity jsou proleženiny, které vznikají dlouhým ležením na jednom místě (např. klid na lůžku, nasazená sádra). Postiženi jsou zejména staří lidé a vážně nemocní lidé. Oblast je červená a extrémně bolestivá a má tendenci se vyvinout v hluboký vřed.

Co dělat při proleženinách?

Preventivně masírujte postižená místa vícekrát denně třezalkovým olejem nebo směsí třezalkového a rakytníkového oleje (1 ml rakytníkového oleje na 50 ml třezalkového oleje) a také k tomu ošetřete místo měsíčkovou mastí. Pokud již máte proleženinu infikovanou, můžete přikládat obklady s měsíčkovým nebo heřmánkovým čajem.


Kožní problémy způsobené poruchou látkové výměny

Nemoci a přetížení metabolismu se často projeví na kůži – vyrážkami nebo alergiemi. V tom případě je začít detoxikovat organizmus, což znamená podporovat metabolismus a vylučovací orgány, jako jsou játra, ledviny, kůže a střeva. Podpora metabolismu pomocí jarní a detoxikační kúry je proto považována za typ základní léčby kožních onemocnění souvisejících s látkovou výměnou.

Ekzém je svědivý, neinfekční zánět kůže (dermatitida) s postupnou progresí. Jde o formu kožní reakce na škodlivé vlivy (např. metabolický stres způsobený toxiny z prostředí, poškození očkováním, oslabený imunitní systém, nutriční chyby, alergie). Tělo se snaží pokožkou zbavit toxinů nebo látek, které nesnese. Kromě typického svědění se ekzém projevuje plochými, zanícenými oblastmi kůže, které jsou buď vlhké nebo suché a mohou být strupovité nebo šupinaté. Často se na takto poškozená kůži vyskytují také infekce způsobené bakteriemi, viry nebo plísněmi.

Co dělat při ekzému?

Ekzém se léčí zevně i vnitřně zároveň. Zevně si lidé pokoušejí ulevit od bolesti a svědění pomocí omývání pokožky vodou s přidáním jablečného octa, koupelemi s otrubami a pobytem na čerstvém vzduchu.
Zároveň se dá zlepšení dosáhnout změnou jídelníčku (žádný rafinovaný cukr, málo či žádné živočišné bílkoviny, sójové nebo kozí mléko místo kravského mléka, žádné chemické přísady v potravinách) a posílením vlastního imunitního systému. Protože se metabolický stres často projevuje na kůži, jsou podporovány metabolické a vylučovací orgány, včetně jater, ledvin a střev, stejně jako péčí o pokožku samou. To pokožce uleví a vede ke zlepšení kožních problémů – tomu se říká „hojení zevnitř ven“.
Jak na to: Pro přípravu klasického čaje posilující metabolismus použijte 20 g listů a kořene pampelišky, listy břízy, zemědým, macešku a zlatobýl. Přidejte 1 čajovou lžičku směsi na šálek a nechte 15 minut louhovat. Pijte 1 šálek 3x denně po dobu 6 týdnů.

Při zánětu kůže nebo ekzému, je nejlepší nepoužívat žádná mýdla nebo používat pouze léčivá mýdla z lékárny, která zajistí rychlé zvlhčení pokožky.

Co dělat při mokvajícím ekzému?

Pokud ekzém mokvá, můžete ho ošetřit lehce přiloženými, vlhkými obklady, které mají díky odpařování chladivý, dekongestantní a protizánětlivý účinek, mírní svědění a stimulují hojení ran. Když obklady vyschnou nebo se zahřejí, tak je vyměňte za nové.
Jak na to: Na začátku pokládejte 3x denně po dobu 1-2 hodiny obklady z dubové kůry obsahující tanin, listů vlašských ořechů, heřmánku nebo vilínu. Po týdnu zredukujte užívání obkladů na 1x denně každé 2 dny, od třetího týdne provádějte obklady, jen když ekzém začne opět mokvat.

Co dělat při suchém ekzému?

Suchý ekzém ošetřete hojivými a protizánětlivými léčivými čaji z měsíčku lékařského, růže skalní (Cistus incanus: lékárna) nebo vilínu virginského. Krusty a strupy rozpusťte opatrně pomocí olivového, lněného či měsíčkového oleje. Při silném svědění použijte zevně vodu z vilínu virginského (lékárna) nebo octovou vodu (1 polévková lžíce jablečného octa na 1 litr vody).


