Dýchací soustava

Jak funguje dýchání

Dech je život a nádech a výdech probíhá přes dýchací systém. Horní dýchací systém zahrnuje nos, vedlejší nosní dutiny a hrdlo se dvěma mandlemi. Krční mandle jsou součástí lymfatického systému a mají důležitou bariérovou funkci. Pod hrtanem jsou dolní dýchací cesty s průdušnicí a průduškami, kde probíhá vlastní výměna vzduchu. Nadechnutý kyslík je tam ukládán do plicních kapilár, váže se na červené krvinky a je pak transportován do tělesných tepen.

Zároveň v těle vznikající oxid uhličitý přechází z kapilár do prostoru průdušek a je tak přes ně vydechován z těla. Dýchací cesty tvoří jakousi ochrannou bariéru, aby se do těla nedostávaly škodlivé látky jako bakterie a viry. Slizniční flóra horních cest dýchacích hraje důležitou ochranou funkci proti infekcím, má antibakteriální vlastnosti a obsahuje malé řasinky, které odvádějí špínu, prach a sliz.

Co způsobuje onemocnění dýchacích cest.
Různé faktory jako antibiotika, cigarety, alergeny vyvolávající alergie, přiliš suchý vzduch, bakterie a viry mohou tento jinak dobře fungující systém poškozovat.

Horečka není nemoc, ale ja to spíše obranná a léčivá reakce organismu. Při zvýšené teplotě (38-39 °C) se většina virů přestává množit. Imunitní systém se začne zároveň optimálně aktivovat, aby se zabránilo množení různých patogenů. Proto byste neměli horečku při mírném nachlazení potlačovat.

Co dělat při horečce?

Při horečce platí pravidla: Klid na lůžku, hodně pijte a jezte málo pevné stravy, protože ta zbytečně zatěžuje organismus. Pouze když horečka stoupne nad 39 °C (u dětí, které tíhnou k hořečnatým křečí, tak i dříve), tak byste ji měli začít snižovat. Pijte čaje s bylinami, které tlumí horečku a bolesti jako tužebník a vrba, které obsahují salicin. Začněte zábaly a nebo chladivými oplachy lýtek, což můžete připravit z máty peprné.


Nachlazení se nejčastěji vyskytuje u malých dětí, jejiž imunitní systém ještě není plně vytvořen a musí se vypořádávat s miliony patogenů. Imunitní systém se stále učí a později tak může na patogeny reagovat velmi rychle. Nachlazení se ale také vyskytuje často i ve vyšším věku, jelikož imunitní systém naopak postupně oslabuje a je náchylný k onemocnění dýchacích cest, především ke chřipce, která může být při snížené imunitě obzvlášť nebezpečná.

Co dělat při nachlazení?

Jako prevence před nachlazením slouží zdravý životní styl, málo stresu, dostatek čerstvého vzduchu, spánek a vyrovnaná

strava. Cítite-li se slabě, mizerně a nemocně, oddejte se dostatečném odpočinku a klidu, již to samotné započne léčbu. Pokud pociťujete začínající nachlazení, vypijte 2-3 litry horkých řěděných tekutin, například horký kuřecí vývar nebo zázvorový čaj s citronem a medem. Hořký zázvor posílí váš vyčerpaný organismus, podpoří imunitní systém a povzbudí pocení.Na začátku nachlazení nepotlačujte pocení, které posílí váš imunitní systém a často jen to stačí k tomu, aby nemoc odezněla v počátečních fázích. Pijte horké čaje s léčivými rostlinami na nachlazení, které vyvolávají pocení (diaforetika), které zároveň zvlhčují sliznice dýchací cest jako jsou bez a lípa. Při počátečním nachlazení provádějte horké koupele nohou , např. s lipovými květy. To

podporuje periferní krevní oběh a tedy reflexně i dýchací funkce. Pak ulehněte do vyhřáté postele a rýmu vypoťte. Bylinnou čajovou směs na pocení obohaťte bylinami s hořčinami, jako je andělika, hořec žlutý nebo zázvor a o saponinové rostliny rozpouštějící hleny, jako je lékořice nebo prvosenka. To umožňuje rozpouštět hleny a tím se urychluje proces hojení. Česnek zabíjí viry, které způsobují nachlazení a chřipku. Existuje jeden starý domácí recept, kterým dostanete rychle z těla tyto viry.

