Borůvka

Borůvka

Vaccinium myrtillus

Borůvky chutnají velmi lahodně a bobule mají intenzivní modrou barvu. Keltové ji údajně používali k barvení látek do modrofialova. Plinius Starší uvedl v 1. století našeho letopočtu, že roucho římských otroků bylo barveno šťávou z těchto modrých bobulí, aby byli vidět všichni bez volebního práva, později se uchýlili barvíři a sklepmistři k modrým bobulím k barvení látky a vína.
Již Hildegarda von Bingen znala vynikající účinek pečlivě sušených borůvek jako lék na zácpu, chladivý a stahující prostředek proti průjmovým onemocněním. V 16. století Hieronymus Bock doporučoval borůvku na žaludeční neduhy, plicní choroby a vleklý kašel a Tabernaemontanus ji používal proti hořkosti v žaludku, k hojení nádorů na děloze a k léčbě špatně se hojících ran. Bylinkářka Künzie předepisovala čerstvé borůvky na dětské roupy.

Borůvka patří do čeledi vřesovitých (Ericaceae) a pochází z lučních vegetačních pásem Eurasie a Severní Ameriky. Roste na živinami chudé, kyselé půdě řídkých lesů. Borůvka obsahuje výraz „vřes“: modrá bobule je doslova chápána jako bobule, která roste na vřesu, vědecký rodový název Vaccinium je zkomoleninou latinského „baccinium“ (bobulový keř). Opadavý zakrslý keř je hustě olistěný vejčitými, světle zelenými listy na ostře hranatých stoncích, které se často používají v květinářství ke zdobení květinových vazeb. Keře borůvek tvoří rozsáhlé porosty na otevřených lesních plochách. na vřesovištích a v rašeliništích. Na konci července rozkvétají drobné zvonkovité, bílorůžové květy, které se v srpnu promění v chutné intenzivně modré bobule s lahodnou dužinou.

Že jsou borůvky zdravé bylo známé již dávno, kdy platilo přísloví: „Během sklizně borůvek může doktor vyrazit na dovolenou.“

Čerstvé borůvky jsou sladké a osvěžující; Mají projímavý účinek, protože skořápky a jadírka obsahující celulózu bobtnají jako vláknina ve střevě a stimulují peristaltiku hladkých svalů, a proto odstraňují snadněji z tělq škrkavky a dětské roupy.
Sušené borůvky naopak působí protiprojímavě zabraňují průjmu. Zabraňují nadměrné ztrátě vody, mají protizánětlivý a antibakteriální účinek na střevní stěny. Myrtillin, modré barvivo v ovoci, zabraňuje uchycování bakterií na buňkách a tím zamezuje vývoj choroboplodných zárodků, aniž by to mělo negativní dopad na střevní flóru. Pekriny vážou (adsorbují) produkty rozkladu střevního obsahu a také bakterie a jejich toxiny a vytvářejí ochranný film na střevních klcích. Děti snášejí tento chutný, fialově zbarvený lék zejména dobře a sušené borůvky rády žvýkají při průjmu. Antokyany také omezují tvorbu vody nebo hromadění lymfy ve tkáni (otoky), například při sportovních úrazech nebo po extrakci zubů, a také zmírňují žaludeční vředy. Koncentrovaná borůvková šťáva, užívaná po lžičkách několikrát denně. se doporučuje jako užitečná doplňková léčba v naturopatii.
Antokyany v borůvkách hrají zvláštní roli při očních onemocněních: zlepšují stabilitu kapilár a zvyšují aktivitu retinálních enzymů, které způsobují rychlejší regeneraci zrakového pigmentu. To zlepšuje vidění v noci a za šera, snižuje se citlivost na oslnění a oči se pomaleji unaví. Každý, kdo je citlivý na sluneční záření nebo má šeroslepost, tak by si měl asi 20 minut před nočním výletem dát borůvky, ideálně borůvkové přípravky v kombinaci s vitamínem E. Tak je tomu i u progresivní a těžké krátkozrakosti se změnami souvisejícími s věkem na pozadí očí a s tzv. diabetickou retinopatií doporučenou pro oční onemocnění způsobené cukrovkou. Pokud trávíte hodně času sezením u televize nebo počítače, měli byste také užívat i borůvky. Při zevním užívání posilují a hojí v borůvkách obsažené třísloviny a barviva bolavé sliznice při zánětech v ústech a krku.
Zevně však mohou svou ovocnou slupkou způsobit podráždění citlivých sliznic – v tomto případě dejte přednost čaji! Pokud kojence trápí zvracení, průjem, podává se borůvkový čaj ze sušených bobulí nebo se přidává do lahve nebo do jídla v kaši, například s trochou rýžové mouky, aby byl hustší. Prudké zvracení obvykle brzy poté ustane. Modré pigmenty (anthokyany) umístěné pod slupkou ovoce zachycují volné radikály ničící buňky a zabraňují riziku kardiovaskulárních onemocnění. Mají také ochranný účinek na cévy a působí proti patologicky zvýšené propustnosti cévních stěn., zejména u lidí trpící vysokým krevním tlakem.
Poznámka: V minulosti se listy používaly k léčbě cukrovky. To se dnes již nedoporučuje, protože dlouhodobé užívání může vést k otravě.