Atopický ekzém (neurodermatitida) patří v současné době častým, v dětském věku dokonce k jedněm z nejčastějších kožních onemocnění a trpí jím průměrně každý třetí dospělý a každé desáté dítě. Postihuje čím dál více dětí, je často spojené s dlouhodobým průběhem a vzniká při přecitlivělosti pokožky na vnější dráždivé podněty: prvním znamením je alergická reakce pokožky na vlnu. K tomu se přidává mučivé svědění, především v noci. Kožní vyrážka je silně zanícená nebo příliš suchá, šupinatá nebo mokvavá. Neurodermititda začíná obvykle v kojeneckém věku nebo v dětství, často se projevuje tzv. mléčným strupem. Zhruba u poloviny všech dětí s mléčným strupem se však později rozvine neurodermatitida. Kůže je matná a suchá v důsledku hypofunkce mazových a potních žláz a zvyšující se ztráty vody z pokožky. Alergické reakce pokožky způsobují intenzivní svědění. Přes veškeré vědecké poznatky nebyla příčina neuroderminitidy přesvědčivě objasněna. Jisté ale je, že spouštěčem onemocnění může být dědičná predispozice, narušený imunitní systém nebo poruchy metabolismu tuků. Velkou roli hrají také poruchy látkové výměny, potravinová intolerance, toxiny a psychický stres.

Co dělat při atopickém ekzému?

V počátku spočívá terapie atopického ekzému v lokálním ošetření kůže tak, aby se nejprve zmírnili projevy. Při akutním, mokvajícím ekzému pomáhají spolehlivě obklady a koupele z léčivých bylin. Nejdůležitějšími přípravky z léčivých rostlin při atopickém ekzému jsou obklady a koupele z dubové kůry, heřmánku nebo vilínu virginského. Vnější mazání i vnitřní užívání pupalkového oleje a užívání byliny lilek potměchuť (solanum dulcamara) v podobě tinktury či masti (lékárna), který má účinky podobným kortikoidům. Také pomáhá mazání a péče o pokožku s třezalkovým olejem a jeho preparáty (lékárna). Dobře se také jako „ochrana pokožky“ osvědčila růže skalní (cistus incanus; lékárna). Jak na to:1 polévkovou lžíci cistu (cistus) nechte povařit ve 200 ml vody po dobu 5 minut a poté sceďte. Pijte 1 šálek 3x denně. Výluh z cistu můžete použít i zevně na obklady, oplachy nebo do koupele. Pro koupel ve vaně povařte 3 polévkové lžíce byliny v 1 litu vody a pak přidejte do koupele. Při silném svědění pijte další uklidňující směsi, zejména před spaním. Pro obklady používejte také směsi z měsíčku lékařského, cistu nebo vilínu virginského nebo obklady namočené do slané vody a předem vychlazené v mrazáku. Při nočním svědění pomáhá omývání vodou s mátovým olejem. Takto se to dělá: Přidejte 5 kapek mátového oleje do 1 litru studené vody a směs důkladně protřepejte. Namočte do něj žínku a použijte ji ke zvlhčení pokožky.

Bohužel neexistuje žádná obecná léčebná strategie pro atopický ekzém. Protože existuje mnoho spouštěčů neurodermatitidy, z nichž mnohé ještě nejsou známy, musí být každá terapie vyvinuta a přizpůsobena individuálně lékaři a naturopaty. Patří sem mimo jiné individuální nutriční terapie, klimaterapie v horském či mořském klimatu, redukce stresových faktorů, relaxační procedury a dostatek spánku a pohybu na čerstvém vzduchu.

Lupénka (psoriáza) je dědičné metabolické onemocnění, které často postihuje lidi ve věku 15 až 40 let. Probíhá chronicky v náhlých epizodách a projevuje se svědivými, zanícenými oblastmi kůže, které jsou pokryty stříbřitě bílými šupinami. Onemocnění je často spouštěno infekcí nebo psychickým stresem, alergeny, jedy, nesnášenlivostí některých potravin nebo potravinářských přídavných látek nebo je způsobena i střevní dysfunkcí.

Co dělat při lupénce?