Takto se to dělá: Malý kousek chleba potřete máslem a medem, hustě posypte tymiánem a navrch položte na plátky nakrájený stroužek česneku. Jezte tento „chléb na nachlazení“ 3x denně .

Co dělat při chřipce?

Podle závažnosti onemocnění rychle zjistíte, zda máte chřipku a ne jen lehké nachlazení. V každém případě byste měli zůstat v posteli, udržovat se v teple, pít hodně teplých tekutin (čaje nebo zředěné polévky, hlavně slepičí!) a jíst málo, protože pevná strava jen zbytečně zatěžuje organismus. Pokud máte horečku a bolesti, dejte si do čajové směsi květy bezu a lípy, přidejte byliny na snížení horečky a tlumící bolest, jako je tužebník (filipendula ulmaria) a vrba. Obě rostliny obsahují salicin, surovinu aspirinu (viz str. 37). Když máte skutečnou chřipku, srdce je vždy nadměrně namáháno. Měli byste proto podpořit srdce posilujícím hlohem, který užívejte alespoň 6 týdnů. Kromě toho užívejte byliny s hořčinami posilující srdce, vyvolávající pot a posilující imunitu, jako je andělika nebo zázvor. Pijte horkou bezovou šťávu ochucenou zázvorem. Dostatek ozdravného spánku, píti několika šálků horkých bylinných čajů denně a trocha trpělivosti Vás opět brzy postaví na nohy.

Infekce podobná chřipce (nachlazení) a pravá chřipka (chřipka). Nachlazení nebo infekce podobné chřipce obvykle začínají bolestí v krku, rýmou a kašlem a mírnou bolestí hlavy. Cítíte se slabí a později můžete pociťovat zvýšenou teplotu (pod 39 °C). Rýmu způsobují různé viry, jako jsou adenoviry nebo rhinoviry. Při skutečné chřipce (chřipce) vás naopak trápí skutečné bolesti hlavy, svalů, zad a těla, vysoké horečky (obvykle přes 39°C), často dušnost nebo bolesti na hrudi. Cítíte se opravdu nemocní a vyčerpaní a obvykle zůstanete v posteli! Skutečnou chřipku způsobují chřipkové viry.

Zbavte se chřipky úplně a do práce jděte, až když se budete cítit opravdu zdraví!

Antibiotika – ano či ne?
Neužívejte antibiotika na nachlazení a chřipku. Potlačují imunitní systém a jsou často spojeny se závažnými vedlejšími účinky. Jsou také zcela nepoužitelné proti virovým infekcím, protože jsou účinné pouze proti bakteriím. Antibiotika mají smysl pouze v případě doprovodných bakteriálních infekcí nebo jiných závažných komplikací.

Zdaleka nejčastějším onemocněním spodních cest dýchacích je akutní bronchitida, kterou obvykle spouští viry a projevuje se jako kašel spojený s vylučováním hlenu a často s bolestí za kyčelní kostí; někdy se přidá i hořečka.

Co dělat při akutní bronchitidě?

Kašel je nezbytný, protože reflexně čistí dýchací cesty od hlenů a cizích částeček. Nepotlačujte kašel, aby se neucpával bronchiální sekret. Naopak pijte léčivé bylinné čaje s rostlinami rozpouštějícími

hleny, podporujícími vykašlávání, spasmolytikami, protizánětlivými a slizovitými rostlinami, jako je andělika, sedmikráska, konopice (galeopsis), divizna, prvosenka nebo lékořice a fenykl nebo tymián. Tím se zkapalní hustý průduškový hlen a usnadní se vykašlávání. Můžete si připravit sirup z cibule. Jako hotový preparát můžete použít břečťanový a eukalyptový olej.
Pijte 2-3 litry horkého zeleninového nebo kuřecího vývaru denně a po doušcích 3-4 šálky čaje proti kašli (viz výše). Udržíte tak vaše sliznice vlhké. Připravte si vlhký horký obklad na hrudník nebo obklady se sennými květy. Hrudník a záda potírejte průduškovou mastí, přičemž inhalujte silice obsažené v masti. Čaje na kašel

si oslaďte medem. Protože i chuťové pohárky v ústech, které jsou zodpovědné za sladkost, zvyšují bronchiální sekreci a pomáhají při vykašlávání.


