Duševní problémy

Duševní potíže

Psychické problémy patří v dnešní době skoro jako by k běžné věci. Někteří jsou přetížení pracovními a rodinými problémy a „lítají“ z místa na místo. Ti ostatní jsou nezaměstnaní, mají starosti a existenční potíže. To oboje může vést ke stavům neklidu a napětí, k depresivnímu rozlazení, strachu a poruchám spánku, které se zdají nebrat konce. Když již nepomáhají rozhovory s dobrými přáteli, či změna životního stylu, tak je na čase vyhledat profesionální terapeutickou a lékařskou podporu. I když u těžkých psychických poruch mohou být volbou psychofarmaka, u lehkých a středních depresivních stavů by mělo být užívání léčivých bylin jednoznačně upřednostňováno.

Poruchy spánku a vyčerpání

Spánkem strávíme třetinu našeho života a je tedy pro nás životně důležitý, neboť klidný spánek umožňuje regeneraci těla a imunitního systému. Pokud pravidelně 3-4 noci v týdnu déle než měsíc špatně spíte, tak to vede i k problémům během dne a pravděpodobně trpíte poruchami spánku. Pokud máte problémy s usínáním, měli byste se nejprve podívat na příčiny problémů se spánkem. Někdy jsou docela neškodné: Máte dobře větranou, tichou ložnici a vhodnou matraci? Máte v posteli nohy v teple? Měli jste během dne dostatek pohybu? Jste spíše spáč nebo člověk, kterém stačí méně spánku? Nejedli jste příliš pozdě?

Trápí vás nějaké problémy? Užíváte léky s vedlejšími účinky? Jste fyzicky zdraví? Funguje dobře vaše srdce a krevní oběh? Máte vyrovnanou hladinu cukru v krvi a vaše štítná žláza je v pořádku? Bolí nebo svědí vás něco? Vyjasněte si tyto otázky, než začnete užívat syntetické tablety na spaní od lékaře.

Co dělat při poruchách spánku?

Nechte se vést raději pomocí bylinek do náruče Morfea, než se nechat omámit tabletami na spaní, které mohou vést i k bezesným nocem a pocitem omámení po probuzení. Léčivé bylinky na spaní fungují dobře, protože při regenerujícím spánku nepřerušují důležité tzv. REM fáze spánku a nemají vedlejší účinky, jako je závislost nebo návyk.

Měli byste však vědět, že bylinky na spaní začnou často účinkovat až po několika dnech či týdnech – buďte proto trpěliví a pijte čaje na spaní alespoň 6 týdnů. Mnoho uklidňujících a spánek podporujících léčivých rostlin obsahuje éterické oleje, a proto nejsou jen vhodné na uklidňující čaje, tinktury nebo vína na spaní, ale i na uklidňující obklady prsou, bylinkové polštářky nebo do koupele. Po příjemně teplé, voňavé koupeli vklouznete snadněji do říše snů! Připravte si chutný, relaxační čaj nebo koupelovou směs z těchto bylinek: kozlík lékařský, chmel, levandule, meduňka, lípa nebo heřmánek. V kombinaci více těchto bylin je účinek intenzivnější, než když se byliny užívají jednotlivě.

Kozlík lékařský je uklidňující.


Zdá se, že neustále se zvyšující požadavky jsou součástí naší hektické doby. Aby to člověk všechno zvládnul, tak pro to dělá maximum, dokud jeho tělo nevyhoří a nezačne stávkovat (syndrom vyhoření). Když se člověk bojí, že něco nezvládne a zklame nebo když se tlak a stres dá již jen stěží vydržet, mohou se z toho po delší době vyvinout psychická, ale i tělesná onemocnění. Jste stále unavení nebo ustrašení, jste utlumení nebo apatičtí, podráždění nebo nespokojení. Můžete také trpět fyzickými příznaky, jako jsou problémy s oběhovým systémem, závratě, ztráta chuti k jídlu, nevolnost či bolest hlavy.

Růže otevírá srdce.

Rozmarýn působí na nízký tlak.

Co dělat, když jste nervózní, neklidní a vyčerpaní?