Důležitá je detoxikace organizmu a požívání stravy s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Klimaterapie, pobyty u moře, pobyty na čerstvém vzduchu a sluneční paprsky prospívají pokožce i duši. Začněte léčbu půstem spojeným s pitím bylinných čajů a ovocných a zeleninových šťáv, nechte se vést svým naturopatickým terapeutem a aktivujte vylučovací procesy těla pomocí podpory ledvin a jater („jarní kúra“). Nejdůležitějšími bylinami při léčbě lupénky jsou mahonie cesmínolistá (mahonia

aquifolium), zemědým (fumaria officinalis), lilek potměchuť (solanum dulcamara) a růže skalní (cistus incanus). Mahonie má protizánětlivý a velmi specifický účinek na stav kůže při lupénce. Mahonie inhibuje nadměrné dělení kožních buněk, působí proti tvorbě lupů, reguluje činnost mazových žláz (to znamená, že ji při lupénce snižuje), změkčuje ztvrdlou kůži a omezuje tvorbu choroboplodných zárodků. V lékárně si obstarejte speciálně vyrobený krém na lupénku. Již dlouho je znám na kožní problémy zklidňující účinek zemědýmu. Hořkosladký lilek potměchuť (mast a kapky; lékárna) má účinek podobný kortikoidu a cistus (čaj a mast, lékárna) zmírňuje silné svědění. A zde nějaké tipy, jak můžete zmírnit potíže při lupénce: Po koupeli vmasírujte do ještě vlhké pokožky třezalkový nebo lněný olej. Provádějte obklady s bylinami maceška, dubová kůra nebo listy vlašského ořechu. Smíchejte hojivý jíl (lékárna) s teplým bylinným čajem na řídkou kašičku, naneste jí poté na postižená místa a nechte působit 30 minut; to zmírňuje zánětlivé procesy. Solankové koupele (lékárna) odstraňují šupinky, koupele s léčivým mýdlem (200 g/lázeň) šupinky změkčují. Strupy a krusty se začnou rozpouštět, když nanesete na postižená místa tenkou vrstvu tvarohu a necháte 2-3 hodiny působit – pokožku pak chraňte obkladem z třezalkového, lněného oleje nebo oleje z dužiny rakytníku.

Jakmile má tělo k dispozici jiné vylučovací prostředky, hraje kůže jako vylučovací orgán zanedbatelnou roli.

Akné jsou zánětlivé „ucpané“ folikuly mazových žláz při zvýšené tvorbě mazových žláz a je způsobena dědičnou predispozicí, imunologickými poruchami nebo hormonálními změnami a zpočátku se často projevuje jako černé tečky, ze kterých se postupně stávají hnisavé, vystouplé, zanícené, načervenalé a bolestivé pupínky. Akné není jen estetický problém, ale hlavně v mladém věku způsobuje často i psychické problémy.

Co dělat při akné?

Nejprve je důležité stimulovat metabolismus a detoxikovat tělo. Pijte bylinné čaje stimulující metabolismus s břízou, maceškou, sedmikráskou nebo kopřivou („jarní kúra“). Na postižená místa přikládejte obklady z nízkotučného tvarohu nebo medu. Přebytečné tuky vážou obklady s hojivým jílem (lékárna), který smíchejte s čajem z měsíčku lékařského, až vznikne kašička. Denně čistěte pokožku výluhy z antiseptických bylin, horkými parními lázněmi a obklady z výluhu přesličky, dubové kůry, heřmánku, šalvěje nebo vilínu virginského.


Ostatní kožní problémy

Svědění (pruritus) může mít spoustu příčin, které je nutné řešit přednostně: Spouštěčem může být bodnutí hmyzem, alergie nebo hormonální poruchy, ale také ekzémy, záněty, nedostatek minerálů v těle, psychický stres nebo suchá kůže ve stáří.

Co dělat při svědění?

Bolestivé svědění můžete zmírnit chladivými obklady z výluhu slézu nebo ibišku nebo ze zředěného jablečného octa.
Jak na to: Přidejte 1 polévkovou lžíci jablečného octa do šálku s vodou, při silném svědění přidejte 1 kapku levandulového oleje, který předtím emulgujete v 1 lžičce medu. Obklady s přesličkou polní, listy a kůrou vilínu, listy máty nebo ořechu, nebo s květy heřmánku, měsíčku, a sedmikrásky mírní svědění stejně jako meduňka, chmel nebo mučenka, které uklidňují tělo a duši.


Opary (herpes labialis) jsou jednou z nejčastějších virových infekcí u lidí. Imunitní systém je obvykle oslaben a herpes virus způsobuje na rtu typické puchýřky naplněné vodou, které pálí, svědí a bolí a jsou všechno, jen ne atraktivní. Spouštěčem může být silné UV záření u moře nebo na horách, ale také stres, menstruace, nedostatek vitamínů, toxiny z prostředí nebo psychický stres. Začněte s léčbou při prvních příznacích, jako je napnutá, suchá pokožka a objeví se první puchýřky.

Co dělat při oparech?