Při nedostatečně léčené akutní bronchitidě jsou plíce poškozovány a ty jsou pak náchylnější k dalším infekcím. K časté komplikaci patří hnisavá bronchitida způsobená bakteriemi, která je doprovázena hnisavým, zakaleným, žlutozeleným hlenem, horečkou, bolestí za hrudním košem a někdy i dušností.

Co dělat při hnisavé bronchitidě?

Hnisavou bronchitidu byste měli nechat vyšetřit lékařem. Jako doprovodnou léčbu užívejte léčivé rostliny, které mají antibiotické i antivirové účinky, jako je česnek a cibule, lichořeřišnice a křen. Lichořeřišnici a křen seženete i jako bylinná antibiotika v lékárně. Nebo si můžete udělat terapii kořenovými extrakty různých druhů jihoafrických pelargonií (Pelargonium sidoides, P. reniforme), známých pod názvem přípravku Umckaloabo (lékárna).

Chronická bronchitida vzniká, pokud trvá alespoň tři měsíce ve dvou po sobě jdoucích letech, obvykle je způsobena kouřením, prachem nebo znečištěným ovzduším a projevuje se neustálým kašlem plným hlenu. Dlouho trvající kašel zvyšuje tlak v hrudní dutině a zatěžuje srdce.

Co dělat při chronické bronchitidě?

Užívejte byliny rozpouštějící hleny, jako při akutní bronchitidě. Na podporu srdce užívejte posilující hloh.

Máte-li kašel hlavně v noci, tak to může být znamení slabosti srdce. Konzultujte v tomto případě svůj stav s lékařem.

Léčivá rostlina pelargonie sidonská (lékárna) rozpouští hleny, působí antibakteriálně a antivirově, vyrovnává a posiluje imunitní systém. Používá se jako přírodní „blokátor infekcí“ při akutních i chronických infekcích dýchacích cest a ušní, nosní a krční oblasti.

Při suchém dráždivém kašli se vytváří jen malé množství přirozeného hlenu k ochraně sliznic. Obvykle je to způsobeno zánětem horních cest dýchacích a zadní části krku. Dráždivý kašel však může být i reakcí na škodlivé podněty (kouř, prach, plyn nebo chemikálie). Dráždivý kašel je suchý a drsný, bez vylučování hlenu a je často velmi bolestivý. Objevuje se často v počátečních stádiích bronchitidy. Sebemenší podnět může vyvolat další záchvat kašle. To je rušivé zejména v noci.

Co dělat při dráždivém kašli?

Oproti kašli s hlenem, (kde je co vykašlat), byste měli suchý kašel tlumit, protože každé zakašlání dráždí již tak bolavou sliznici. K tomu používejte léčivé rostliny s obsahem slizu, které svými protidráždivými vlastnostmi zmírňují bolestivé podráždění a umožňují rychlejší hojení zánětu. Takové „slizové bylilny“ se připravují jako výluh za studena. Léčivé byliny na suchý kašel zahrnují ibišek, sléz, podběl, jitrocel, divizna a také květy lípy. Islandský mech (Cetraria islandica, lékárna) lze získat jako pastilky a cucat.

Příliš suchý vzduch v místnosti podporuje křeče v průduškách, stejně jako kouření a znečištěný vzduch. Pokud máte astma, vždy se ujistěte, že je váš pokoj větraný a zvlhčený (např. rozprašovačem) a k tomu dostatečně pijte.

Bronchiální astma je dysfunkce bronchiálních svalů, které reagují křečemi. Mezi příčiny patří viry, alergie, léky nebo dráždivé látky znečišťující životní prostředí. Dýchací cesty se napínají a zužují, výstelka průdušek otéká a dochází k nadprodukci hlenu. Astma se projevuje prudkými záchvaty kašle a dušností.

Co dělat při astma?