Nejprve nechte vyloučit lékařem onemocnění vnitřních orgánů a ty si případně nechat začít léčit. Zhodnoťte se svůj současný život: Je takový, jaký ho chcete mít? Stanovte si nové priority tak, abyste měli čas na odpočinek a rozhovory s dobrými přáteli. Život je jedinečný dar, načerpejte sílu pomocí zdravé stravy, formou pohybových cvičení, která vás baví, a relaxací. O léčivých rostlinách na nervozitu, neklid a vyčerpání se říká, že mají uklidňující a revitalizační charakter. Při nervozitě, neklidu a vyčerpání vám proto mohou pomoci stejné rostliny, které se používají při poruchách spánku (viz výše). Aby se vaše tělo i duše lépe vypořádalo se stresem, můžete začít užívat ženšen. Když jste fyzicky a psychicky vyčerpaní, pijte povzbuzující a osvěžující čaj maté. Klidnou psychickou sílu dodá i zelený čaj, bazalkový čaj nebo čaj s lapacho. Pokud je příčinou únavy nízký krevní tlak, pijte rozmarýnový čaj nebo si dejte rozmarýnovou koupel. A nezapomeňte: hořké léky posilují vaše tělo. Budete se pak cítit lépe a vaše fyzická i psychická výkonnost se opět zvýší.


Přecitlivělost na počasí je přecitlivělost na povětrnostní jevy, jako je vítr tzv. fén, dusný vzduch nebo bouřky, což ovlivňuje celkovou pohodu, náladu a výkon. Lidé trpící přecitlivělostí pak musí bojovat s bolestmi hlavy, vyčerpáním, problémy se spánkem a oběhovým systémem, podrážděním, depresemi či bolestmi kloubů.

Dopřejte si zdravý životní styl.

Co dělat při přecitlivělosti na počasí?

Příznaky zmírňují následující léčivé čaje nebo přípravky z léčivých rostlin: meduňka a levandule, třezalka, kozlík lékařský a mučenka pletní (Passiflora incarnata). Hloh obecný (Crataegus monogyna) slouží k podpoře krevního oběhu. Pijte dostatek vody nebo ředěné ovocné a zeleninové šťávy. Dopřejte si dostatek čerstvého vzduchu, neboť buňky zásobené kyslíkem utišují více bolest. Zdravý životní styl výrazně snižuje přecitlivělost na počasí. Dopřejte si střídavě teplé a studené sprchy, teplé koupele nohou, tzv. „šlapání vody“ či kartáčování těla suchým kartáčem, což je prospěšné na prokrvení cév?


Deprese a úzkost

Každý se pravděpodobně někdy setkal se „stíny na duši“. Mnoho lidí pravděpodobně také zná ten pocit být smutný a úplně sám na světě nebo být postaven před zdánlivě nemožné úkoly a nepřekonatelné překážky. Sebevědomí je na bodě nula. Konflikty a krize jsou součástí našeho života, ovlivňují naši osobnost, ale často si nejprve stačí jen promluvit s dobrými přáteli. Když ale takové dočasné rozlazení duše přeroste v něco víc, když nejste schopni najít sami cestu ven z krize, pokud jste dokonce unavení ze života a cítíte fyzické potíže jako vyčerpání nebo máte kardiovaskulární problémy, pak byste měli vyhledat odbornou pomoc.

Třezalka je nejvýznamnější rostlina na deprese.

Co dělat při depresi?

Nejvýznamnější léčivou rostlinou na deprese je třezalka tečkovaná. Pokud máte depresivní náladu z extrémního vyčerpání, tak je ženšen správnou volbou. Ke komplexní terapii léčivými rostlinami na depresivní stavy rozhodně patří byliny obsahující hořčiny. Posilují (tonizují) a každopádně Vám dodají odvahu a dobrou náladu: nervy posilující zeměžluč (centaurium), náladu povzbuzující pelyněk, andělika snižující strach a úzkost, žaludek posilující hořec žlutý nebo hřejivý zázvor. V závislosti na vašich příznacích můžete použít také rozmarýn podporující krevní oběh, tymián který „povzbudí“ a hloh, který podporuje srdce a oběhový systém a do směsi přidejte i uklidňující léčivé byliny (viz výše). Meduňka a levandule jsou podle studie účinné také na deprese.
Takto se to dělá: Připravte si čajovou směs z 50 g třezalky, 20 g hlohu a po 10 g meduňky, anděliky a kořene zázvoru. Zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Pijte 1 šálek 3x denně po dobu 8 týdnů.


Strach je v první řadě normální ochranná reakce těla a varuje nás před nebezpečnými situacemi, abychom jednali opatrně a abychom mohli na situaci přiměřeně reagovat. Pokud však již úzkost ovlivňuje náš každodenní život, jedná se o úzkostnou poruchu nebo fobii, tedy strachy, které jsou spojeny s konkrétními spouštěči. Takové obavy trápí a paralyzují lidi a jsou charakterizovány silnými fyzickými příznaky, jako je bušení srdce, pocení, závratě, třes a pocit dušení, svírání v krku nebo na hrudi. Úzkost navíc zvyšuje bolest a potlačuje imunitní systém.