Nejlepším a nejznámějším lékem na herpes je meduňka nebo kombinace šalvěje s rebarborou (rebarboro-šalvějový krém, lékárna). Ošetřujte dále 1 týden i po vymizení puchýřků, aby se již viry nemohly dále množit! Pokud máte sklony k opruzeninám na rtech po silném slunečním záření, měli byste dva týdny před cestou za slunce užívat vnitřně 3x denně 10 kapek oleje z dužiny rakytníku. Také přímo na místě si mažte rty tímto olejem z rakytníku. (Pozor! Olej barví do červena, ale rychle se vstřebává.)

Objevují-li opary znovu a znovu, pak byste kromě lokální léčby měli podporovat i svůj imunitní systém nejlépe užíváním echinacea nebo ženšenu. Herpes virus vyžaduje pro svůj růst aminokyselinu L-arginin. Proto dbejte na to, že jíte zdravou stravu s nízkým obsahem L-argininu, tedy žádnou čokoládu, ořechy nebo arašídy, obiloviny a semínka.

Popáleniny jsou akutní záněty kůže způsobené vlivem horka: Popáleniny 1. stupně jsou patrné otoky a bolestí a jsou doprovázeny poškozením vnějšní kožní vrstvy. U popálenin 2. stupně se dostavuje silná bolest, která však bez příznaků odezní. U popálenin 3. stupně je zničena kožní tkáň (nekróza), špatně se léčí a zanechává znetvořující jizvy. Lehké spálení sluncem odpovídá popálenině 1. stupně, těžké spálení sluncem odpovídá popálenině 2. stupně. Pomocí léčivých rostlin se dají léčit jen popáleniny 1. a 2. stupně. Popáleniny 3. stupně se musí léčit u lékaře, můžete je ale následně doléčit přírodními prostředky.

Pokud je pokožka přecitlivělá na UV záření, mohou se 1-2 dny po opalování objevit svědivé puchýřky. Pokud trpíte alergií na slunce, měli byste si na slunění pomalu zvykat opatrným prodlužováním délky pobytu na slunci. Dva týdny před sluněním chraňte své tělo před světlem také „zevnitř“ a začněte užívat 3x denně 10 kapek oleje z dužiny rakytníku.

Co dělat při popáleninách nebo spáleninách od slunce?

Jako první pomoc můžete použít 15°C studenou (ne ledovou) vodu ihned po spálení, abyste zabránili dalšímu poškození tkáně a popáleninám. Při popálenině cítíto horko v kožní tkáni a i vnitřně to pálí. Je však důležité nechat na popálené místo proudit studenou vodu, dokud bolest výrazně neustoupí. Udělejte to prosím pouze u menších popálenin. Velké plochy pokožky chlaďte maximálně 5 minut, jinak mohou nastat problémy s hojením ran. Při větších popáleninách vždy vyhledejte lékařské ošetření! Vlhké, studené obklady, jako jsou obklady z octa nebo tvarohu (viz výše) zmírňují bolest. Následně si můžete vyrobit obklady z vychlazených protizánětlivých, dekongestivních a bolest ulevujících léčivých bylinných výluhů. Za tímto účelem použijte dubovou kůru, heřmánek, sléz, mátu peprnou, měsíček lékařský, jitrocel nebo vilín a aplikujte obklad několikrát denně po dobu 15 minut. Jakmile první žár vychladne, opatrně naneseme třezalkový olej smíchaný s 10% levandulovým esenciálním olejem.


Hmyzí štípnutí je reakce pokožky na hmyzí jedy. Pokožka v postižené oblasti je červená a oteklá, štípnutí bolí a svědí.

Co dělat při hmyzím štípanci?

Šťáva z medvědího česneku mírní hmyzí štípance.

Pro úlevu použijte chladivé obklady (viz. popáleniny). Štípance můžete také potřít čerstvě vymačkanou šťávou z listů jitrocele, sedmikrásky, máty či mědvědího česneku nebo potřít šťávou z čerstvě nakrájené cibule.

Česnek působí proti plísni.

Pliseň na pokožce a nohou je infekční onemocnění se specifickými houbami. Houby rostou takřka všude na teplých, vlhkých místech a dokážou se rychle šířit, zvláště pokud máte oslabený imunitní systém a když objeví místa, kde je tzv. „skleníkové klima“, jako mezi prsty na nohou, v oblasti genitálií, v podpaží nebo v jiných kožních záhybech. Plíseň na těle obvykle poznáte podle kruhového, ostře ohraničeného zarudnutí se šupinkami a svěděním zánětlivých, mokvajících oblastí. Infekce se dále rozvíjí puchýři a zarudnutím.

Co dělat při kožní plísni?