Bylinná terapeutika na astma udržují dýchací cesty zdravé a slouží jako prevence tím, že specificky snižují frekvenci záchvatů. V případě akutního astmatického záchvatu si však fytoterapie poradit nedokáže! Proto při astmatu určitě vyhledejte lékařskou pomoc! Byliny proti křečím a proti kašli (bronchospasmolytika) jsou tymián nebo břečťan, dále cibule, lékořice a rosnatka (Drosera rotundifolia), jako přípravek z lékárny. Riziko astmatických záchvatů můžete snížit naturopatickou doprovodnou terapií a tím také snížit spotřebu syntetických léků na astma: horké koupele rukou a nohou, vlhké horké obklady hrudníku nebo obklady se sennými květy zvyšují kapacitu průdušek. Inhalace slané vody uvolňuje hustý hlen, inhalace heřmánku zklidňuje dýchací cesty. Jako doprovodnou terapii užívejte hloh, který posiluje srdce a krevní oběh. Psychický stres nebo strach ovlivňují frekvenci a intenzitu záchvatů. Pijte tedy uklidňující bylinné čaje s meduňkou, levandulí nebo chmelem. Na hrudník přikládejte nahřáté olejové obklady s uklidňujícími a protikřečovými éterickými oleji (meduňka, levandule) nebo vlhkými horkými obklady s léčivými bylinami tymián, andělika, meduňka nebo anýz. I to vede ke znatelné úlevě.


Pokud jsou dásně nebo sliznice infikovány bakteriemi, viry nebo plísněmi nebo jsou stále drážděny zubními náhradami, pak zčervenají a otečou, jsou horké a bolestivé.

Co dělat při zánětu dásní nebo sliznice dutiny ústní?

Kloktejte nebo vyplachujte ústa několikrát denně, až do odeznění příznaků, pomocí čajů nebo termálních směsí vyrobených z léčivých rostlin obsahující třísloviny, jako je šalvěj, mochna nátržník, borůvky nebo heřmánek. Tyto byliny mají stahující, protizánětlivý a antibakteriální účinek.

Zánět hltanu je typickým průvodním jevem nachlazení. Obvykle je způsobena viry, ale také kouřením nebo velmi suchým vzduchem v místnosti. Můžete pak chraptit a bude vás škrábat v krku, budete mít v krku sucho a bolest, bude vás to bolet při polykání a budete mít neustále nutkání kašlat, či dokonce zvracet.

Co dělat při zánětu hltanu?

Kloktejte nebo vyplachujte ústa výluhy z léčivých rostlin obsahujících sliz, které tlumí záněty v ústní dutině a hltanu, vytváří ochranný filtr přes sliznici a obtíže tak dříve odezní: Ibišek, podběl, jitrocel, sléz a měsíček. Připravte čaj jako studený výluh, aby zůstaly zachovány léčivé slizy. Cucejte pastilky zmírňující podráždění vyrobené z pukléřky islandské (Cetraria islandica, lékárna), která zmírňuje lokální zánětlivé podráždění neustálým zvlhčováním sliznic. Nebo smíchejte 2-3 kapky oleje z dužiny rakytníku, který chrání sliznice, s 1 polévkovou lžící medu a nechte několikrát denně pomalu rozpustit v ústech; to zmírňuje bolest a umožňuje rychlejší ústup zánětu.


Zánět mandlí je obvykle způsoben bakteriemi (obvykle streptokoky) a projevuje se oteklými, bolavými a případně hnisavými mandlemi. To způsobuje silné bolesti při polykání. Můžete mít pocit „knedlíku“ v krku, zvýšené slinění, bolesti hlavy, horečku a cítit se opravdu špatně. Pokud máte hnisavou angínu, určitě si nechte udělat výtěr z krku a vyšetření od lékaře.

Co dělat při zánětu mandlí?

Ke kloktání používejte antibakteriální, protizánětlivé a stahující léčivé byliny: Šalvěj je jednou z nejdůležitějších rostlin pro kloktání, stejně jako heřmánek, protože má protizánětlivé, zklidňující a především výrazně bakteriostatické vlastnosti (tzn. dokáže bojovat např. se streptokoky nebo stafylokoky).
Takto se to dělá: Připravte si směs na kloktání z 1 šálku heřmánkového čaje (nebo šalvějového čaje) s 15 kapkami heřmánkové tinktury, tak se bude moci plně rozvinout jeho účinek. Kloktejte s ním několikrát denně po dobu alespoň 1 minuta. Myrhová tinktura vyrobená z pryskyřice myrhovníku (lékárna) má dezinfekční a stahující účinek a osvědčila se jako ideální při zánětech mandlí. K rychlé úlevě od příznaků typických pro anginu pomáhá také tinktura z pelargonie sidonské. Jako podpůrné opatření provádějte prohřívací koupele nohou s rozmarýnem, zázvorem, jalovcem a hořčičnou moukou a provádějte zábaly krku s citrónem, teplým tvarohem nebo bramborami.