Co dělat při stavech úzkosti?

V případě přechodné úzkosti zmírňují akutní příznaky kozlík lékařský, levandule, meduňka, chmel, třezalka a mučenka (Passiflora incarnata; lékárna). Při silnějších stavech úzkosti se osvědčily zejména kombinované přípravky, například s třezalkou a kozlíkem nebo s třezalkou, kozlíkem a mučenkou, které výrazně a rychle ulevují od příznaků úzkosti. Čajovou směs nebo přípravek používejte po dobu 6 týdnů a poté byliny ve směsi nebo přípravku prokombinujte.


Bolesti

Zdraví lidé nemají žádné bolesti – bolest je proto známkou toho, že „něco není v pořádku“. Akutní bolesti mají důležité ochranné a varovné funkce a jsou označovány jako „hlídači zdraví“. Bolesti mohou mít fyzické, ale i psychické příčiny. Není neobvyklé, že jedna zapříčiní druhou. O chronické bolesti se jedná, když bolesti trvají déle než 6 měsíců. Způsobují masivní narušení kvality života a jsou vnímány jako jakési trvalé mučení, což má samozřejmě dopad na fyzické i psychické úrovni. Pak se rozvíjí tzv. druh paměťové bolesti: Nervové buňky si pamatují spouštěč bolesti a příště reagují bolestí i na drobné podněty; i když je skutečná příčina dávno odstraněna. Tak se z bolesti stane nemoc. Spirála strachu z bolesti, napětí a bolesti vede k zoufalství, beznaději, izolaci, depresi a sociálnímu distancování.

Co dělat, když máte bolesti?

Strach zvyšuje intenzitu pocitu bolesti, zatímco rozptýlení a relaxace mohou bolest zmírnit. Proto je dobré vše, co vás uvolní, zejména čaje, koupele nohou a těla z léčivých rostlin na uklidnění (viz výše).

Bolesti hlavy máme od nepaměti. I dnes patří k jedněm z nejčastějších zdravotních potíží. V minulosti byly někdy do horní části lebky vyvrtány otvory, aby se mohli „zlí duchové“ dostat ven! Je dobře, že se nyní změnily léčebné postupy. Příčiny jsou různé, například onemocnění očí nebo zubů, sklerotické cévní změny v mozku, emoční stres a deprese, otřes mozku, úraz hlavy nebo nádor na mozku, příliš vysoký nebo příliš nízký krevní tlak, onemocnění trávicího systému nebo ledvin, hormonální poruchy, poruchy látkové výměny, nachlazení, změny počasí, nervové poruchy nebo také otrava organizmu.

Co dělat, když máte bolesti hlavy?

Vzhledem k výše uvedeným příčinám je pro úspěšnou terapii důležitá důkladná analýza současného života (anamnéza) a přesné objasnění všech možných příčin (diferenciální diagnostika). Při bolestech hlavy si veďte deník, do kterého si zapište vše, co jíte nebo děláte, jak se cítíte, co děláte při bolestech hlavy a co Vám na to pomáha – to může poskytnout důležité informace pro léčbu.

Přetrvávající bolest si v každém případě nechte včas a adekvátně léčit, aby se nestala trvalou.

Tenzní bolesti hlavy jsou bolesti v celé oblasti hlavy, které mají tlakově-vtažný charakter. Vznikají při dlouhodobé práci v napjaté poloze hlavy v důsledku napětí krčních, týlních a krčních svalů, například při práci s počítačem nebo při řízení automobilu. Ale psychosociální stres nebo úzkost mohou také vyvolat tenzní bolesti hlavy.

Co dělat, když máte bolesti?

Specifickou léčivou rostlinou na bolesti hlavy je máta peprná ve formě mátového oleje, který stimuluje chladové receptory v kůži a tím blokuje vedení bolesti, také zvyšuje průtok krve v kapilárách a tím uvolňuje křeče ve svalech připojených k lebce. Obstarejte si v lékárně typ roll-on deodorantu s 10% éterickou alkoholovou směsí z máty pro vtírání do bolestivých míst. Přípravky z vrbové kůry potřebují 2-3 hodiny, než projeví svůj účinek. Jsou tedy vhodnější pro použití při chronických, dlouhotrvajících bolestech hlavy. Aspirin (kyselina salicylová), který původně pochází z vrbové kůry, má okamžitý účinek na bolesti hlavy, ale při dlouhodobém užívání může vést k nežádoucím účinkům. Tužebník obsahuje také salicin a lze jej použít stejně jako vrbovou kůru pro zmírnění chronické bolesti hlavy. Třezalka zmírňuje bolesti hlavy, které jsou způsobeny napětím a depresí a podle studií předchází chronické bolesti tím, že zastavuje „programování“ přetrvávající bolesti. Úlevu poskytují i léčivé rostliny, které uvolňují a zklidňují (viz výše), které podporují krevní oběh (zázvor, rozmarýn, jalovec, skořice) nebo které mají protikřečové vlastnosti (fenykl, mochna, heřmánek, řebříček).