čivé užívání: Myrtilli fructus
Složení: Pektiny (30 %), třísloviny (5-10 %), antokyany, flavonoidy, invertní cukr, ovocné kyseliny, vitamin A, B1, B2, B3 a B5 (kyselina pantotenová, zvláště důležitá pro regulaci krevního cukru), B6, B8, B9 a vitamín C, minerální látky a cukr (včetně sorbitolu a xylitolu, náhražek cukru vhodných pro diabetiky, jejichž odbourávání probíhá nezávisle na inzulínu). Užívání, vnitřně: Sušené borůvky na mírný, nespecifický průjem spojený s nevolností; Poruchy trávení s fermentací a hnilobnými procesy (hnilobná dyspepsie); Pro svou ovocnou chuť a spíše mírný účinek je vhodný zejména pro děti a kojence. Čerstvé nebo sušené bobule k prevenci očních onemocnění a rakoviny, na pružnost krevních kapilár, žaludeční vředy a záněty sliznice dutiny ústní. Zevně: Jako čajový polštářek k podpoře hojení ran, popálenin a bércových vředů.Komise E: Nespecifická akutní průjmová onemocnění. Lokální terapie mírných zánětů ústní a krční sliznice. Denní dávka: Borůvky je nutné pro dosažení plného účinku podávat v poměrně vysokých dávkách: kojenci 5-10 g, malé děti 10-15 g, děti od 4 let 15-20 g, dospívající a dospělí 20-60 g ; Případně žvýkejte 5-10 g sušeného ovoce několikrát denně (přiměřeně věku). Nežádoucí účinky/kontraindikace: Nejsou známy.

Divoké borůvky se pěstují zřídka, ale pokud ano, musíte zajistit kyselou půdu.To vyžadují i vysoce výnosné šlechtěné borůvky vysoké až 2 m, které jsou k dostání v obchodech. Jejich bobule se chuťově ani léčivými vlastnostmi „divoké sestře“ nepřibližují – poskytují však zdravou, bohatou úrodu.
Sušení bobulí v srpnu je pracné, protože bobule jsou šťavnaté a snadno plesniví. Je proto nejlepší rozložit bobule pouze v jedné vrstvě na ploché síto. Ještě lepší je, když bobule položíte na pečící plech nebo síto a dáte sušit na 40 °C a několikrát je otočte. Skladujte těsně uzavřené.

Vědci z Bostonské univerzity (USA) zjistili, že každý, kdo sní každý den hrst borůvek, zůstane ve špičkové formě až do vysokého věku. Antokyany v borůvkách jsou průkopníky, pokud jde o zachycování volných radikálů: modré borůvky jsou dvakrát účinnějších než jahody a třikrát účinnější než švestky. Antokyany mají ochranný účinek na cévy a podporují paměť a schopnost učit se, rovnováhu, koordinaci a krátkodobou paměť a předcházejí riziku kardiovaskulárních onemocnění. O borůvkách se také říká, že oddalují stárnutí mozkových buněk, zabraňují procesu stárnutí těla a snižují riziko rakoviny.