Rýma je akutní zánět sliznice nosu a vedlejších nosních dutin s nutkáním ke kýchání a zvýšenou sekrecí hlenů z nosu. Člověk se cítí nemocní, trpí bolestmi hlavy nebo pálením v nose a krku.

Co dělat, když máte rýmu?

Když máte rýmu, tak je důležité mít zvlhčený vzduch v místosti, dostatek tekutin a nohy v teple. Parní inhalace s rostlinami obsahujícími esenciální oleje usnadňují dýchání a svými vlastnostmi potlačujícími choroboplodné zárodky mohou také zabránit následným bakteriálním infekcím. Čím dříve je při prvním náznaku použijete, tím větší bude úspěch. Osvědčily se bylinné čaje z heřmánku, cibule nebo fenyklu, které usnadňují vylučování hlenu. Pokud inhalujete esenciální mátový nebo eukalyptový olej, vede to ke zlepšení průchodnosti nosu (2-3 kapky oleje v 1 litru horké vody). Také horký kuřecí vývar ochucený zázvorem působí protizánětlivě a mírní otok nosní sliznice, aby se vám zase lépe dýchalo.
Výplach nosu fyziologickým roztokem podporuje přirozené samočistící mechanismy nosní sliznice, zbavuje nos hlenu kolonizovaného bakteriemi a snižuje riziko infekcí nosních dutin.

Jak na to: Smíchejte 1 lžičku soli v ½ litru teplé vody. Držte jednu nosní dírku zavřenou a druhou použijte k odsmrknutí slané vody z dlaně, poté dírky vystřídejte. Vyplachujte několikrát denně, dokud příznaky neustoupí.

Šalvěj je důležitá bylina ke kloktání při zánětu mandlí.

Prosté nachlazení často vede k akutnímu zánětu dutin (sinusitida). Vývody nosních dutin se pak uzavřou a hlen jimi nemůže vytékat. Infekce dutin se projevuje bolestmi hlavy, které se zvyšují při smrkání, předklánění nebo tlaku, bolestí obličeje, horečkou a únavou, někdy také bolestí zubů nebo pulzující bolestí nad nosními dutinami. Zvlášť když se ráno probudíte, máte pocit, že je „vše uzavřené“. Častou komplikací je, že nahromaděný sekret se může kolonizovat bakteriemi. Nechte se proto případně vyšetřit u lékaře.

Co dělat při aktuním zánětu nosních dutin?

Infekce dutin mají tendenci stát se chronickými. Abyste tomu zabránili, měli byste provádět horké koupele nohou, inhalace vodní páry nebo výplachy nosu (viz. rýma) Dbejte na vlhký vzduch v místnosti a dostatek tekutin. Osvědčila se čajová směs rozpouštějící hleny (viz. níže) a inhalace cibulového čaje.

V případě akutního zánětu (sinusitidy) může být prvním opatřením přírodní léčba. Pokud však máte silné bolesti, měli byste si je určitě nechat vyšetřit lékařem. Je důležité, abyste příští akutní nachlazení doléčili důsledně – to je nejlepší způsob, jak ho zcela vyléčit.

V případě, že se akutní zánět nosních dutin (sinusitida) řádně nevyléčí a trvá dele než 3 měsíce nebo se vyskytuje častěji než 4 krát za rok, tak se jedná o chronickou sinusitidu. Chronická sinusitida způsobuje menší potíže, než akutní sinusitida. Sekrety jsou hlenovitě-hnisavé, často se zatékáním hlenu do krku, což vyvolává dráždivý kašel. Trpíte stále suchým nosem, omezeným dýcháním přes nos a tupými bolestmi hlavy a obličeje, omezeným čichem a poraženeckou náladou.

Co dělat při chronickém zánětu nosních dutin?