Snižujte napětí, kdykoli můžete. Podpořte svůj metabolismus, vyrovnejte acidobazickou rovnováhu a pijte dostatek teplé vody, ředěných čajů, ředěných ovocných nebo zeleninových šťáv nebo ředěných zeleninových vývarů k detoxikaci těla. Odstraňte zažívací potíže a dopřejte si horké koupele nohou, které reflexně zlepšují prokrvení hlavy a napomáhají relaxaci. Teplé koupele předloktí s přidanou levandulí uvolňují napětí v oblasti hlavy.


Migréna postihuje přibližně 10 % dospělé populace a stále větší počet dětí. Migrény se obvykle vyskytují v záchvatech, doprovázené opakovanými pulzujícími a pronikavými bolestmi hlavy, doprovázenými nevolností, zvracením, citlivostí na hluk, světloplachostí a jsou doprovázeny vegetativními vedlejšími účinky, jako je pocení, průjem, senzorické poruchy, závratě nebo silné nutkání močit, v některých případech někdy také i vizuálními jevy, jako jsou např. záblesky světla. I když příčiny ještě nejsou vyjasněny, migréna se zdá být způsobena poruchou zpracování podnětů a látkové výměny v metabolismu. Především je narušena rovnováha mediátorové látky serotoninu a vede k zúžení mozkových krevních cév na začátku záchvatu migrény, po kterém následuje náhlé rozšíření cév v reakci na nedostatečné cévní zásobení. Typickými spouštěči migrény jsou čokoláda, káva, cola, cigarety, ořechy, rajčata, červené víno, sýr, banány, směsi koření s glutamátem nebo mléčné výrobky. Migrénu ale mohou spustit i jiné faktory, například nedostatek tekutin nebo hlad, antikoncepční pilulka, blikající světlo, neobvyklá nadmořská výška, povětrnostní faktory, začátek jara nebo podzimu nebo časové posuny při cestování, strach nebo stres. Při déle trvající migréně může docházet dokonce k pomočování.

Řimbaba obecná je bylina na migrénu

Co dělat při migréně?

Prostředky ve fytoterapii jsou řimbaba obecná a devětsil lékařský (Petasites hybridus), jejichž kořeny mají spazmolytické, bolest tišící a protizánětlivé účinky a nemají vedlejší účinky. Devětsil lékařský slouží k účinné prevenci migrény u dospělých i dětí. Mírní přetrvávající svalové napětí v oblasti ramen a krku, křeče močových cest, astma a spastickou bronchitidu. Devětsil užívejte pouze jako hotový přípravek z lékárny! Proveďte následující preventivní léčbu: užívejte přípravek 4-6 měsíců, poté si dejte 3-4 měsíce pauzu, tuto léčbu pak můžete opakovat. Paulínie nápojná (Paullinia cubana), popínavá rostlina z tropického deštného pralesa zvaná také jako guarana, zmírňuje záchvaty migrény. Přípravky z paulínie působí rychle a jsou tělem dobře snášeny, jsou povzbuzující a účinné proti poruchám krevního oběhu, nervovým bolestem hlavy, tenzní bolesti hlavy, kocovině z alkoholu, stresu, svalovému napětí, bolestem nervů (neuralgie) a vyčerpání a jsou vhodné i pro osoby náchylné na migrény, které nesnesou kávu. Přípravky seženete v lékárnách, drogeriích a prodejnách zdravé výživy.
Pořiďte si deník a zaznamenávejte a sledujte své spouštěče migrény. Proveďte detoxikační kúru k odstranění metabolického stresu. Ujistěte se, že máte dostatek spánku, dostatek pohybu (snižuje napětí), sníženou hladinu stresu a zdravou, zásaditou stravu, s velkým množstvím brambor a zeleniny, to může snížit frekvenci záchvatů. Terapeuticky řizený půst může zamezovat migréně.