Eukalyptus

Eukalyptus

Eucalyptus globulus

Austrálie je zemí eukalyptů – tři čtvrtiny všech lesních stromů jsou eukalypty. Jeden z druhů, euca lyptus (Eucalyptus regnans), je jedním z nejvyšších listnatých stromů na světě, větší je pouze sekvojovec. Pro domorodé obyvatele Austrálie, Aborigince, byly listy eukalyptů jakýmsi všelékem: na astma je pálili a vdechovali léčivý kouř;. Používali ho k léčbě ran a popálenin, na zanícená bodnutí hmyzem a ke snížení horečky, na infekční onemocnění a k léčbě malárie, ale také na bolesti hlavy a obecně jako tonikum. Baron Ferdinand von Müller (1857-1873), ředitel botanické zahrady v Melbourne, se o léčivých vlastnostech eukalyptu dozvěděl od domorodců a zavedl v praxi užívání esenciálního oleje.

Pozor: Eukalyptový olej se nesmí dostat do očí nebo do otevřené rány, neboť to pálí jak oheň!

Pozor: U kojenců a malých dětí nepoužívejte přípravky z eukalyptů v oblasti obličeje, speciálně v oblasti nosu, neboť oleje jsou velmi dráždivé a proto nesmí kojenci a malé děti ani inhalovat. O užívání v těhotenství neexistují zatím žádné klinické studie. Malé množství 1,7-cineolu se ale dostává do mateřského mléka.

Esenciální oleje eukalyptu s vysokým obsahem 1,8-cineolu se z velké části vstřebávají plícemi a tam rozvíjejí svůj účinek: Eukalyptus zabraňuje šíření patogenů, působí expektoračně a napomáhá lépe vykašlávat hustý hlen. Uvolňuje také křeče v oblasti průdušek, působí proti kašli a především protizánětlivě, jak prokázaly četné lékařské studie: Eukalyptový olej (1,8-cineol) inhibuje uvolňování zánětlivých látek v těle. stejným způsobem jako kortizon, ale bez vedlejších účinků. Proto se v poslední době doporučuje používat cineol při dlouhodobé terapii respiračních onemocnění a alergických reakcí, jako je senná rýma nebo astma, například v klinických studiích. Cineole dokázal snížit dávku kortizonu u pacientů s astmatem o 36 %! Eukalyptový olej stimuluje chladové receptory čichových nervů a zprostředkovává tak výrazný chlad na kůži a sliznicích, který zanechává dojem, že se vám lépe dýchá. Sliznice nosu však neotéká a může nadále plnit svou čistící funkci. Při vnějším užívání podporuje eukalyptus lehce prokrvování svalů a kloubů. Dráždivý účinek eukalyptu na kůži se neprojevuje zarudnutím, ale vytváří subjektivní pocit tepla. Eukalyptový olej má antibakteriální a mírně diuretický účinek a používá se také při podráždění močového měchýře a výtoku z močového měchýře.

Poznámka: Esenciální olej obsažený v listech eukalyptu stimuluje enzymatický systém jater, který odbourává cizorodé látky. Účinek jiných léků tak ale může být oslaben. Při předepisování kapslí s eukalyptovým olejem se tedy o tom předem poraďte se svým lékařem.


Eukalyptus patří do čeledi myrtovitých (Myrtaceae), kterých na celém světě existuje kolem 600 různých druhů. Eukalypty rostou rychle, v mládí 4-6 m za rok. Daří se jim v nejrůznějších půdách, ale potřebují dostatek prostoru a vláhy. Eukalyptus se vypařuje skrz jeho listy a odpařuje tolik vláhy, že byl pěstován v subtropických oblastech k odvodnění bažin. To připravilo komáry Anopheles přenášející malárii o místa rozmnožování a malárie se hůře šířila. Z tohoto důvodu dostal také název „horečkový strom“, ale pro svůj atraktivní vzhled se mu také říká krásný čepec nebo „Blue gum tree“, protože eukalyptová vlna se z dálky modře třpytí díky esenciálním olejům (např. Blue Mountains v Sydney). Strom si zachovává listy po celý rok; Šedozelená kůra se však z jeho mírně pokroucených kmenů stromů každoročně v dlouhých pruzích odlupuje a na kmeni zanechává planoucí červenohnědý pruhovaný vzor. Léčebně využívaným druhem je především Eucalyptus globu lus, takzvaný „horečkový strom.“ Dokud je strom ještě mladý nebo vytváří výhonky, které raší z vzrostlého kmene, má zaoblené listy s šedozelenomodrou barvou. barva na vrcholu a modrošedá barva na spodní straně téměř bílé barvy, které jsou pokryty silnou vrstvou vosku.Tyto mladé listy se jasně liší od známějších starých listů, které jsou až 30 cm dlouhé a kopinaté a končí srpovitou křivkou v dlouhé špičce.Při tření vyvíjejí silnou aromatickou vůni.Listy, které díky natočení řapíku o 90° visí svisle dolů a mohou tedy přijímat sluneční světlo z obou stran, vydávají šustivý zvuk když fouká vítr. Podíváte-li se řádně na světleo, objevíte kromě četných tmavě hnědých korkových bradavic i mnoho světlých teček, drnivé nádobky éterických olejů. Když se na to podíváte lupou, uvidíte vedle malých bílých teček i průduchy, které se používají k odpařování a zajišťují neustálé nasávání vody. Na rozdíl od „normálních“ listů jsou tyto otvory umístěny na obou stranách, může se tak přes listy odpařovat obrovské množství vlhkosti.

Možná jste si s sebou někdy přivezli z dovolené kapsle eukalyptu se semeny? Vlastní pěstování je snadné: při teplotě 20°C semena klíčí po týdnu.Měli byste je udržovat vlhké, ale ne mokré a sazenice brzy vyraší. Eukalyptus roste rychle a má vždy žízeň; nenechte tedy rostlinu nikdy vyschnout, zalévejte eukalyptus i v zimě a nenechte ho na mrazu. Pro léčebné účely se sbírají staré tvrdé listy, mladé listy se léčebně nevyužívají. Listy se suší na vzduchu na stinném místě nebo se používají k dalšímu zpracování na eukalyptový olej v destilačním přístroji. K získání esenciálního oleje (100 kg listů produkuje asi 2 litry oleje) z mnoha různých druhů eukalyptu se používají pouze ty, které obsahují alespoň 70 % silice bohaté na cineol, zejména Eucalyptus globulus (vůně připomíná kafr). a E.citriodora (citrónová vůně). Pro přípravu poměrně vzácného čaje se používají pouze listy Eucalyptus globulus. V dětské medicíně jsou preferovány E. citriodora a E. radiata.

Léčivé užívání: Eucalypti folium/aetheroleum Složení: 1-3,5% silice, třísloviny, flavonoidy. Použití: Nachlazení s vazkým hlenem, chřipkové infekce, sinusitida akutní a chronická bronchitida a k podpoře astmatu. Zánět močového měchýře. Eukalyptový olej nebo 1,8-cineol je dostupný v měkkých želatinových kapslích pro použití (lékárna), užívat v tekutém extraktu nebo kapkách na kašel, ústní vodě, do koupele, na nosní masti nebo spreje nebo jako čistý éterický olej. Listy eukalyptu se používají zřídka. Užívat při: Nachlazení onemocnění dýchacích cest. Denní dávka 4-6 g listů. Nežádoucí účinky: Vzácně nevolnost, průjem. Kontraindikace: Nepoužívat při zánětlivých onemocněních trávicího traktu, žlučových cest a těžkých onemocněních jater.