Zvolte přírodní léčivé byliny a preparáty, které zabraňují otokům nosních sliznic a obnovují sekreci: černý bez, květy lípy, sporýš lékařský a prvosenka, kombinované s bylinami s protizánětlivými a antibakteriálními účinky: heřmánek, česnek, andělika a tymián. Čajovou směs pijte 3x denně po dobu 8 týdnů. Navíc můžete použít teplý obklad na krk z křenu. Ten způsobuje reflexní zvýšení prokrvení sliznic vedlejších nosních dutin a umožňuje snadnější odtok hlenu; nebo teplý, vlhký obklad ze lněných semínek, podporující prokrvování zanícených oblastí a tím odtok hlenu z nosu a mírní tím typickou tlakovou bolest při zánětu vedlejších nosních dutin. Zvyšujte také vlastní obranyschopnost těla tím, že budete užívat třapatku (echinacea) a plody bohaté na vitamín C jako jsou šípek, rakytník nebo kiwi.


Tymián je ideální bylina při nachlazení.

Senná rýma je alergie závislá na ročním období, která začíná v lednu s prvními kvetoucími keři a může trvat až do léta. Sennou rýmu vyvolává pyl květů různých rostlin. Pravděpodobně je za to zodpovědná přehnaná reakce imunitního systému, který začne v přehnané míře vytvářet antigeny proti látkám (alergeny), které alergii způsobují. Lidé se sennou rýmou trpí vodnatou rýmou s prudkými záchvaty kýchání, s pálivýma, slzejícíma očima extrémně citlivými na světlo, nepříjemným svěděním očí a nosu a bolestmi hlavy. Jsou často unavení a je narušen jejich celkový pocit pohody.

Co dělat, když máte sennou rýmu?

V období senné rýmy si potírejte vnitřní stěnu nosu olivovým olejem nebo olejem z dužiny rakytníku. Pokud trpíte záchvaty kýchání, použijte inhalaci vodní páry a pokud máte silné svědění nosu, vypláchněte si ho solným roztokem. Jezte dostatek čerstvého ovoce, protože vitamín C váže zánětlivou látku histamin a je považován za antialergický lék bez vedlejších účinků. Banány bohaté na hořčík, slunečnicová semínka a lněné semínko inhibují produkci histaminu, tinktura ze slézu zklidňuje podráždění a chrání sliznici. Extrakt z listů děvetsilu (Petasites hybridus, lékárna) má výrazné protizánětlivé a antialergické vlastnosti. Kýchání, svědění očí a rýma brzy odezní, aniž by jste se cítili unavení, jako se to děje u syntetických léků na alergie.

Pokud máte více než šest nachlazení za rok, jste náchylní k infekcím. Příčinou mohou být např. poruchy lymfatického systému, potravinové intolerance, narušená střevní flóra, alergie, neustálé dýchání ústy nebo pasivní kouření. Stres vede často vede k narušení funkce autonomního nervového systému, který hraje zásadní roli v imunitní obraně. Tělo, které je dlouhodobě oslabené v jakékoli formě, se stává náchylnější k infekcím.

Co dělat při náchylností k infekcím?

Posilujte svou přirozenou obranyschopnost pro zmírnění akutních onemocnění, zkraťte jejich trvání a snižte jejich frekvenci. Dopřejte si dostatek spánku, najděte si druh pohybu, který vás bude bavit, relaxujte a snižujte stres. Pro zvýšení obranyschopnosti byste měli provádět horké koupele nohou se sennými květy nebo tymiánovým čajem nebo koupele nohou hořčičné mouky. Kneippovy lázně, jako jsou studené koupele paží, studené mytí obličeje nebo ranní mytí studenou vodou, posilují také Váš organismus. Imunitu svého těla můžete posílit i pomocí pravidelných návštěv sauny, chůzí naboso ranní rosou či pobytem u moře – stačí si vybrat, co vás baví. Ke zvýšení obranyschopnosti patří také plnohodnotná strava bohatá na minerály a vitamíny, zejména s vitamíny C, E a stopovým prvkem zinek. Léčivé rostliny, které se používají při náchylnosti k infekcím, se nazývají bylinné imunostimulanty a zvyšují reakci imunitního systému. Nejdůležitější je třapatka (echinacea). Ujistěte se, že jí užíváte správným způsobem a jak dlouho dobu ji užíváte, aby nedošlo k opačnému, zpomalujícímu účinku! Pelargonie sidonská (Pelargonium sidoides, P. reniforme) se svými antivirovými a imunitu posilujícími vlastnostmi je také považována za přirozený blokátor infekcí.