Provádějte pravidelné omývání, obklady nebo částečné koupele. K tomu používejte tříslovinové rostliny inhibující vysychání a zamezující tvorbě choroboplodných zárodků, jako je kořen mochny nátržníku, dubová nebo vilínová kůra, květy heřmánku, listy šalvěje nebo růže skalní (Cistus incanus, lékárna). Také čerstvě vylisovaná šťáva z květů měsíčku lékařského a česneku (získané z lisu na česnek) působí proti plísním. Pro doléčení (když je akutní zánět zahojený) si nechte v lékárně smíchat 2,5 g tymiánového oleje s 50 g měsíčkové nebo heřmánkové masti a aplikujte je dále 2 měsíce 2x denně, aby plíseň opravdu zmizela.

Při léčbě plísňových onemocnění byste měli mít velkou trpělivost! Zvláště plísně nehtů se léčí obtížně a delší dobu, protože jejich enzymy rozkládají strukturální protein nehtů keratin a využívají jej jako potravu. Proto byste měli každé 2-3 dny odstraňovat plíseň v oblasti nehtů a pečlivě o nohy pečovat! I po vyléčení pokračujte dále v léčbě, protože patogen může být stále „ukrytý“.

Bradavice jsou poměrně časté nezhoubné kožní výrůstky způsobené viry. Jsou infekční, zvláště pokud jsou poškrábané a krvácejí. Malé děti, starší a nemocní lidé jimi můžou být často postiženi.

Co dělat při bradavicích?

Pokud se objeví více bradavic najednou, měli byste začít posilovat imunitní systém třapatkou (echinacea) nebo ženšenem. Bradavice pak většinou zmizí sami od sebe. Existují různé typy bradavic, ale léčba je vždy podobná. Studené, vlhké nohy podporují tvorbu bradavic – proto dbejte, aby jste měli nohy vždy v teple.
Čerstvá mléčná šťáva z vlaštovičníku (Chelidonium majus) zamezuje tvorbě buněk a působí také dobře proti virům. Mějte proto na zahradě nebo na balkoně vždy k dispozici čerstvý vlaštovičník. Čerstvá šťáva je nejlepší, ale na zimu si můžete připravit tinkturu pro vnější užívání: Nechte louhovat 1 díl najemno nakrájeného vlaštovičníku v 5ti dílech alkoholu po dobu 3 týdnů a poté ho sceďte.
Jak na to: Nanášejte zlatožlutou (silně barvící) mléčnou šťávu vlaštovičníku několikrát denně po dobu 2-6 týdnů přímo na bradavici nebo na oblast kůže kolem ní: působí svědění!. Šťávu z vlaštovičníku můžete také dát na náplast, přilepit ji na bradavici a nosit po dobu 6-ti týdnů. Dobře se také osvědčila náplast s česnekem.
Jak na to: Zakryjte kůži okolo bradavice náplastí a na bradavici položte čerstvě nakrájený plátek česneku a přelepte náplastí a nechte česněk působit přes noc a ráno ho odstraňte. Tuto proceduru provádějte 3-4 týdny.

Normální pocení reguluje pokožku a tělesnou teplotu a zajišťuje detoxikaci těla přes kůži. Nadměrné pocení je extrémní zvýšení frekvence pocení, lokalizované nebo postihující celé tělo. To bývá pro postižené velmi nepříjemné. Může to mít různé příčiny: menopauza, štítná žláza, hormonální a metabolická onemocnění, špatný krevní oběh, horečnaté infekce, rakovina, tuberkulóza, ale také psychické problémy, káva nebo alkohol. Pocení by tedy mělo léčit dle příčiny.

Omývání šalvějovým čajem pomáhá při pocení.

Co dělat při nadměrném pocení?

Podporujte tělo v detoxikaci rostlinnými čaji se zlatobýlem, břízou nebo kopřivou (3x denně 1 šálek po dobu 6-ti týdnů, což stimuluje a reguluje přirozené dýchání kůže. Nejdůležitější bylinkou je šalvěj jako čaj a tinktura vnitřně i vnějšně. Dobře dělá chladivé omývání šalvějovým čajem, chladnohorké sprchování nebo namáčení paží do studené vody.

Čerstvý pot nezapáchá, v lepším případě i voní. Kůže, která se dlouhodobě velmi potí, se snadněji zanítí, je náchylná k popraskání a bolestivosti a tvoří dobrou živnou půdu pro bakterie a plísně. Nepříjemný zápach potu vzniká, když bakteriálním rozkladem vzniká páchnoucí kyselina máselná. Proti pocení pomáhá omývání šalvějovým čajem.